Jis sako, kad augant dėmesiui krašto apsaugai ir siekiant jai reikšmingai didinti finansavimą, skaidrumas yra privalomas.
„Labai džiugina KAM elgesys šiuo atveju. Nustatę kad abejotinas sandoris padarytas, kad galimai padarytas nusižengimas, ar nusikalstama veika, išėjo viešai, pareiškė, pasitelkė specialiąsias tarnybas, Generalinę prokuratūrą ir pradėjo tyrimą“, – Žinių radijui antradienį sakė M. Česnulevičius.
„Manau, skaidrumas šiuo atveju yra būtinas. Ypatingai turint omenyje, kad didėjant finansavimui (gynybai – BNS), didėja ir dėmesys krašto apsaugai, žiūrima, ar tikrai tie pinigai įsisavinami taip, kaip priklauso“, – kalbėjo Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais.
Kaip skelbė BNS, Lietuvai galimai nusipirkus nedraugiškose šalyse pagamintų bepiločių orlaivių, dėl su tuo susijusių įvykių teisėsauga pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Pasak M. Česnulevičiaus, Krašto apsaugos sistemos institucijos dalinasi informacija ir analizuoja panašius gynybai svarbius pirkimus.
„Kontroliuojančios institucijos (...) informuotos, kur yra kažkoks svarbus pirkimas. Skiriamos lėšos ir galima iš anksto pasiruošti bei pakontroliuoti (viešuosius pirkimus – BNS) ne tik po fakto, bet ir vykstant patiems procesams“, – teigė patarėjas.
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pirmadienį sakė, jog ikiteisminis tyrimas pradėtas kovo 24 dieną pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už piktnaudžiavimą.
Pasak krašto apsaugos ministrės Dovilės Šakalienės, galimai nusikalstama veika padaryta 2024 metų rudenį, paskelbus dronų pirkimą. Šiuos orlaivius naudojo Šaulių sąjunga, Krašto apsaugos sistemos institucijos.
Remdamasis šaltiniais naujienų portalas „15min“ pirmadienį pranešė, jog dronus tiekė pigiausiai juos pasiūliusi įmonė „Geodezija 3D“. Pasak portalo, jie galėjo būti pagaminti Kinijoje, ko ministrė nei patvirtino, nei paneigė.
D. Šakalienė pirmadienį taip pat neatsakė, ar dronais vis dar naudojamasi, motyvuodama vykstančiu ikiteisminiu tyrimu.
Paklaustas, ar visuomenei nereikėtų suteikti daugiau detalių apie tyrimą, M. Česnulevičius pabrėžė, kad viešo duomenų paskelbimo nebus, o neatskleidžiama informacija yra riboto naudojimo.
„Ji viešai neskelbiama. Šiuo atveju, atėjus laikui paaiškėja net ir visuomenei visi procesai. Ką įsigijome, su kuo šaudome, kuo važiuojame, kuo skraidome. Bet pačių įsigijimų metų tai net ir komercinė paslaptis“, – aiškino M. Česnulevičius.
Tyrimui vadovauja Generalinė prokuratūra, jį atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).