Nenumaldomai artėjantis šildymo sezonas sunkiau besiverčiančius panevėžiečius gena į Savivaldybę kompensacijų.
Neprognozuojama, kad šie metai papildys gyventojų pinigines, tad savivaldybės netiki sulauksiančios mažiau kompensacijų prašytojų. Gali nutikti atvirkščiai: jei būtų pakeisti dabartiniai teisės aktai, jų pagausėtų.
Registruoja lapkričiui
Panevėžio socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Ragėnienė sako, kad žmonės apie naują šildymo sezoną pradeda galvoti vos tik pasibaigus senajam, tad ir šie metai nebuvo išimtis. Pirmieji gyventojai, norintys gauti šildymo kompensacijas, tvarkytis dokumentų spalį užsiregistravo dar birželį. Šiuo metu dar galima užsiregistruoti lapkričio mėnesiui, o kai kurie asmenys galbūt būtų priimami dar ir spalį – atsižvelgiant į tam tikras aplinkybes.
„Užsiregistravę žmonės eina tvarkingai, nepamiršta jiems paskirto laiko“, – sako Z. Ragėnienė.
Kiekvienas specialistas kasdien priima po 15–16 lankytojų, tad srautas tolygiai pasiskirsto. Mat šiuo metu į juos jau praktiškai nebesikreipiama dėl pinigų moksleivio reikmenims įsigyti ir nemokamo vaikų maitinimo.
Tiesa, skyriaus vedėjo pavaduotojos Z. Ragėnienės teigimu, dokumentus skirti paramą mokinio reikmenims įsigyti jie priims dar iki spalio 20-osios, tačiau iš esmės rinkimas jau baigtas – kas tvarkėsi, jau susitvarkė.
O štai nemokamus pietus vaikai gali gauti ištisus mokslo metus, tad bus kas kreipiasi ir balandį ar net gegužę. „Nors bumas jau praėjo, tačiau kiekvieną mėnesį vis dar po keletą sulauksime“, – pasakoja Z. Ragėnienė.
Lems ir kainos
Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotojos teigimu, vertinant šiemetinius duomenis, paramos reikalingų asmenų nedaugėjo – liko tie patys, tik vienas kitas naujas atėjo. Bet kiek bus sulaukta asmenų, kuriems reikalingos kompensacijos už šildymą, nežinoma. Z. Ragėnienė įsitikinusi, kad bus sulaukta panašiai tiek pat, kiek ir pernai. Su sąlyga, kad šilumos kainos neaugs.
„Mažėti neturėtų, nes tam nėra prielaidų – padėtis negerėja“, – mano Z. Ragėnienė.
Be to, šiemet jau antrą kartą svarstomos Piniginės socialinės paramos mažas pajamas gaunančioms šeimoms (vieniems gyvenantiems asmenims) įstatymo pataisos. Siūloma praplėsti paramos gavėjų ratą, keisti finansavimo tvarką. Jei būtų priimtos tokios pataisos, kokios yra dabar, norint gauti paramą, nebereikėtų darbo biržoje stovėti pusmetį – užtektų joje užsiregistruoti.
„Bent jau Panevėžyje turėtų išaugti“, – Z. Ragėnienė neabejoja, kad priėmus naujas pataisas, į skyrių ateitų daugiau žmonių.
Kol kas neskuba
Panevėžio rajone situacija kiek kitokia.
Pasak rajono Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Aldonos Paškevičienės, kompensacijos pradedamos skaičiuoti prasidėjus šildymo sezonui, o jis dar nepaskelbtas. Kadangi čia tiek žmonių, kiek apsilanko miesto Savivaldybės Socialinės paramos skyriuje, nėra, nereikalinga ir išankstinė registracija. Be to, dokumentus galima paduoti ir seniūnijose. Kai mažiau žmonių, neskubama teikti ir dokumentų.
Tiesa, po vieną kitą gyventoją dėl kietojo kuro ir šildymo kompensacijų jau kreipiasi.
Anot A. Paškevičienės, spalį vis tiek būna skelbiama šildymo sezono pradžia, tad manoma, kad jau netrukus bus sulaukiama daugiau žmonių.
Kiek šiemet rajono gyventojų prašys kompensacijų, irgi nežinoma – priklausys nuo kainų.
„Dėl didėjimo sunku ką nors pasakyti – kol kas neaišku, brangs ar nebrangs šildymas, o jei brangs, tai kiek, – kaip ir jos kolegė miesto Savivaldybėje, sakė A. Paškevičienė. – Kuo didesnė šildymo kaina, tuo daugiau pajamų žmogus tam skiria.“
Rajone prašančiųjų kompensacijų už kietąjį kurą ir šildymą yra pasidaliję maždaug perpus – gal šiek tiek daugiau kūrenančiųjų kietuoju kuru. Malkos pastaruoju metu taip pat brango. A. Paškevičienės duomenimis, dabar kubinis metras kainuoja apie 70–90 litų, o kai kas prašo ir viso šimto. Šiuo metu neturintiesiems jokių pajamų rajono Savivaldybė sumoka 70 litų už kubinį metrą malkų ir kompensuoja devynis kubinius metrus – tiek malkų šildymo sezonui pakanka.
A. Paškevičienė neatmeta galimybės, kad tą sumą gali tekti dešimčia litų padidinti, tačiau tai kol kas tik Socialinės paramos skyriaus pasvarstymai. „Mąstome, stebime, ar iš tikrųjų malkos labai brangsta. Tarybos posėdis vyks lapkričio mėnesį, tad laiko kažką pasiūlyti yra pakankamai“, – mano rajono Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja.
Pagalba praverstų
Siūlomos Piniginės socialinės paramos mažas pajamas gaunančioms šeimoms (vieniems gyvenantiems asmenims) įstatymo pataisos, A. Paškevičienės spėjimu, gyventojų srauto labai nepadidintų. Jos manymu, tokia pataisa žmonėms būtų naudinga – pagalba reikalinga iš karto vos užsiregistravus, o ne po kelių mėnesių.
„Kad rajone tokių atsirastų labai daug, nemanau – nėra realu. Kas neturi darbo, registruojasi Darbo biržoje ir taip. Tačiau kažkiek besikreipiančiųjų padaugėtų“, – vis dėlto sutinka vedėja.
O štai mokiniams rajone šiemet prireikė šiek tiek mažiau paramos.
„Situacija labai panaši į pernai. Sekėme padėtį rugpjūtį ir rugsėjį, kai buvo dideli žmonių srautai. Palyginus su pernai, mėnesiai panašūs, ir šiemet net šiek tiek mažiau sulaukėme – mokinių mokyklose mažėja“, – pasakojo A. Paškevičienė. Pernai skyrius mokinio reikmenims įsigyti ir skirti nemokamą maitinimą sulaukė kiek daugiau nei 3 000 prašymų, o šiemet kol kas trijų tūkstančių nesiekia.
D. Savickienė