Apie prekių iš Kinijos vėlavimą ir brangimą naujienų portalo tv3.lt aktualių laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis ir „Pigu.lt“ generalinis direktorius Dainius Liulys.
Išgelbėjo vienas sprendimas
D. Liulio teigimu, rinkoje jau ilgai yra kalbama apie tiekimo sutrikimus iš Kinijos, kainų kylimą, kuris susijęs su konteinerių trūkumu.
„Visos šios problemos yra rinkoje. Visi prekybininkai bando jas vienaip arba kitaip spręsti. Kai kuriems prekės vėluoja, kitiems nevėluoja“, – situaciją laidoje „Dienos pjūvis“ komentavo „Pigu.lt“ vadovas.
D. Liulio teigimu, jo įmonę gelbėja tai, kad „Pigu.lt“ suteikė galimybę per savo platformą prekiauti kitiems prekybininkams ir tapo savotišku prekybos centru internete.
„Jeigu mes būtume šioje situacijoje likę vieni, tai mums būtų pakankamai sunku, nes mes turime savo komercijos padalinyje, tarkime, 70 besidarbuojančių žmonių tam, kad užtikrintume tinkamą prekių tiekimą, asortimentą ir taip toliau.
Šiuo metu mes turime virš 3 tūkst. pardavėjų, kurie pasijungia į mūsų platformą, per kurią jie pardavinėja savo prekes. Būtų galima pasakyti, kad mes turime daugiau nei 3 tūkst. komersantų, nes kiekvienoje įmonėje yra bent po vieną žmogų, kuris rūpinasi prekių tiekimu, asortimentu. Tai būtent marketplace‘as arba prekybos centras gelbėja ir mes sugebame užtikrinti platų asortimentą“, – pasakojo pašnekovas.
Pasak D. Liulio, būtent dėl šio sprendimo, šiuo metu „Pigu.lt“ nejaučia didelio prekių deficito.
Priežastys – įvairios
Prie prekių stokos ar jų pabrangimo, anot D. Liulio, prisidėjo keletas dalykų. Vienas jų – puslaidininkių krizė, kurios metu pasaulyje jaučiamas įvairių mikroschemų ir puslaidininkių stygius. Tai paveikė telefonų, kompiuterių rinką.
„Eilė gamintojų yra net atidėję savo produktų pristatymą rinkai“, – sakė D. Liulys.
Kita priežastis – Kiniją kamuoja darbo jėgos trūkumas.
„Ten irgi buvo visi tie [karantino] suvaržymai, bet jie bando atsitiesti ir visus tuos užsakymus įgyvendinti“, – teigė „Pigu.lt“ vadovas.
Trečia priežastis – jau minėtas konteinerių trūkumas.
„Kurie, vienas dalykas, brangsta, kitas dalykas – vėluoja“, – aiškino pašnekovas.
Arba kainos kyla, arba trūksta produktų
D. Liulio teigimu, visos šios priežastys lemia praktiškai visų prekių, gaminamų Kinijoje, vėlavimą arba brangimą.
„Nesakau, kad visi prekybininkai tai patiria, bet vis tiek greičiausiai visi prekybininkai vienaip arba kitaip, vienokius arba kitokius nepatogumus išgyvena. Arba kainos kyla, arba trūksta produktų“, – teigė „Pigu.lt“ vadovas.
Prekių iš Kinijos kaina neišvengiamai augs
„Norfos“ vadovas D. Dundulis pripažino, kad jo valdomame prekybos tinkle problemos yra tos pačios.
„Faktas, kad pakilusi konteinerių kaina, tie konteineriai labai stipriai vėluoja“, – laidoje „Dienos pjūvis“ pripažino pašnekovas.
D. Dundulio teigimu, jau akivaizdu, kad pramoninių prekių iš Kinijos neišvengiamai augs.
„Puikiai matau, kad rudeninės prekės jau turėtų būti parduotuvėse, bet jos tik pradeda važiuoti į parduotuves. Galimai mes turėsime pavėluotai atvežtas prekes“, – kalbėjo D. Dundulis.
Brangs ir kava
Nors prekybos tinkluose parduodamas kavos brangimo dar nematyti, tačiau pabrėžiama, kad prekybininkai akcijoms turi rezervų, todėl iki Naujųjų metų bus gerų pasiūlymų, gal tik kiek rečiau. Prognozuojama, kad iki metų pabaigos kavos kaina gali kilti iki 30 proc., o kitais metais – apie 50 proc.
Lyginant su praėjusiais metais, kavos žaliava pabrango apie 80 proc., o kavos puodelis nuo rugsėjo vidutiniškai pabrango 15 centų.
Nuo šių metų pradžios arabikos pupelės biržoje pašoko 40 proc., o per pastaruosius metus net 60 proc. Robusta nuo žemiausio lygio pernai balandį, kai kainavo 1,41 JAV dolerio už kilogramą, dabar pakilo iki 2,1 dolerio.
Visą laidą „Dienos pjūvis“, kurioje D. Dundulis ir D. Liulys pasakoja apie pasikeitusią prekybininkų realybę, galite peržiūrėti vaizdo įraše, kurį rasite straipsnio viršuje.