Sekmadienį, socialiniame tinkle „Facebook“ buvusios kandidatės į Seimo narius Irmos Gajauskaitės vardu sukurtoje paskyroje buvo viešai paskelbtas vaizdo įrašas, kurio turinys įvertintas kaip turintis nusikalstamos veikos požymių. Įtariama, kad šiuo vaizdo įrašu gali būti kurstoma neapykanta tautiniu pagrindu, skelbia prokuratūra.
„Apie žydus, palaikymą socialdemokratams ir „Nemuno aušrai“, bei kitus veikėjus, kurie nesiliauja kurstyti nesantaikos mūsų valstybėje ir tautoje“, – rašoma įrašo pristatyme. I. Gajauskaitė įraše kaltinimus A. Žemaitaičiui antisemitizmu vadina nepagrįstais, neturinčiais realaus pagrindo, „o paeiliuoti visuomenėje žinomus posakius, išsireiškimus nieko nėra bloga“, žydus vadino blogiu, keliančius nesantaiką pasaulyje šimtmečiais.
Ikiteisminį tyrimą pavesta atlikti Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams.
Baudžiamasis kodeksas už tokią nusikalstamą veiką numato baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki trejų metų.
ELTA primena, kad europarlamentaro Petro Gražulio rinkimuose į Seimą vadovautos Tautos ir teisingumo sąjungos (centristai, tautininkai) kandidatei į Seimą I. Gajauskaitei spalį buvo pareikšti įtarimai dėl riaušių organizavimo.
Baudžiamojo kodekso 283 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad tas, kas organizavo ar išprovokavo žmonių sambūrį viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką, taip pat tas, kas riaušių metu smurtavo, niokojo turtą ar kitaip šiurkščiai pažeidė viešąją tvarką, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
Atliekant ikiteisminį tyrimą, I. Gajauskaitė buvo laikinai sulaikyta ir atsidūrė policijos areštinėje. Vėliau ji buvo paleista į laisvę, paskyrus švelnesnes kardomąsias priemones.
Tautos ir teisingumo sąjungos (centristai, tautininkai) kandidatė į Seimą I. Gajauskaitė socialiniame tinkle „Facebook“ anksčiau paviešino vaizdo įrašą, kuriame viešai kvietė žmones atvykti į buvusiame Lukiškių kalėjime, Vilniuje, rengiamus Seimo debatus, pasiimti su savimi beisbolo lazdas, šakes, dalgius ir juos panaudoti „susidorojimui“.
„Kviečiu atsivežti, nežinau, beisbolo lazdas, šakes, dalgius. Nu žodžiu, tai, ką turite namuose, ką galima panaudoti susidorojimui tiesioginiam, nes kito kelio, kaip aš matau, nebeturime“, – vaizdo įraše kalbėjo kandidatė į Seimą (įrašas netaisytas).
Nešališkas politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“ sostinėje, buvusiame Lukiškių kalėjime, rengė Seimo rinkimų debatus, į kuriuos kviečia visų rinkimuose dalyvaujančių politinių jėgų atstovus.
Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, I. Gajauskaitė Tautos ir teisingumo sąjungos (centristai, tautininkai) kandidatų į Seimą sąraše buvo įrašyta 42 numeriu, ji taip pat į parlamentą nesėkmingai kandidatavo Saulės vienmandatėje apygardoje.paeiliuoti mums visiems žinomas, visuomenėje tam tikrus išsireiškimus posakius, nieko nėra bloga.
Baudžiamojo kodekso 283 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad tas, kas organizavo ar išprovokavo žmonių sambūrį viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką, taip pat tas, kas riaušių metu smurtavo, niokojo turtą ar kitaip šiurkščiai pažeidė viešąją tvarką, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
Kaltinimai neapykantos kurstymu prieš žydų tautybės asmenis
R. Žemaitaitis yra teisiamas Vilniaus apygardos teisme dėl galimo neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymo, tyčiojimosi iš žydų tautybės asmenų, viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.
Prokuroras yra sakęs, kad kaltinimai grindžiami R. Žemaitaičio įrašais socialiniame tinkle „Facebook“. Politikas pernai, gegužės 8 d., būdamas Seimo nariu, socialiniame tinkle komentuodamas žinią, kad Izraelio pajėgos nugriovė palestiniečių mokyklą, esą niekino žydų tautybės asmenis, vartojo antisemitinius pasisakymus.
„Pasirodo, be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS. Vienas su tankais mokyklas griauna, kitas su traktoriais! (…) Po tokių įvykių nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“, – R. Žemaitaičio įrašą „Facebook“ yra citavęs prokuroras.
„R. Žemaitaitis, būdamas valstybės politiku, tai yra Seimo nariu, savo įrašais siekė sukelti priešiškumą ir provokavo neapykantą žydų tautybės asmenims“, – nurodė prokuroras Justas Laucius.
J. Laucius citavo ir kitus R. Žemaitaičio įrašus „Facebook“. Kaip nurodė prokuroras, neapykantą žydams politikas kurstė ir pernai birželį publikuotose savo įrašuose socialiniame tinkle. J. Laucius nurodė, kad kaltinimas grindžiamas ir politiko įrašu, kuriame jis piktinosi premjerės Ingridos Šimonytės vizitu Izraelyje.
„Šlykštu yra tai, kad I. Šimonytė tokias kvailystes kalba, kai 1944 m. birželio 3 dieną Lietuvos žydai kartu su rusais išžudė Pirčiupų kaimą ir ten gyvenusius žmones. Tai dar kartą parodo, kad mūsų valdžios atstovams visiškai nusispjauti į Lietuvoje 1941-1944 m. Lietuvoje gyvenusių žydų žudymus mūsų lietuvių“, – R. Žemaitaičio įrašus citavo prokuroras.
Anot prokuroro, R. Žemaitaitis, būdamas Seimo nariu, praėjusių metų gegužės 9-ąją Seime vykusiame plenariniame posėdyje pasakytoje kalboje viešai paskleidė prieš žydų tautybės asmenis nukreiptą antisemitizmo normalizavimo idėją, niekindamas ir skatindamas neapykantą žmonių grupei ir jai priklausantiems asmenims dėl jų tautybės.
R. Žemaitaitis pirmadienį sulaukė dar vieno ikiteisminio tyrimo dėl neapykantos, policija nusprendė pradėti tyrimą dėl prie profesoriaus Vytauto Landsbergio namų gyventojus protestuoti kvietusio „Nemuno aušros“ pirmininko R. Žemaitaičio įrašo socialiniame tinkle.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!