Policija pirmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio sekmadienio įrašo feisbuke, kuriuo jis kvietė žmones burtis uždegti žvakes prie pirmojo nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovo Vytauto Landsbergio namų Vilniuje.
Pasak Policijos departamento atstovo spaudai Ramūno Matonio, tyrimas pradėtas dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę.
Politologai vieningai sutaria, jog „Nemuno aušros“ lyderis nesugeba nulaikyti liežuvio. Tačiau, kol Žemaitaitis dievagojasi, jog nėra antisemitas, politologai nesutaria, ar vis pasikartojantis žydų minėjimas netinkamuose kontekstuose, meta antisemitizmo šešėlį ne tik ant jo, bet ir ant Lietuvos visuomenės.
Bernaras Ivanovas: Žemaitaičiui Seime reikia nusiraminimo kėdutės
Nors už antisemitinius pasisakymus „aušrietis“ atsiprašė, pasak politologų, vėl lipa ant to paties grėblio minėdamas žydus.
Istorijos mokslų daktaro Bernaro Ivanovo įsitikinimu, R. Žemaitaičio perdėta reakcija yra netinkama Seimo nariui. Svarstė, ar Seime nereikėtų nusiraminimo kėdutės.
„Jam santūrumo reikia išmokti, suskaičiuoti iki 10 prieš reaguojant į kažką. Turbūt iš viso Seime reikėtų nusiraminimo kėdutės. Manau, Žemaitaitis būtų vienas iš dažniausiai ten pasėdinčių“, – ironizavo B. Ivanovas.
O Žemaitaičio pasitaisymą vertina kaip vaikišką ir kvailą.
„Būtų suskaičiavęs iki 10, gal nebūtų tokių nesąmonių prirašęs ir nereikėtų kvailai taisytis. <...> Jam reikėtų šalintis valdžios ir mažiau bangų kelti“, – teigė B. Ivanovas.
Nerimą kelia kontekstas: „Ne mums, šalyje, kur žuvo daugiausiai žydų, apie tai kalbėti“
B. Ivanovo manymu, R. Žemaitaičio nešiojamas antisemitizmo šėšėlis krenta ir ant visuomenės.
„Visuomenė prisileido jį iki to, jis išrinktas visuomenės. Nemanau, kad visuomenė yra antisemitinė, bet ji tikrai yra nepareflektavusi labai svarbių klausimų“, – kalbėjo jis.
B. Ivanovas pažymėjo, kad Lietuva yra ypač prastos reputacijos žydų klausimu.
„Ne mums apie tai kalbėti, šalyje, kur žuvo daugiausiai žydų pagal gyventojų skaičių per holokaustą. Ne mums mokyti žydus, kaip jiems tvarkytis su savo klausimais ir problemomis. <...> Reikia atskirti muses nuo kotletų – yra politinė kova ir yra kalbos, kurios neturėtų skambėti Lietuvoje“, – pažymėjo istorijos mokslų daktaras.
Vladimiras Laučius: „Jo pasisakymai dar neprilygsta Nyderlanduose vyksančiam smurtiniam antisemitizmui“
RESC vyr. politikos analitikas Vladimiras Laučius tikino, kad tokie pasisakymai Lietuvai garbės nedaro ir kelia didžiulį nerimą tarptautiniame kontekste.
„Labai baisu yra tai, kad šitie Remigijaus Žemaitaičio pareiškimai įsipaišo į kur kas žiauresnį Europoje kylančio antisemitizmo kontekstą. Jo pasisakymai dar neprilygsta Nyderlanduose vyksančiam smurtiniam antisemitizmui, bet ir neatrodo tokie nekalti, kokie atrodytų, jeigu kalbėtumėme tik apie liežuvio nevaldymą, nes matome, kur gali nuvesti“, – paaiškino politologas.
Tačiau Žemaitaičio pasikartojančio žydų minėjimo motyvų spėlioti neskubėjo, mat dėl Žemaitaičio aiškinimų, kad nėra antisemitas, sunku spręsti, ką jis iš tiesų galvoja.
„Aš nežinau, kas jam darosi, kad jis mini žydus, kokie etniniai dalykai jam kliūna, negyvenau jo galvoje, bet net, jei, kaip jis pats aiškina, kliūna Izraelio kova su „Hamas“ teroristais, irgi vargu, ar galima pateisinti tokią viešą raišką, nes ginti teroristus ir sakyti, kad kalta Izraelio valstybė, švelniai tariant, su tiesa ir teisingumu prasilenkia“, – tikino V. Laučius.
V. Laučius teigė, jog negalima pykti ant rinkėjų už būsimo parlamentaro pasisakymus.
„Rinkėjų negalima kaltinti, nes jie gali turėti daug sumetimų. Aš tikiu, kad yra nemažai žmonių, kurie už „Nemuno aušrą“ balsavo, manydami, kad jie gali atnešti kažkokių gerų permainų, bet piktindamiesi, kad partijos pirmininkas viską gadina, net artimiausi bendražygiai stebisi jo pasisakymais“, – pridūrė V. Laučius.
Politologas „Nemuno aušros“ agresyvią retoriką prilygino konservatoriams, mat abi šios partijos pasižymi puldinėjimu ir įžeidimais, tik konservatoriai esą apdairesni, nes netaiko į tokias jautrias temas.
Kaltinamas neapykantos kurstymu prieš žydus
„Ten ir turėjo būti žemaičiai, nežinau, kaip čia nusimušė. (Taip norėjau parašyti – BNS), nes aš žemaitis, kad jie kviečia susidoroti su manimi. Tai visiškai nebuvo jokių žydų, ten grynai žemaičiai“, – sakė „Nemuno aušros“ pirmininkas.
Kritikos Lietuvoje ir užsienyje socialdemokratų sprendimas kviesti į valdančiąją daugumą „aušriečius“ sulaukė dėl to, jog R. Žemaitaitis yra teisiamas dėl neapykantos kurstymo prieš žydus.
Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R. Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R. Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad neįvyktų apkaltos procesas ir jis vėliau galėtų kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.
Sprendimą formuoti koaliciją su Nemuno aušra dėl kaltinimų R. Žemaitaičiui antisemitizmu pasmerkė JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas (Benas Kardinas), Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michaelis Rothas, Lenkijos Senato vicemaršalka Michalas Kaminskis.
Izraelio ambasada Lietuvoje pareiškė, kad „niekas neturėtų pritarti ar įteisinti antisemitinį diskursą dėl trumpalaikės politinės naudos“, ir nurodė besitikinti, jog Lietuvos įsipareigojimai kovoti su antisemitizmu nesusvyruos.
Valdančiąją daugumą formuojančių socialdemokratų kandidatas į premjerus žada tarptautiniams partneriams įrodyti, kad nuogąstavimai dėl antisemitų būsimoje valdžioje yra nepagrįsti.
Pasak G. Palucko, R. Žemaitaitis nedirbs ministru naujojoje Vyriausybėje, o už krašto apsaugą ir užsienio politiką bus atsakingi socdemai.
Žemaitaitis tikino pajuokavęs
Socialdemokratų ketinimai pakviesti „Nemuno aušrą“ į koaliciją sulaukė kritikos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Lietuvoje žmones visuomenės veikėjai kvietė į mitingą prieš R. Žemaitaičio buvimą tarp valdančiųjų.
Savo ruožtu R. Žemaitaitis feisbuke kvietė į kontrprotestą prie V. Landsbergio namų. Tačiau įraše vėl minėjo žydus. Po to, kai prokuratūra paskelbė perduosianti „aušriečio“ įrašą nagrinėti policijai, tikino suklydęs ir žodį žydai pakeitė į žemaičiai.
Pavadinęs konservatorius „naujaisiais Lietuvos „Hamas“, R. Žemaitaitis socialiniame tinkle tvirtino: „Ar esame saugūs, kad Ingrida Šimonytė su savo leftistais neišprovokuos ir kokius nors išpuolius prieš žydus (vėliau pakeitė į žemaičius)? Patirties jie turi!!!“.
Prokuratūra sekmadienį paskelbė, kad teisėsauga nagrinės politiko kvietimą tą patį ketvirtadienį rinktis prie V. Landsbergio namų. Anot jos, feisbuko įrašo, kur buvo minėtas kvietimas, turinys „gali turėti nusikalstamos veikos požymių“.
Policijai vėliau pavesta „patikslinti su šiuo įrašu susijusias aplinkybes ir priimti sprendimą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo“, teigiama pranešime. Dabar, kaip minėta, jau pradėtas ikiteisminis tyrimas.
„Labai gerai, kad nagrinės, supras, kas yra kiršinimas ir skaldymas. Gal galų, gal prokuratūra galės įvertinti (Dainiaus – BNS) Žalimo kvietimą organizuoti mitingą prie Seimo“, – BNS sakė R. Žemaitaitis.
Aktyvistams rengiantis kitą ketvirtadienį – pirmąją naujos kadencijos parlamento darbo dieną – mitinguoti prie Seimo dėl „Nemuno aušros“ planų dirbti valdančiojoje koalicijoje, palaikymą protestui reiškė ir R. Žemaitaičio minėtas Laisvės partijos atstovas Europos Parlamente Dainius Žalimas.
„Manau, kad žmogus, kuris taip daro, turi suvokti, kad skatina valstybėje teisėtai išrinktos valdžios perversmą. Man protu nesuvokiama, kad žmogus, turintis teisinį išsilavinimą, profesorius, Europos Parlamento narys gali kviesti žmones į sukilimą“, – kalbėjo „aušriečių“ lyderis.
R. Žemaitaitis sakė rimtai žmonių prie V. Landsbergio namų nekvietęs.
„Aš perrašiau Žalimą juoko forma ir pasakiau, kad jeigu kviečiate ateiti prie Seimo, tai ateikite ir prie V. Landsbergio namų tylos minutei ir uždekite žvakutę“, – teigė būsimasis parlamentaras.
„Ne, ne, nekviečiau, baikite juokus. Tai paskui ir papildžiau įrašą, kad asmeniškai jūsų nekviečiu, kad suprastų, jog tai yra juoko forma“, – pridūrė jis.
Kvietimai į protestus
„Lietuvos naikintojai organizuoja riaušes?“, – feisbuke sekmadienį pareiškė R. Žemaitaitis, reaguodamas į ketinimus surengti mitingą prie parlamento.
„Netoli nuėjom per 32 metus. 1992 metų po rinkimų protesto vajų bandė surengti pralaimėjęs Sąjūdis, tuometinis visų nekenčiamas Vytautas Landsbergis su savo šutve, dabar konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir trupiniai laisviečių“, – tvirtino jis.
Šeštadienį Lietuvos socialdemokratų partijai, „Nemuno aušrai“ ir Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ patvirtinus susitarimus dirbti valdančiojoje daugumoje, teisininkas, rašytojas Justinas Žilinskas ir keli kiti aktyvistai ėmė kviesti žmones kitą ketvirtadienį, pirmo naujojo Seimo posėdžio dieną, surengti mitingą prie parlamento.
„Mes renkamės, norėdami parodyti, kad yra žmonių, kurie mano, jog politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai. Viena iš jų – nulinė tolerancija antisemitizmui“, – teigiama kvietime į mitingą feisbuke.
Į protestą pavadinimu „Dešimt tylos minučių“ jau pasižymėjo ateisiantys 3 tūkst. žmonių.
Vilniaus miesto savivaldybės atstovė spaudai Kotryna Grušauskaitė BNS nurodė, kad informaciją apie kreipimąsi dėl leidimo surengti mitingą Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo galės pateikti pirmadienį.
„Susirinkę mes tylos minutėmis pagerbsime vertybes, kurias formuojama koalicija pasiruošusi paminti: politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją, kadaise sunaikintų Lietuvos piliečių žydų atminimą, dalintų pažadų ir pareiškimų patikimumą“, – rašoma kvietime.
Kviečiame išsamiau žiūrėti šiandien 19:30 val. per TV3 televiziją „Specialioje diskusijų laidoje“ su prezidentu Gitanu Nausėda.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!