„Yra dalykų, kurie džiugina, yra dalykų, kurie liūdina ir vis dar neramina“, – trečiadienį žurnalistams teigė ministrė J. Šiugždinienė.
Ji pasidžiaugė, kad šiemet mokslo metus pradės daugiau pirmakursių negu praėjusiais metais – 19 162 studentai. Praėjusiais metais šis skaičius buvo mažesnis – 18 769.
Visgi valstybės finansuojamose vietose šiemet studijuos 800 mažiau pirmakursių nei pernai – 11 713.
Auga susidomėjimas pedagogikos studijomis
Labiausiai ministrę esą džiugina augantis susidomėjimas pedagogikos studijomis. Šiemet pirmosios pakopos bakalauro studijas rinkosi 100 daugiau abiturientų.
Smarkiai auga ir valstybės finansuojamas pedagogikos studijas, trunkančias vienerius arba pusantrų metų.
„Tai yra labai svarbus signalas, kad daugiau brandžių žmonių renkasi mokytojo kelią – studijuos profesinėse studijose. Čia mes galime tikėtis, kad studijas baigs ir daugiau taip mums reikalingų prioritetinių sričių specialistų: matematikos, fizikos, chemijos mokytojų“, – nurodė ministrė.
Ji taip pat informavo, kad ministerija Vyriausybei trečiadienį pateikė siūlymą didinti vietų skaičių profesinėse pedagogikos studijose nuo 240 iki 385.
„ Palyginimui – pernai metais buvo skirta 200 vietų. Taigi, susidomėjimas profesinėmis studijomis tikrai auga“, – pridūrė J. Šiugždinienė.
Didžiausią nerimą kelia tai, kad dalis studijų krypčių pedagogikos studijose sulaukia mažai norinčių studijuoti pirmoje pakopoje. Vis mažiau pasirenka tapti matematikos, fizikos, chemijos, biologijos, informacinių technologijų mokytojais.
„Tad šis klausimas lieka labai aštrus ir tikrai reikia nuveikti daug darbų, kad čia mes turėtume didesnį susidomėjimą“, – sakė ji.
Stebimi pokyčiai ir kitose studijų kryptyse. Išaugo norinčių studijuoti informacines technologijas ir matematiką.
„Atitinkamai informacinėse technologijose 2096 [įstojo studentai]. Pernai šis skaičius buvo 1856. Matematikos išaugo nuo 189 iki 230“, – statistiką pateikė ji.
Išaugo ir pirmakursių, pasirinkusių fizinius mokslus skaičius – įstojo 299 studentai. Pastebima ir dar viena tendencija – mažėja slaugos ir akušerijos, inžinerijos pasirinkusių studentų.
Populiariausios studijų kryptys
Universitetuose šiemer stojantieji sudarė 10 541 studijų sutartį, o kolegijose – 8621. Beje, šių metų Lietuvos abiturientai sudarė 11 645 studijų sutartis ir tai yra daugiau, nei praėjusiais metais.
„Na, ir kaip atrodome bendrai? Universitetuose daugiausiai studijų sutarčių buvo pasirašyta socialinių mokslų krypčių grupės programose – 19,48 proc. Antroje vietoje – informatikos mokslų krypčių grupė – sutartis pasirašė 12,41 proc. priimtų asmenų. Trečioji – sveikatos mokslų grupė – 12,06 proc.“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.
Kolegijose daugiausiai sutarčių pasirašyta verslo ir viešosios srities krypčių grupėje. Čia sutartis sudarė 28,21 proc. priimtųjų. Antroje vietoje – sveikatos mokslų grupė. Trečioje – inžinerijos moklsų grupė.
Ministerijos duomenimis, šiemet pagal pedagogikos studijų krypčių bakalauro programas universitetuose ir kolegijose iš viso studijuos net 1 084 jaunuoliai, 621 iš jų – valstybės finansuojamose vietose.
Daugiausia būsimų pedagogikos studentų pasirinko Mokomojo dalyko pedagogikos studijas Vytauto Didžiojo universitete (117), Ikimokyklinės ir priešmokyklinės pedagogikos studijų programą Klaipėdos valstybinėje kolegijoje (98) ir Vaikystės pedagogikos studijų programą Vilniaus kolegijoje (95).
Stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatus skelbia Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMABPO)
Ministrė, griaunanti valstybines mokyklas, darželius.