„Kalbant apie tuos jaunuolis, kurie tiesiog nori išvengti karinės tarnybos, ar tai dėl to, kad jam asmeninį gyvenimą trukdo, ar yra religiniai, ar kitokie asmeniniai įsitikinimai, kurie neleidžia... Na, čia yra atskiri atvejai ir pačiai sistemai jie įtaką turi minimalią“, – Žinių radijui antradienį sakė patarėjas Marius Česnulevičius.
Taip jis kalbėjo vėl suaktyvėjus diskusijoms apie tarnybos vengimą po vieno jaunuolio pasisakymo televizijos laidoje.
Vietoje M. Česnulevičius siūlo diskutuoti apie karinės tarnybos patrauklumą.
Pasak jo, vieno recepto, kaip patrauklumą padidinti, nėra.
„35 metai valstybėje ir kariuomenėje parodė, kad tai yra kiekvienais metais iškylanti problema“, – sakė prezidento patarėjas.
„Patrauklumo tarnybos kariuomenėj neišreikši pinigais. Tai suveikia pusę metų, metus. Po to tai jau tampa rutina ir įpročiu – tai turiu, reikia kažko daugiau“, – pridūrė jis.
Pasak M. Česnulevičiaus, didinant tarnybos patrauklumą dirbama su karių šeimomis, tai padėti užtikrintų ir karinių poligonų plėtra, nes kariai motyvuojasi per geras pratybas.
„Karys, atvykęs į kariuomenę, jis iš tikrųjų nori būti paruoštas būtent kariavimui, o ne žygiavimui per paradus. Ir šioje vietoje, man prisiminimas vienas geriausių, kai po šaudymo pratybų karys eina, su draugais kalbasi, manęs nemato šalia einančio ir sako: „va, už ką noriu gaut pinigus“, – kalbėjo patarėjas.
Pasak jo, didinti kariuomenės ir visuomenės integraciją pradeda ir nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba, grąžinta į Lietuvą 2015 metais.
„Karys gerai, kokybiškai atitarnavęs, jis bus patenkintas, jis tikės kariuomene ir jis skleis tą pačią žinią ir į išorę, tarp artimųjų, draugų, pažįstamų, šiame rate“, – sakė M. Česnulevičius.
BNS jau rašė, kad auditą atlikusi kariuomenė kovą pranešė, jog pernai augo savo noru šauktiniais norinčių tarnauti jaunuolių skaičius, tačiau kariuomenė susidūrė su iššūkiais išlaikyti patyrusius profesinės karo tarnybos karius.
Pernai, lyginant su 2023 metais, 41 proc. augo gautų prašymų skaičius savanoriškai atlikti devynių mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą.
Vis dėlto auditas parodė, kad profesinės karo tarnybos karininkams ir puskarininkiams išlaikyti tarnyboje trūksta tikslinio motyvavimo.
Per trejus metus tarnybą palikusių karininkų skaičius išaugo 25 proc., puskarininkių – 6,1 procento.