Ž. Pavilionio nuomone, šis V. Zelenskio siūlymas jam labai patiko, kadangi tokiu atveju JAV galėtų perimti ginti Donbasą, kuriame ir yra gausu šių naudingųjų iškasenų. Jei JAV tam pritars, tai padėtų D. Trumpui geriau fokusuotis dėl Kinijos klausimo ir kaip ją atplėšti nuo Rusijos.
„Man labai patiko, kai pamačiau pirmuosius V. Zelenskio siūlymus apie retuosius metalus, apie tai, kad Amerikos (JAV – red. pastaba) įmonės gali kurtis laisvai Ukrainoje. Net nepatikėjau, kad amerikiečiai gali užkibti ant šio kabliuko.
Tačiau D. Trumpas tai pasakė, kad už tuos retuosius metalus, kurie, beje, yra okupuotame Donbase, na, tai, Jėzau. Čia tiesiog būtų mūsų visų kosminė svajonė, kad Donbasą perimtų amerikiečiai ir tiems okupantams parodytų visą mūsų karinę jėgą.
Mes gi esam 25 kartus stipresni už Rusiją. Ten tuos laukinius okupantus (nugalėti) būtų poros dienų klausimas, kaip galima būtų sunaikinti, jeigu Amerika apsispręstų.
Labai viliuosi, kad taip ir bus, nes, matot, aš manau, ateina laikas, kai D. Trumpui jų reikia dėl to, kad iš tikrųjų pagrindinis tikslas yra Kinija. Jis nori atplėšti Rusiją nuo Kinijos. Jam tas konfliktas čia nereikalingas. Kaip ir artimuosiuose rytuose, jis nori užbaigt šiuos konfliktus“, – savo įžvalgomis dalinosi jis.
Ukraina turi tapti NATO nare
Kitas sprendimas, kuris padėtų Ukrainai, anot socialinių mokslų daktaro, šios valstybės tapimas NATO nare, tiesa, toks procesas užtruktų. Jis taip pat pažarstė šiek tiek kritikos Džo Bideno sprendimams ir buvusiam valdymui, dėl kurių Ukrainos saugumo padėtis šiuo metu būtų visai kitokia.
„Tačiau bent jau Ukrainos draugų tikslas, kad šitos taikos formulėje būtų Vakarų kariai Ukrainoje ir tos pačios Amerikos, kad užtikrinti, jog rusai neis toliau, kad nepaims visos Ukrainos ir aš nematau jokio kito sprendimo be Ukrainos narystės NATO.
Mes galime susitarti, kada. Tai, aišku, užtrunka, tai yra procesas. Visos NATO šalys turi tai ratifikuoti. Mes tai žinom, bet D. Bidenas neturėjo mažiausio ryžto. Ten, kur aš susitikau su mano mylimu prezidentu D. Bidenu, buvo Vilniaus viršūnių susitikimas.
Iš manęs daug kas juokėsi, bet aš manau dabar nesijuokia, jis galvojo, kad pakvies Ukrainą antrosios kadencijos metu, bet jos nebuvo. D. Bidenas nesutelkė net ir mūsų balso dėl to, kad mes matėme, kad ji sustabdė pakvietimą.
Tai žinant, kad būtent prezidentas Džordžas Bušas, respublikonas, 2008 metais siūlė šį sprendimą ir jeigu Europa, NATO šalys būtų susivienijusios, jeigu prancūzai ir vokiečiai nebūtų blokavę, nebūtų jokio karo Ukrainoje, nebūtų jokių kančių, nebūtų tūkstančių mirusių.
Tai yra respublikoniška tradicija, kurią stabdė B. Obama, kurią stabdė D. Bidenas. Aišku, D. Bidenas teikė ginklus, bet neapsisprendė laimėti, neturėjo galutinio plano. Galutinis taikos planas yra NATO“, – pasisakė jis.
Turime laiko įtikinti D. Trumpą, o Kinija, teoriškai, jau yra įsivėlusi į Rusijos karą Ukrainoje
Ž. Pavilionis dalinosi, kad dėl mūsų šalies saugumo vis dar reikia pasistengti, savo įdirbį parodyti JAV ir sugebėti įtikinti D. Trumpą mums padėti. Šiuo metu, faktiškai, Kinija dalyvauja Rusijos ir Ukrainos kare, teigė specialistas.
„Tai iki to laiko mums, aišku, daug reikės padirbėti Amerikoje, bet ministrai jau Vašingtone, mes važiuojame, aišku, turime dirbti kiekvienoje valstijoje, kiekvienoje Amerikos gatvėje, su Amerikos žydais, su Amerikos lenkais, su Amerikos ukrainiečiais, su visais mums draugiškais amerikiečiais.
Jeigu jau dėl Baltijos šalių mes sugebėjome įtikinti faktiškai, ko tiktai danai norėjo tuo metu sugebėjo, įtikintis po ilgo darbo panašaus Ameriką. Tai tikrai, manau, kad įtikinsime ir D. Trumpą. Tiksliau, turime viltį jį įtikinti.
Tiktai reikia labai dirbti, žinant jo instinktus, suvokiant jo interesus pragmatiškai ir įrodyti, kodėl Ukrainos narystė NATO atitinka Amerikos interesą, kodėl tai padaro ją saugesne, „safe and secure“ (liet. saugus ir apsaugotas).
Faktiškai, jeigu taip nepadarysi, tai Kinija laimės Ukrainoje, nes čia ne Rusija, čia jau Kinija kariauja. Seniai kariauja Kinija Ukrainoje, bet tai yra argumentai, kuriuos turi dėliot šalia dar ir metalais, ir kuo tik nori, amerikiečius suviliojant“, – sakė naujienų portalui tv3.lt Ž. Pavilionis.
JAV dėmesys į Lietuvą būtų reikšmingas
Diplomatas įvardijo, kaip anksčiau priimti Lietuvos sprendimai dėl naftos kartu su JAV atnešė teigiamų pokyčių mūsų šaliai. Jis prisiminė ir savo kaip ambasadoriaus darbo dienas.
„Kažkas labai kritikavo Williams atėjimą į Lietuvą ir Mažeikių naftą, bet reikia suprasti, kad žmonės, kurie tuos sprendimus tada priėmė, nors vėl iš jų juokėsi visą opoziciją kritikavo, jie elgėsi teisingai.
Jie suinteresavo didžiulę Amerikos kompaniją, kuri tuo metu turėjo didžiulę įtaką Amerikos administracijai, padaryti šį sprendimą.
Ir aš puikiai atsimenu, kai dirbau ambasadoriumi, tai turbūt vienas iš mano apsisprendimų išeiti iš diplomatinės tarnybos būtent dėl to, kad bandytų B. Obama į mūsų pusę irgi atsukt, kad neparduotų Ukrainos, kad suteiktų jai ginklų.
Mes darėme viską ir bandėm įtikint „General electric“ statyti pas mus atominį reaktorių, bet žinot, kas tuos dalykus sustabdė. Tai, jeigu veiks prieš tokius projektus, rusai darys viską ir jų pakalikai Lietuvoje.
Tačiau manau, kad toks kaip V. Zelenskis jau pasimokė, kur gali nuvest tos rusiškos sirenos ir elgsis labai pragmatiškai, saugodamas gyvybes ukrainiečiams ir suteikdamas ateitį Ukrainos tautai, NATO rėmuose“, – pastebėjo Ž. Pavilionis.
Retieji metalai: strateginis raktas į ateities technologijas
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad retieji metalai, kuriuos JAV prezidentas Donaldas Trumpas tikisi užsitikrinti iš Ukrainos mainais į Amerikos paramą, yra strategiškai svarbūs metalai, būtini kompiuterių, baterijų ir naujausių energetikos technologijų pramonėms.
Ar jie reti?
Ne visai. Disprozijus, neodimis, ceris ir kiti retieji metalai yra 17-os sunkiųjų metalų grupė, kurių iš tikro apstu Žemės plutoje visame pasaulyje.
2024-ųjų vertinime Jungtinių Valstijų geologijos tarnyba apskaičiavo, kad pasaulio telkiniuose jų yra 110 mln. tonų, įskaitant 44 mln. tonų Kinijoje, kuri yra didžiausia pasaulyje gamintoja.
Kodėl jie ypatingi?
Kiekvienas iš pramonėje naudojamų 17-os retųjų metalų gali būti randamas įvairiuose kasdienio naudojimo bei aukštųjų technologijų įrenginiuose, nuo šviesos lempučių iki nuotoliu valdomų raketų.
Europos naudojamas televizorių ekranams, ceris – šlifuoti stiklą bei perdirbti naftą, lantanas užtikrina automobilio katalizatorių veikimą – šiuolaikinėje ekonomikoje šis sąrašas praktiškai begalinis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Ar Seimo komitetas taip pat tiki?