„Iš tiesų mokesčių reformos klausimas užmigęs dabar yra, nes jau kaip ir buvo pažadas prieš tris savaites Vyriausybėje tvirtinti ir nešti į Seimą ir vėl mes vėluojame“, – antradienį Žinių radijui sakė I. Segalovičienė.
Jos teigimu, atidėliojant reformą nevykdomas pažadas rinkėjams bei įsipareigojimai dėl pokyčių Europos Komisijai ir visai tarptautinei bendruomenei.
„Tai nėra gerai, todėl kad norisi priminti, kad mokesčių reforma yra ne tik pažadas rinkėjams (...) bet lygiai taip pat Vyriausybė pati yra įsipareigojusi Europos Komisijai ir visai tarptautinei bendruomenei, kad ne tik pateiks, bet ir kai kurios nuostatos, susijusios su įsipareigojimais, v– lengvatų mažinimas ir gyventojų pajamų mokesčio pakeitimai – įsigalios jų kadencijos metu“, – kalbėjo I. Segalovičienė.
Ji sutinka, kad reformos įgyvendinimo tikimybė šiuo metu yra nedidelė, tačiau ragina išnaudoti ir mažiausią tikimybę, nes tai pritrauktų Europos Sąjungos lėšų, kurios padėtų amortizuoti recesijos poveikį šalies ekonomikai.
„Labai mažai tikėtina, kad bus priimti šie sprendimai, bet ta tikimybė vistiek yra ir reikia ją išnaudoti, todėl kad mes esame įsipareigoję prieš savo žmones, Europos Komisiją ir tai yra tiesiogiai susiję su Europos Sąjungos investicijomis, jos reikalingos norint investuoti į infrastruktūrą, atlikti labai svarbius darbus tam, kad sumažintume, amortizuotume recesiją“, – teigė I. Segalovičienė.
Prezidento patarėja sako, kad su reforma susiję sprendimai turi būti priimti atsižvelgiant į dabartinę ekonominę padėtį ir recesijos metu nedidinti mokesčių vidurinei klasei.
„Į situaciją reikia žiūrėti ramiai, ne dramatiškai ir iš tikrųjų imtis priemonių, kad ta recesija būtų kuo mažesnė – galbūt metų pabaigoje mes išeisime ekonomikoje su pliusu – tai, be jokios abejonės, nedidinti mokestinės naštos viduriniajai klasei, nes būtent vidurinė klasė nukenčia labiausiai tokių recesijų metu“, – sakė I. Segalovičienė.
Prezidentūros nuomone, mokesčių didinimas recesijos metu yra ne tik klaidingas, bet ir žalingas žingsnis.
„Prezidentas mano, kad blogiau už recesiją gali būti tik recesija su mokesčių didinimu visomis kryptimis naratyvu ir tai gali būti iš esmės ne tik klaidinga, bet ir žalinga“, – sakė I. Segalovičienė.
Ji pakartojo, kad prezidentūrai nerimą kelia ne tik Vyriausybės siūlymas vienodinti pajamų apmokestinimą dirbantiems savarankiškai ir pagal darbo sutartis, tačiau ir nedarbo draudimo įmokų suvienodinimas, kai išmokos būtų nevienodos.
Prezidentūra taip pat tikisi, kad bus priimti sprendimai, susiję su paskatomis verslo investicijoms.
Vyriausybė planavo mokesčių reformos paketą Seimui pristatyti gegužės 18-ąją, tačiau užtrukus jo derinimui su koalicijos partneriais, šis žingsnis atidėtas.
Liberalų sąjūdžio frakcija Seime yra sakiusi, kad rengdami mokesčių pakeitimus konservatoriai nesilaiko koalicijos sutarties, kurioje reforma nebuvo numatyta, be to, koalicija iki šiol nėra sutarusi dėl viešojo sektoriaus įsipareigojimų masto. Valdančiajai koalicijai priklausančios Laisvės partijos nariai taip pat yra išsakę kritikos reformai.
Premjerė Ingrida Šimonytė anksčiau teigė, kad Seime turėtų būtų svarstomas arba visas reformos paketas, arba iš viso nesvarstomas. Prezidentūra ir Seimas su tuo nesutinka.