Nuo ketvirtadienio kalbėjusi, kad bičiulyste su nusikalstamo pasaulio veikėjais kaltinamas Seimo Pirmininkas Arūnas Valinskas privalo prisiimti politinę atsakomybę, penktadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė tiesiai pasakė, kad A. Valinskui pasiūlė atsistatydinti iš Seimo vadovo pareigų.
"Politinės kultūros lygmuo Lietuvoje būtent dabar yra labai ryškiai matomas. Nepriklausomai nuo to, kaip vystysis teisminiai procesai, politinės atsakomybės klausimas išlieka, todėl pasiūliau garbingai ir laiku pasitraukti iš užimamų pareigų", - atvykusi į Genocido aukų muziejų sakė D. Grybauskaitė.
Paklausta, kaip vertina tai, kad A. Valinskas nereaguoja į Prezidentės pasiūlymus, D. Grybauskaitė sakė mananti, kad "reaguoja, o jei to nesugebės padaryti pats Seimo Pirmininkas, rudenį teks tai daryti Seimui".
A. Valinskas toliau kartoja, kad visas abejones turi išsklaidyti teisėsauga.
Tuo metu Seimo opozicinė Tvarkos ir teisingumo frakcija skelbiasi inicijuojanti nepasitikėjimo A. Valinsku procedūrą - rengs interpeliacijos tekstą, kvies parlamentarus pasirašyti.
"Privalome kuo greičiau pasipriešinti tolesniam vienos iš svarbiausių Lietuvos valstybės institucijos - Seimo - kompromitavimui", - teigiama "tvarkiečių" pareiškime.
A. Valinskas daro žalą
"Prezidentė pabrėžė, kad jos nuostatos dėl politinės atsakomybės ir šios situacijos vertinimo nesikeičia. Prezidentė išskiria dvi šios istorijos dalis. Viena dalis yra teisinė atsakomybė, kita dalis - politinė ir moralinė atsakomybė.
Teisinė atsakomybė yra išimtinai Generalinės prokuratūros kompetencijoje. Moralinę ir politinę atsakomybę A. Valinskas, būdamas aukščiausio rango politikas, turi prisiimti pats, nes tokia situacija kelia žalą Lietuvos politinei sistemai ir piliečių pasitikėjimui valstybės institucijomis", - Prezidentės nuomonę perdavė jos atstovas spaudai Linas Balsys.
Pasak jo, situacija, kai vienos partijos reikalai yra viešai diskutuojami, mėtomasi pagrįstais ar nepagrįstais kaltinimais, daro žalą politiko reputacijai ir valstybinėms institucijoms.
"Turbūt nenustebinsiu pasakęs, kad Vakaruose panašiose situacijose atsidūrę politikai nelaukia kokių nors ypatingų sprendimų ar teisminių išvadų, o patys išanalizuoja savo padėtį, pasveria, kiek turi įtakos, ir priima sprendimą. Dažnai būna, kad ir atsistatydina", - kalbėjo L. Balsys.
Grasina koalicijos griūtimi
Tačiau net ir tokią užuominą išgirdęs A. Valinskas trauktis iš Seimo Pirmininko posto neskuba. Jis žėrė kaltinimus oponentams ir aiškino, kad yra kaltas tik dėl to, jog į Tautos prisikėlimo partiją priėmė netinkamų žmonių.
"Palauksime atitinkamų institucijų išvadų, tada bus pateiktas mano apsisprendimas dėl politinės atsakomybės. Palikime tai organams, kurie atsakys, ar buvo tie ryšiai, ar nebuvo, ar tai tik atsitiktinės pažintys", - aiškino A. Valinskas.
Nors D. Grybauskaitė jau ne kartą A. Valinsko įkurtai Tautos prisikėlimo partijai priekaištavo dėl viešo vidinių santykių aiškinimosi, Seimo vadovas teisinosi, kad yra jaunas politikas ir nesuvaldęs nervų kartais pasako vieną kitą aštresnį žodį.
"Aš prisiimu visą atsakomybę. Tai yra tik politikų mesti kaltinimai ir šešėlis partijai. Sulaukęs atitinkamų išvadų savo nuomonę ir pareikšiu.
Dėl tos sumaišties kalčiausias A. Valinskas, kadangi beveik prieš metus sugalvojęs kurti partiją, kurioje, deja, atsirado žmonių, kurie elgiasi ne taip, kaip reikėtų", - apie save trečiuoju asmeniu kalbėjo Seimo Pirmininkas.
Pasak jo, jo juodinimo kampanija vyksta ne dėl to, kad būtų pakeistas Seimo Pirmininkas, o tam, kad būtų keičiama valdančioji koalicija.
"Šis tikslas buvo nuo pat pradžių, kai mes pareiškėme, kad darysime koaliciją kartu su centro dešiniosiomis jėgomis. To, kas vyksta, tikslas nėra atstatydinti Seimo Pirmininką. Jei reikės, aš pasiruošęs atsistatydinti bet kuriuo momentu", - sakė A. Valinskas.
"Tvarkiečiai" inicijuoja interpeliaciją
Partija Tvarka ir teisingumas, vertindama informaciją apie abejotinus A. Valinsko ryšius bei "švelnią valdančiosios koalicijos partnerių reakciją" į juos, ragina visų politinių partijų atstovus pasielgti principingai ir padėti A. Valinskui prisiimti politinę atsakomybę.
"Prezidentės paraginimą Seimo Pirmininkui prisiimti tokią atsakomybę suprasdama kaip aiškų raginimą atsistatydinti ir apgailestaudama, kad nei pats pirmininkas, nei valdančioji dauguma to girdėti nenori, partijos Tvarka ir teisingumas frakcija Seime imasi rinkti parašus dėl A. Valinsko atstatydinimo", - teigiama partijos Tvarka ir teisingumas pareiškime dėl nepasitikėjimo Seimo Pirmininku.
Pareiškimu, kurį pasirašo partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas Rolandas Paksas, kviečiama politines partijas prisidėti prie šios iniciatyvos ir pasirašyti po interpeliacijos tekstu.
"Privalome kuo greičiau pasipriešinti tolesniam vienos iš svarbiausių Lietuvos valstybės institucijos - Seimo - kompromitavimui. Negalima toleruoti šiai institucijai atstovaujančio jos vadovo abejotinų ryšių ir apsimesti, kad tai tėra tik vienos partijos vidaus reikalai", - sakoma pareiškime.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže