Visiems vadovaujamas pareigas einantiems prokurorams nustatytas penkerių metų tarnybos laikotarpis ir uždrausta tas pačias pareigas eiti daugiau nei dešimt metų iš eilės.
Į visas be išimties prokurorų pareigas atrankos bus vykdomos viešo konkurso būdu, kuriame laisvai galės dalyvauti visi įstatymo reikalavimus atitinkantys pretendentai.
Iš esmės keisis ir prokurorų tarnybinės atsakomybės vertinimo tvarka - visi prokurorų nusižengimai bus tiriami Prokurorų etikos komisijoje, kurią sudarys ne tik prokurorai, bet ir visuomenės atstovai. Tarnybinėn atsakomybėn prokurorai galės būti patraukti ne tik jo vadovybės, bet ir visuomenės iniciatyva.
Tokias Prokuratūros įstatymo pataisas pasirašiusios Prezidentės Dalios Grybauskaitės nuomone, nuosekli prokuratūros vadovų kaita paskatins sveiką konkurenciją, užtikrins skaidresnį ir efektyvesnį prokurorų darbą, motyvuos prokurorus siekti geresnių darbo rezultatų.
„Šios pataisos - kokybiškai naujo prokuratūros raidos etapo pradžia. Sukurti įrankiai leis sparčiau vykdyti permainas prokuratūroje bei grąžinti visuomenės pasitikėjimą teisėsaugos institucijomis“, - pabrėžė šalies vadovė.
Prokurorų atranką, tarnybos vertinimą ir nusižengimų tyrimą bei atestaciją vykdys specialios komisijos, kuriose nuo šiol galės dalyvauti ir visuomenės atstovai. Atviresnė prokuratūros veikla užtikrins objektyvesnių ir skaidresnių sprendimų priėmimą ir padidins visuomenės pasitikėjimą prokuratūra.
Tikslinant ikiteisminio tyrimo veiksmų koordinavimą nutarta, kad generalinis prokuroras (jo pavaduotojai) ir teritorinių prokuratūrų vyriausieji prokurorai pagal kompetenciją koordinuos ikiteisminio tyrimo įstaigų veiksmus tiriant nusikalstamas veikas. Pagal priimtas pataisas generalinis prokuroras (jo pavaduotojai) galės duoti ikiteisminio tyrimo įstaigų vadovams privalomus nurodymus dėl ikiteisminio tyrimo įstaigų veiksmų koordinavimo tiriant nusikalstamas veikas.
Tobulindamas viešojo intereso gynimą Seimas įstatyme įtvirtino, kad prokurorai turi ginti viešąjį interesą, kai nustato teisės akto pažeidimą, kuriuo pažeidžiamos asmens, visuomenės, valstybės teisės ir teisėti interesai, ir toks pažeidimas laikytinas viešojo intereso pažeidimu, o valstybės ar savivaldybių institucijos, kurių veiklos srityse buvo padarytas teisės aktų pažeidimas, nesiėmė priemonių jam pašalinti, arba kai tokios kompetentingos institucijos nėra. Pagal priimtus įstatymo pakeitimus prokurorui suteikiama teisė reikalauti iš valstybės ar savivaldybių institucijų jų veiklos srityse spręsti dėl priemonių teisės pažeidimams pašalinti taikymo ir per 20 darbo dienų nuo reikalavimo gavimo dienos informuoti prokuratūrą apie priimtą sprendimą.
Priimtais teisės akto pakeitimais taip pat patikslintos nuostatos dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo tvarkos, prokurorų tarnybinės atsakomybės, perkėlimo į kitas pareigas, prokurorų karjeros.