Pasak prezidento vyriausiojo patarėjo Simono Krėpštos, susitikimo metu aptartos trys temos. Pirmiausia, apžvelgta pandemijos situacija ir naujausios tendencijos.
„Matome, kad skaičiai rodo, kad pandemijos pagreitis, gerėjimo pagreitis sustojo. Turime tam tikrą situacijos stabilizavimą. Tačiau posėdyje taip pat buvo aptarta, kad nereikėtų daryti kažkokių griežtų išvadų dėl dabartinės situacijos. Ji yra gerokai geresnė šiuo metu nei gruodžio mėnesį, mes dabar esame kažkur spalio mėnesio lygmenyje“, – kalbėjo prezidento patarėjas.
Nors Statistikos departamentas pirmadienį skelbė, kad galima kalbėti apie trečiąją koronaviruso bangą, Prezidentūra tokius pareiškimus vadina nekorektiškais.
„Tas terminas „trečioji banga“ apibūdinant šiandieninę situaciją nebūtų tikslus ir korektiškas. Taip, mes turime sustojusį gerėjimą, <...> bet trečioji banga visuomenėje asocijuojama su labai griežtu karantinu, tikrai didelėmis užsikrėtimų apimtimis, mirtimis, bloga situacija ligoninėse. Šis terminas nėra korektiškas“, – sakė S. Krėpšta.
Antroji tema – Europos sveikatos sąjungos stiprinimas. Pasak S. Krėpštos, ES turi daugybė iniciatyvų, kurios sustiprintų institucijų veiklą pandemijos valdyme. Jo teigimu, ES siekia, kad Bendrija geriau tvarkytųsi ne tik su šia pandemija, bet pasiruoštų ir kitoms galimomis pandemijomis.
Vienas iš prioritetų – vakcinų gamybos spartinimas. S. Krėpštos teigimu, Lietuvoje stipri gyvybės mokslų industrija, tad mūsų šalis turi pasinaudoti šansu.
„Ateityje turime siekti galimybės gaminti pačias pažangiausias vakcinas Lietuvoje“, – sakė šalies vadovo patarėjas.
Trečioji tema – imunitetų pasų atsiradimo galimybė.
„Tikrai prasminga diskutuoti apie tokį imuniteto pasą, nes tai daro ir kitos valstybės, <...> didelė prasmė sekti kitų šalių pavyzdžiu, sekti, kas pasiteisino, kas nepasiteisino ir aktyviai svarstyti apie tokio imuniteto paso įdiegimo galimybę ir Lietuvoje“, – sakė S. Krėpšta.
Prezidento atstovo teigimu, Lietuvoje daugėja tiek persirgusių koronavirusu, tiek paskiepytų asmenų, tad reikia diskutuoti apie tokią galimybę.
Trečiadienį Vyriausybė svarstys karantino pratęsimą, tačiau bus diskutuojama ir apie naujus atlaisvinimus. S. Krėpštos tikinimu, prezidentas visada teigė, kad reikia atidžiai stebėti situaciją, o gerėjant užsikrėtimų skaičiams, galima diskutuoti apie atlaisvinimus.
Posėdis su ekspertais surengtas prieš ketvirtadienį ir penktadienį vyksiančią Europos Vadovų Tarybą, skirtą vakcinavimo ir saugumo bei gynybos temoms.
Prezidentas skiepytųsi ir „AstraZeneca“ vakcina
S. Krėpšta sako, kad šalies vadovas sutiktų skiepytis ir „AstraZeneca“ vakcina.
„Prezidentas jau daugelį kartų minėjo, kad yra pasirengęs pasiskiepyti, vos tik bus tam galimybė. Prezidentas taip pat pasirengęs pasiskiepyti bet kuria vakcina, kuri yra naudojama Lietuvoje, įskaitant ir „AstraZeneca“ vakciną“, – sakė patarėjas.
Klausimų dėl britų ir švedų bendrovės „AstraZeneca“ skiepų kilo po to, kai Europos vaistų agentūra sausio pabaigoje leidusi naudoti šią vakciną atkreipė dėmesį, jog kol kas nėra pakankamai tyrimų rezultatų, ar vakcina suteikia efektyvią apsaugą vyresniems nei 55 metų žmonėms.
Diskusijas pakurstė ir kai kurių pasiskiepijusių žmonių socialiniuose tinkluose pasidalyti įrašai apie šalutinius vakcinos poveikius.
Sveikatos apsaugos ministerija praėjusią savaitę paskelbė, jog „AstraZeneca“ bus skiriama visiems suaugusiems, nepriklausomai nuo jų amžiaus.