Pirmadienį į neeilinę Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesiją Briuselyje vykstantis prezidentas Valdas Adamkus sieks, kad į Gruziją būtų siunčiami ES ir NATO taikdariai.
„Taip, mes to norim ir aš tikiuosi, kad ES priims pasiūlymą, kad visgi Gruzijoje būtų ne rusų priežiūra, taip vadinamieji taikdariai, bet kad atvyktų didelė tarptautinė delegacija, kuri tikrai galėtų įgyvendinti ir užtikrinti, kad procesai vyktų pagal visų bendrus sutarimus“, - žurnalistams penktadienį sakė V.Adamkus.
Misija Gruzijoje, anot V.Adamkaus, turėtų būti civilinė: „Kuo mažiau kariuomenės toje srityje, tuo didesnės galimybės, kad taika bus išlaikyta“.
Pasak prezidento, apie sankcijas Rusijai „dar sunku kalbėti“. Šalies vadovas taip pat sakė, kad Lietuvos pozicija dėl Gruzijos yra „labai aiški ir vieninga“.
„Ji yra aptarta su ponia Merkel (Vokietijos kanclere Angela Merkel - BNS) ir vakar buvo patvirtinta Taline (Latvijos, Estijos ir Lenkijos vadovų susitikime - BNS). Visos ES valstybės pripažįsta valstybių vientisumą, jų integralumą“, - teigė V.Adamkus.
„Laikome, kad įvykdyti agresiniai aktai prieš Gruziją yra nepriimtini, ir bus dedamos visos pastangos, kad šitas konfliktas neišsiplėstų toliau Europos plotmėje“, - pažymėjo prezidentas.
V.Adamkus teigė manantis, kad „vienintelis dalykas, kurį stengsis įvykdyti ES, - siekis, kad šitas konfliktas nepavirstų karštuoju, kad būtų rastas dialogas ir būtų išlaikyti principai, dėl kurių ES yra susikūrusi, bei kad taikingas laikotarpis Europoje būtų išlaikytas ir nebūtų žmonių aukų“.
EVT neeilinėje sesijoje bus svarstomi galimi ES veiksmai teikiant pagalbą Gruzijai. ES valstybių vadovai aptars santykių su Rusija perspektyvas.
Gruzija ir Rusija jau daugiau nei dešimtmetį nesutaria dėl Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - kontrolės. Rusija taip pat priešinasi Gruzijos siekiui tapti NATO nare. Šis konfliktas kulminaciją pasiekė rugpjūčio pradžioje, kai Pietų Osetijoje prasidėjo kariniai veiksmai, kurie netrukus apėmė ir kitus Gruzijos regionus. Nors oficialiai karas baigėsi, Rusijos pajėgos iki šiol kontroliuoja kai kuriuos gruzinų miestus.