„Šiandien turime konstatuoti, kad 1,6 mlrd. europinės paramos savivaldybėms vis dar yra po biurokratiniu užraktu, atrodo, kad jis nukris pakankamai greitai“, – per spaudos konferenciją penktadienį Prezidentūroje vykstant Regionų forumui sakė P. Baltokas.
Pasak patarėjo, iki šiol strigęs procesas per pastarąjį mėnesį pajudėjo į priekį ir tai „teikia vilties, kad iki šių metų pabaigos bus suplanuoti 35 proc., o iki kitų metų vidurio – 100 procentų“.
„Paskutinio mėnesio sparti eiga leidžia tikėtis, kad išlaikius tokį tempą grįšime į vis dar ne pačias sparčiausias, bet suplanuotas vėžes, iki kitais metais galėsim išleisti į gyvenimą pirmuosius projektus, kurie pagelbės savivaldybėse gyvenantiems žmonėms“, – pažymėjo patarėjas.
Pasak jo, pirmasis projektas jau patektas ir svarstomas, dėl socialinės globos Utenos regione.
Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) vadovas, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius sakė, kad europinė parama įsisavinama per lėtai ir įgyvendinant Regionų plėtros programą buvo šiek tiek „užsikuista vietoje“, dėmesio jai pritrūko tiek iš regionų, ir iš centrinės valdžios.
„Nežinau, ar sustingom, ar aptingom, bet tie greičiai, kuriais pasileis europinė parama, mūsų tikrai nedžiugina. Džiaugiuosi, kad šitas spurtas bus įjungtas paskutinį mėnesį, jau pirmoji kregždė, pirmasis projektas vertinimui Centrinei projektų valdymo agentūrai yra pateiktas“, – pažymėjo M. Sinkevičius.
„Finansinis laikotarpis 2021–2027 metų, dabar yra 2023 metai – ne visai įpusėjo, bet kol kas į gyvenimą paleista pirmoji kregždė, pirmas projektas. Tikėkimės, kad bus suplanuota 35 proc. iki metų pabaigos, iki kitų metų pirmo pusmečio pabaigos – 100 proc., bet norėjosi, kad tie procesai vyktų gerokai greičiau“, – atkreipė dėmesį LSA vadovas.
Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius teigė, kad lėšas „reikia naudoti, ir kuo skubiau“.
„Pagrindinis iššūkis dabar – kuo spartesnis Regionų plėtros programos įgyvendinimas. Kokybiškas, vietos poreikiais pagrįstas planavimas yra labai svarbus, tačiau visi nekantriai laukiame ir konkrečių projektų“, – sakė jis.
Regionų plėtros programą Vyriausybė patvirtino praėjusių metų birželį, jai įgyvendinti numatyta daugiau kaip 1,6 mlrd. eurų ES lėšų.
Kaip pranešė Vidaus reikalų ministerija, šiuo metu savo plėtros planus jau yra patvirtinusios visos 10 regionų plėtros tarybų, taip pat baigtos tvirtinti visos 14 regioninių pažangos priemonių finansavimo gairių.
Regionų plėtros tarybos numato iki šių metų pabaigos suplanuoti pažangos priemonių, tai yra – konkrečių projektų, už ne mažiau kaip už 35 proc. Regionų plėtros programoje numatytų lėšų.