• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prekyboje pasirodė pasunkintos antklodės sveriančios nuo 3 iki 7 ar dar daugiau kilogramų. Pardavėjai tikina, kad miegosite su tokia antklode geriau, nebekankins nerimas. Tuo tarpu psichiatras Martynas Marcinkevičius skeptiškai žvelgia į šią naujovę.

Prekyboje pasirodė pasunkintos antklodės sveriančios nuo 3 iki 7 ar dar daugiau kilogramų. Pardavėjai tikina, kad miegosite su tokia antklode geriau, nebekankins nerimas. Tuo tarpu psichiatras Martynas Marcinkevičius skeptiškai žvelgia į šią naujovę.

REKLAMA

Kuo vis dėlto skiriasi pasunkintos antklodės nuo įprastų? Paprastas antklodes sudaro įvairūs pluoštai: vilna, pūkai, poliesteris, bambuko pluoštas, medvilnė ar kiti populiarūs užpildai. Pasunkintos antklodės yra labai panašios, tačiau jų užpildą papildo stiklo ar plastiko rutuliukai.

Įprastos antklodės kaina gali svyruoti nuo 20 iki apytiksliai 60 ar 70 eurų, o štai pasunkinta antklodė kišenę gali patuštinti kelis kartus stipriau. Tokių užklotų kainos prasideda nuo 100 eurų, tačiau Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro „Vasaros“ ligoninės direktorius, psichiatras Martynas Marcinkevičius siūlo neskubėti atverti piniginės.

„Mokslinių tyrimų šiuo klausimu tikrai nėra, kaip ir patvirtintos terapijos miego sutrikimams. Viskas gali padėti, kuo žmogus tiki. Apskritai, miegas yra labai individualus dalykas. Kaip pavyzdį galime paimti lovos kietumą: vieni mėgsta ant minkšto čiužinio miegoti, kiti – ant kieto“, – komentuoja M. Marcinkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslinių tyrimų negirdėti

Psichiatras tikina negirdėjęs apie mokslinius tyrimus ar pripažintus terapijos metodus, kurie yra susiję su sunkiomis antklodėmis.

REKLAMA

„Nei mokslinėje literatūroje nesu girdėjęs, nei terapijos metodų pripažintų nesu girdėjęs. Neturiu ir neradau jokių mokslinių duomenų, kad tikrai antklodė mažina nerimą, bet neneigiu, kad daliai žmonių galbūt tai padėtų. Reikėtų individualiai nuspręsti ar tokia antklodė būtų pacientui priimtina“, – svarsto medikas.

Skelbimuose, kuriuose skatinama pirkti sunkias antklodes, rašoma, neva tokia antklodė padeda išsiskirti dopaminui. Tokias užklotui priskiriamas savybes M. Marcinkevičius vadina marketingo triuku.

REKLAMA
REKLAMA

„Dopaminą išskiria bet kas, kas tik mums yra malonu. Jeigu žmogui malonu gulėti po tokia antklode, tai dopaminas ir išsiskirs.

Manau, čia yra elementarus rinkodaros triukas ir tiek. Visa maisto papildų pramonė remiasi panašiu principu – viskas veikia, kuo žmogus tiki.

Reklamose sako, kad išgėrę vienokį ar kitokį lieknėjimui skirtą maisto papildą numesime svorio, o nusipirkę pastebime, kad papildas veikia tik tada, jei vartojamas su subalansuota mityba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, subalansavus mitybą ir svoris kris, ir savijauta gerės. (juokiasi) O jei valgysi kas papuola ir šalia išgersi tabletę, deja, ji nepadės“, – aiškina psichiatras.

Skeptiškai vertina savybes

Siūlydami 3 ir daugiau kilogramų sveriančias antklodes, pardavėjai tikina, kad po sunkia antklode gulintis žmogus jaučiasi saugus dėl išlikusio instinkto miego metu pasislėpti.

REKLAMA

„Jei pažiūrėtume į artimiausius mūsų giminaičius – gorilas, šimpanzes, pastebėtume, kad jos nemiega užsiklojusios. Aišku, yra gyvūnų, kurie miega olose, bet tai nėra mūsų artimiausi giminaičiai, kaip gorilos ar šimpanzės.

Kiek mačiau filmų apie gamtą, nepastebėjau, kad gorilos ar šimpanzės naudotų kailius ar lapus užsikloti, jos dažniausiai susisuka guolį. Pardavėjai sako, kad apsiklojus žmogus jaučiasi saugiau, o aš galiu pasakyti, kad be antklodės saugiau, nes gali greičiau pabėgti (juokiasi)“, – juokauja M. Marcinkevičius.

REKLAMA

Taip pat galima išgirsti pažadų, kad ši priemonė padės ir žmonėms, turintiems autizmo spektro sutrikimų. „Vasaros“ ligoninės direktorius tokius pažadus vertina įtariai.

„Kiek man teko domėtis autizmo spektro sutrikimais – niekas su pagalvėmis ar antklodėmis nėra nei išgydęs, nei padėjęs tokiam žmogui.

Kalbant apie autizmą turinčius žmones, dažniau tai yra ne jų pačių, o jų tėvų ar artimųjų, kurie jais rūpinasi, domėjimasis įvairiomis priemonėmis“, – komentuoja psichiatras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų