Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, įvertinusi žiniasklaidoje pateiktą informaciją apie sostinėje iškabintus plakatus su Vilniaus miesto mero Juozo Imbraso atvaizdu, ketvirtadienį nutarė pradėti tyrimą dėl mero veiksmų atitikties Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatoms.
Tokį sprendimą VTEK priėmė įvertinusi žiniasklaidoje pateiktą informaciją apie sostinėje iškabintus plakatus su Vilniaus miesto mero Juozo Imbraso atvaizdu.
Kaip trečiadienį pranešė spauda, apie 80 plakatų mieste siūlo vilniečiams apsilankyti savivaldybės interneto puslapyje ir balsuoti, kas turėtų nustatyti šilumos tiekimo kainas mieste: Vilniaus miesto savivaldybė, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) ar šilumos tiekėjai.
Juozas Imbrasas portalui „Balsas.lt“ sakė nežinąs, kokias pretenzijas jam gali suformuluoti VTEK. „Negaliu atsiginti žmonių eidamas per miestą dėl tų kainų. Nieko nepažeidėme, nes išnaudojome laisvus reklaminius plotus, kuriuos turime pagal galiojančią sutartį su reklamos agentūra. Kai sugalvos savo pretenzijų motyvus, tai ir komentuosiu", - sakė J. Imbrasas.
Sostinės mero Juozo Imbraso iniciatyva sudaryta energetikos ekspertų komanda pateikė savo skaičiavimus dėl šilumos kainų Vilniaus mieste. Anot jų, centralizuotai tiekiamos šilumos kaina vilniečiams galėtų didėti tik 10 proc. Bet ne daugiau kaip 50 proc., kaip siūlo Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.
Vilniaus meras, remdamasis savivaldybės ekspertų skaičiavimais, miesto taryboje vartotojams siūlys nustatyti 16,451 ct/kWh šilumos kainą.
Anot mero, Savivaldybės ekspertai aptiko daug pažeidimų, kuriuos esą padarė Kainų komisija nustatinėdama „Vilniaus energijos“ bazines šilumos kainas. Pasak Juozo Imbraso, šilumos kaina neteisingai skaičiuojama jau nuo 2004 metų.
Ekspertai neva užfiksavo, jog kelerius metus buvo nepagrįstai sumažintas realizuojamos šilumos kiekis, nustatyti per dideli šilumos nuostoliai perdavimo tinkle ir per didelės lyginamosios kuro sąnaudos 1 MWh gamybai. Taip pat neva neįvertintos elektros energijos gamybos pajamos, išlaidos, kuras ir iš šios veiklos gautas pelnas. Mero samdytus ekspertus stebina, jog į bazinę šilumos kainą įskaičiuotas visų kogeneracinėse elektrinėse dirbančių žmonių darbo užmokestis. Esą nemaža dalis tų žmonių dirba tik prie elektros energijos gamybos ir remontuoja elektrą gaminančius įrenginius.
„Vilniaus energija“ be to kaltinama nuslėpusi kai kurią informaciją. Prie pateiktos susijusių asmenų deklaracijos ji esą nenurodė, kad UAB „Vilniaus energija“ viceprezidentu dirba L.Samuolis, komercijos direktoriumi - R.Germanas, o valdybos nariu - A.Janukonis.
Visi šie asmenys yra „Rubicon group“ akcininkai. „Rubicon group“ įmonės - AB „City service“, UAB „Axis Industrines“, UAB „Katra“, UAB „Bioprojektas“, atlieka beveik visus remonto, rekonstrukcijos, montavimo ir priežiūros darbus „Vilniaus energijoje“.
Anot mero, Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir jai pavaldžios institucijos turėtų imtis realių veiksmų, kad šilumos kainos nekiltų, bet ne kalbėti apie galimas kompensacijas. Kompensacijos už šildymą yra prastas sumanymas, nes jos būtų mokamos iš valstybės biudžeto, tai yra iš tų pačių mokesčių mokėtojų pinigų.