Pirmadienį Vilniuje prie paminklo Adomui Mickevičiui paminėtos Ribentropo-Molotovo pakto 61–osios metinės.
Minėjime dalyvavo Europos parlamento narys prof. Vytautas Landsbergis, Seimo narys Rytas Kupčinskas, monsinjoras Alfonsas Svarinskas, sovietinių laikų disidentai Nijolė Sadūnaitė ir Antanas Terleckas.
„Atmintimi ir tiesa mes galime pasiekti Europos susitaikymą“, – sakė V. Landsbergis.
Prieš 23 metus šioje vietoje mitingą organizavusios Lietuvos laisvės lygos įkūrėjas Antanas Terleckas kalbėjo apie „elitą, kuriam nerūpi tauta“.
N. Sadūnaitė kalbėdama mitinge koneveikė „Lietuvos rytą“, vartojo žodį „ruskiai“, išsakė savo poziciją dėl Eglės Kusaitės, Drąsiaus Kedžio bylų.
A. Svarinskas skaitė Algirdui Mykolui Brazauskui priskiriamas citatas, prisiminė arkikatedros gražinimo istoriją, kalbėdamas apie velionį Prezidentą šaukė „Kraujas šaukia kraują“.
Tarp žiūrovų buvusi Seimo narė, konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė sakė, kad Baltijos šalims paktas buvo kelias į pražūtį.
„Tai pragaištingas aktas, kuris lėmė, kad mus kaip žąsiukus pasidalino. Visoms Baltijos tautoms tai buvo kelias į pražūtį. Tai baisus susitarimas. Kas baisiausia, nėra pakankamai garantijų, kad tai niekada ir jokiomis aplinkybėmis negalėtų pasikartoti. Pasaulio visuomenė nepakankamai suvokia šio akto pragaištingumą ir nusikalstamumą. Gana paviršutiniškai suvokiama bolševikų nusikaltimų apimtis ir pobūdis“, – kalbėjo V. Aleknaitė-Abramikienė.
Seimo Europos reikalų komiteto narės nuomone, tokie renginiai yra žvilgsnis į istoriją.
„Mes negalime pamiršti savo tautos aukų. Aišku, mes negalime vien tik svaigintis žinia, kad kažkada ir kažkas mus kankino. Mes turime galvoti, kokie esame šiandien, ar pateisiname viltis tų, kurie realiai paguldė galvą už Lietuvą, praliejo savo kraują. Prisiminti savo tautos kančias ir jas pasakoti savo vaikams yra mūsų pareiga. Yra tautų, kurios tą daro labai sėkmingai, ir net gyvendamos egzile daugybę šimtmečių išlaikė tautiškumą todėl, kad nepamiršo savo istorijos. Žmonės, kurie neprisimena savo istorijos, amžinai lieka vaikais. Tokios šventės yra žvilgsnis į istoriją, galvojant apie ateitį, dabartį“, – sakė V. Aleknaitė-Abramikienė.
Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas prof. V. Landsbergis vaikiškais pavadino praeitą savaitę Rusijos ambasadorius išsakytus teiginius, kad Rusija nėra atsakinga už SSRS sprendimus.
V. Aleknaitės-Abramikienės nuomone, pripažinti, kad SSRS buvo okupavusi Lietuvą, būtų gerai pačiai Rusijai.
„Jeigu Rusija sako, kad ji visiškai nėra susijusi su savo praeitimi, tai yra paprasčiausiai netiesa. Aš manau, kad Rusijai būtų nuo to tik geriau, jos žmonėms būtų geriau ir mūsų santykiams būtų geriau, nes išsakymas tiesos visuomet padeda vystyti santykius.
Jeigu jie paprastai ir aiškiai pasakytų, kad SSRS buvo okupavusi Lietuvą, kaip Jelcinas yra kažkada pasakęs (...) būtų labai geras Rusijos žingsnis, daugiau netgi savo pačios ateities atžvilgiu“, – kalbėjo V. Aleknaitė-Abramikienė.
1987 metais prie Adomo Mickevičiaus paminklo vykusiame mitinge pirmą kartą viešai paminėtos Molotovo–Ribentropo pakto metinės.
Molotovo-Ribentropo paktu nacionalsocialistinė Vokietija ir komunistinė Sovietų Sąjunga pasirašė nepuolimo sutartį ir pasidalino įtaka Europoje.