Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame finansinės nusikalstamos grupuotės subūrimu ir vadovavimu jai įtariamas nuolat gyvenantis Lietuvoje 1961 metais gimęs Rusijos Federacijos pilietis Sergejus K.
Prieš teismą dar stos 5 nusikalstamo susivienijimo nariai, 15 juridinių asmenų.
Įtariama, kad naudojantis jokios ūkinės finansinės veiklos nevykdančiomis įmonėmis buvo įgyta daugiau nei 4 mln. litų pridėtinės vertės, pelno ir kitų mokesčių, o Lietuvos įmonių atstovai, naudodamiesi įtariamų bendrovių buhalterinės apskaitos dokumentais, pasisavino beveik 14 mln. litų.
Du finansinės nusikalstamos grupuotės nariai teismų sprendimais atleisti nuo baudžiamos atsakomybės, kaip padėję atskleisti bendrininkų nusikalstamas veikas.
Kelerius metus trukusio ikiteisminio tyrimo medžiagą sudaro daugiau nei 160 tomų.
Tyrimo pradžioje buvo aiškinamasi Rusijos piliečio Sergejaus K. suburtos organizuotos grupuotės nusikalstama veikla, o vėliau tyrimas apėmė ir dar vieno įtariamojo, Aleksandro K., suburtos finansinės organizuotos grupuotės veiklą.
Bendrai tirta aštuoniolikos asmenų nusikalstamos veikos, o nusikalstamose schemose naudotos 33 jokios ūkinės finansinės veiklos nevykdančios įmonės.
Iš viso PVM sukčiavimo, pelno mažinimo, naftos produktų ir kitų objektų legalizavimo paslaugomis pasinaudojo ne mažiau kaip 155 realiai veikiantys Lietuvos ūkio subjektai.
FNTT pareigūnai atliko daugiau nei 140 kratų, tirta daugiau nei 200 ūkio subjektų finansinės veiklos dokumentų bei kompiuterinių laikmenų.
FNTT pareigūnai kartu su Rusijos Kaliningrado srities vidaus reikalų valdybos pareigūnais dalyvavo Kaliningrado srityje nustatant ir apklausiant jokios veiklos nevykdančių įmonių direktorius, kurie formaliai direktoriais sutikdavo tapti už 200 JAV dolerių.
Per tyrimo laikotarpį ikiteisminio tyrimo medžiaga buvo išskaidyta į tris tyrimus.
Per 200 fizinių ir juridinių asmenų, ikiteisminio tyrimo metu atlyginę valstybės biudžetui padarytą žalą ir susitaikę su mokesčių administratoriumi, teismų sprendimais buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės.
Šiuo metu pareigūnai tęsia įtariamojo Aleksandro K. vadovaujamos organizuotos grupės tyrimą, kuris užtruko ilgiau, nes įtariamasis Aleksandras K. ir jo bendrininkai imitavo turintys psichikos sutrikimų, todėl buvo atliekamos psichiatrinės ekspertizės.
Planuojama artimiausiu metu įtarimus pareikšti 7 organizuotos grupės nariams ir 15 juridinių asmenų, nevykdžiusių jokios veiklos. Įtariamųjų padaryta žala siekia daugiau nei 4 mln. litų įvairių mokesčių, o inkriminuojama pasisavinta iš realiai veikiančių Lietuvos įmonių suma siekia 12 mln. litų.
Abiejų ikiteisminių tyrimų metu atlyginta padaryta žala. Surašiusi kaltinamąjį aktą, Generalinė prokuratūra baudžiamąją bylą perduos į teismą.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže