Netikėta jauno žmogaus mirtis areštinėje sukėlė pasipiktinimo ir protesto bangą. Vakar, per pusšimtį jaunuolių su degančiomis žvakėmis sustojo prie policijos komisariato durų, rašo Biržų krašto laikraštis „Šiaurės rytai“.
„Jeigu tyliai susitaikysime su tuo, kas nutiko mūsų draugui areštinėje, kitąsyk jo vietoje galime būti mes", - kalbėjo prie policijos komisariato susirinkę jaunuoliai.
Įėjimą į komisariatą užstatė žvakėmis
Antradienį Biržų policijos pareigūnai po darbo į namus neskubėjo. Komisariato laiptai ir durys buvo užstatytos žvakėmis.
Taip Biržų jaunimas reagavo į žinią apie mįslingą mirtį areštinėje.
Septynioliktą valandą prie policijos komisariato pastato susirinko apie šešias dešimtis jaunuolių. Jaunimas gausiai būriavosi apie valandą, vėliau jų gretos retėjo. Tačiau nuo komisariato durų ne vieną valandą nesitraukė būrelis jaunuolių - vieni tyliai gedėjo draugo, kiti garsiai piktinosi policijos pareigūnais.
Filmavo ir kvietė užeiti į komisariato vidų
Gedulo ir protesto akcija nuo pat pradžios buvo filmuojama. Pro langą trečiajame komisariato pastato aukšte švysčiojanti filmavimo kamera kėlė jaunuolių pasipiktinimą. Paklausus, ar jaunimas nebijantis, kad akcija gali būti traktuojama kaip nesankcionuotas mitingas, iš būrio kažkas atkirto: „Visų į areštinę nesukiš". Jaunimas kvietė pareigūnus nusileisti žemyn ir pažvelgti susirinkusiems į akis.
Su jaunuoliais bendrauti ryžosi policijos komisariato viršininkas Eugenijus Šopis ir pavaduotojas Valentinas Mikėnas. Jiems pakvietus akcijos dalyvius užeiti į komisariato vidų pasišnekėti, iš būrio pasigirdo: „Bijom, kad pas jus užėję nenusižudytume!"
Rado iš paklodžių susuktoje kilpoje
Nors mirties areštinėje priežastis dar aiškinasi prokurorai, pirminiai duomenys rodo, kad tai - savižudybė.
Negyvą dvidešimtmetį Mantą Pikūną policijos pareigūnai areštinės kameroje rado antradienio rytą, prieš 8 valandą. Atidarę duris jie išvydo ant jaunuolio kaklo susuktą paklodę, kuri buvo pririšta prie dviaukštės lovos galo.
Iškviesti medikai konstatavo jaunuolio mirtį.
Kodėl žudomasi angelų sargų rankose?
Policijos komisariate atliekamas tarnybinis tikrinimas, ar atsakingi pareigūnai atliko savo pareigas tinkamai.
„Esame sukrėsti šio įvykio", - „Šiaurės rytams" kalbėjo komisariato viršininkas Eugenijos Šopis. Tą patį jis bandė pasakyti ir prie komisariato susirinkusiems jaunuoliams. Nors vadovas reiškė apgailestavimą dėl tragiško įvykio ir kalbėjo apie atliekamus tikrinimus, susirinkusieji garsiai abejojo pareigūnų sąžiningumu ir geranoriškumu.
„Argi jūs kada nors būnate kalti?" - karščiavosi jaunuoliai. „Kokie esate angelai sargai, jeigu patekę į jūsų rankas žmonės žudosi?" - retoriškai klausė vieni. Kitų klausimai buvo tiesesni: „Kodėl neleidote apžiūrėti Manto kūno?"
Jaunuoliai drąsiai rėžė girdėję kalbų apie fizinį ir psichologinį smurtą, kurį neva patiria suimtieji. Jų manymu, tokia auka galėjo tapti Mantas. „Mes jį gerai pažinome. Jis šiaip sau negalėjo prieš save pakelti rankos", - kalbėjo Manto draugai.
Rado kanapių ir vogtą kompiuterį
Į areštinę dvidešimtmetis pateko šeštadienį. Policijos pareigūnai išplatino informaciją apie surengtą kratą biržiečio namuose.
Jos metu paimti keturi maišeliai narkotinių medžiagų - kanapių, svėrusių 2,5 gramo. Taip pat pareigūnai rado nešiojamąjį kompiuterį, kuris balandžio 9-osios naktį buvo pavogtas iš AB „Lietuvos draudimas". Teismas skyrė 18 parų arešto.
Suėmimą lėmė įtarimai vagyste?
Tragišką įvykį areštinėje tiria Biržų rajono apylinkės prokuratūra. Vyriausiojo prokuroro padėjėjos Snieguolės Gudišauskaitės teigimu, teismas M. Pikūnui griežčiausią kardomąją priemonę - suėmimą taikė dėl dviejų nusikalstamų veikų. Jis buvo įtariamas vagyste ir narkotinių medžiagų laikymu.
Įtarimai skamba grėsmingai. Tačiau LR Baudžiamasis kodeksas nedidelio narkotinių medžiagų kiekio laikymą įvardija net ne kaip nusikaltimą, o kaip nusižengimą. Todėl Manto suėmimą turėjo lemti įtarimai vagyste.
Kaltę neigė - prisipažino - nusižudė
„Su vagyste jis neturėjo nieko bendro", - tikino jaunuoliai prie policijos komisariato. Kaip vogtas daiktas atsidūrė jaunuolio namuose? Jo draugai aiškino, kad Mantas gerai išmanė kompiuterius ir į jį galėjo kas nors kreiptis pataisyti gedimą ar „numušti kodus".
Redakcijos žiniomis, šeštadienį pareigūnų sulaikytas Mantas neigė vogęs kompiuterį. Tačiau sekmadienį teisme jis kaltę prisiėmęs.
Kada dvidešimtmetis kalbėjo tiesą? Kas turėjo nutikti, kad areštinėje buvusio žmogaus parodymai keistųsi, o po to jis nusižudytų?
Komisariato viršininką Eugenijų Šopį (dešinėje) ir jo pavaduotoją Valentiną Mikėną jaunimas klausė, kodėl į angelų sargų rankas patekę žmonės žudosi.
Prievartos ženklų nepastebėjo
Šeštadienį ir sekmadienį su Mantu bendravę advokatai teigia, kad apie jokią prievartą jaunuolis neužsiminęs.
„Jeigu suimtasis advokatams ir teisėjams sakytų apie pareigūnų smurtą, ar suprantate, kas jam būtų, kai grįžtų į areštinę?" - aiškino arešto skonio ragavę jaunuoliai.
Advokatė Nijolė Petkevičienė sakė, kad Mantas jai paliko nuoširdaus, jautraus jaunuolio įspūdį. Pokalbio metu šeštadienį dvidešimtmetis verkęs.
Sekmadienį budėjusiam advokatui Jonui Pliekaičiui areštuotojo elgesys nerimo nekėlęs. Mantas prašė advokato perduoti motinai raštelį, kuriame buvo išvardyta, ko jam reikėtų areštinėje. Sąraše buvo net trijų rūšių vaistai akims.
Į „žolės" rūkymą pastūmėjo liga?
Akių ligos Mantą kamavo nuo mažumės. Vaikystės draugai prisiminė jį nešiojusį akinius „storais stiklais". Akys buvusios ne sykį operuotos.
Sakoma, kad tie negalavimai Mantą paskatinę rūkyti marihuaną (narkotinę medžiagą, gaminamą iš džiovintų kanapių). Jis tikindavęs, kad JAV taikomas toks akių ligų gydymas.
„Šiaurės rytų" kalbinti medikai patvirtino, kad kai kurios narkotinės medžiagos turi tam tikrą poveikį ligų eigai, tačiau narkotikus skirti kaip vaistus nepraktikuojama.
Prisimena kūrybingą mokinį
„Niekam ne paslaptis, kad Mantas rūkė „žolę", kurią traukia daug mokinių. Bet jis - ne vagis", - kalbėjo buvę Manto klasės draugai.
Pastaruoju metu vaikinas dirbo Norvegijoje ir tik trumpam buvo grįžęs į Biržus.
Jis baigė „Aušros" vidurinę mokyklą. Mokytojai jį prisimena kaip originalų, kūrybišką mokinį. „Tai buvo ne „bandos instinkto" vaikas - šviesus, apsiskaitęs, - kalbėjo buvusi auklėtoja Jūratė Šatienė. - Prisimenu, kaip jo akinukai vis lūždavo..."
Atšaukta premjera ir kankinančios nuojautos
Manto gedėjo, žvakutes prie policijos komisariato degė ir teatro mylėtojai, kartu su juo vaidinę scenoje. Tą rytą, kai policininkai Mantą rado negyvą areštinėje, „Šiaurės rytų" skaitytojai laikraštyje matė publikaciją apie būsimą spektaklio premjerą Biržų kultūros centre. „Būkite geri, atšaukite premjerą. Režisierės sūnus žuvo..." - tą patį rytą neslėpdama jaudulio prašė renginių organizatorė Jautra Žaldokaitė.
Mantas - biržiečiams gerai žinomos Biržų kultūros centro režisierės Vitos Vorienės sūnus.
Antradienį jai apie sūnaus mirtį kalbėti su žurnalistais buvo per sunku. Tik paklausta, ar galėjo būti taip, kad Mantą kažkas privertė nusižudyti, prasitarė: „Tokia mintis buvo..."
Paliko laišką
Policijos komisariato viršininkas E. Šopis apie pavaldinių smurtavimą sakė kalbų negirdėjęs. Ar šiame tragiškame įvykyje buvo policininkų kaltės, paaiškės tyrimo eigoje.
Komisariato vadovas užsiminė apie jaunuolio paliktą raštelį. Anot jo, laiško turinys padėsiąs išsiaiškinti, kas iš tiesų vyko areštinėje.
Tuo tarpu velionio artimieji užsiminė apie matytas mėlynes ant mirusiojo kūno. Jie rengiasi kreiptis į nepriklausomus ekspertus.
Bandymų žudytis buvo ir anksčiau
Panaši tragedija Biržų policijos areštinėje įvyko prieš porą metų. 2005-ųjų vasarį pasikorė 1957 metais gimęs J.K.
„Bandymų žudytis buvo ir daugiau, bet pavykdavo atgaivinti", - teigė atstovės spaudai pareigas einanti Z. Žalinkevičienė.
Rasa Penelienė