Sočių pietų premjeras nežada
Seime priėmus kitų metų biudžetą, premjeras Algirdas Butkevičius žurnalistams aiškino, kad už tai, jog priimtas kitų metų biudžeto projektas, koalicijos partneriams nieko nežadėjo. Paklaustas, kas kitąmet gyvens sočiau, A. Butkevičius atsakė:
„Dėl sotumo reikės pakentėti.“ Jis pridūrė, kad išskirtinių atvejų nebuvo, o dėl minimalios mėnesinės algos padidinimo „irgi negalima džiaugtis, kad tai yra gyvenimo stiprus pagerėjimas“.
Svarstant „darbiečių“ neliečiamybę, sparnuotos frazės trykšte tryško
Vienas iš paskutiniųjų prieš pat šventes pasibaigusios Seimo rudens sesijos darbų buvo trijų Darbo partijos (DP) narių neliečiamybės klausimo svarstymas. Trukusiame net kelias dienas svarstyme ir po jo politikai, atrodo, užmiršo visas gero tono taisykles ir prapliupo tikru sparnuotų posakių lietumi. Tarsi kokiame konkurse – kas daugiau ir įmantriau ką nors leptels.
„Eik, Mečislovai, iš čia“, – gruodžio 20-ąją netyčia leptelėjo į mikrofoną Viktoro Uspaskicho neliečiamybės naikinimo procedūrai einant į pabaigą Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas, kreipdamasis į partijos kolegą Mečislovą Zasčiurinską. Netrukus paaiškėjo, kad pastarajam labiau negu kolegų parlamentarų teisinė neliečiamybė rūpėjo pietūs, nes jis esą tenorėjo paklausti: „Ar mes šiandien pietausime, ar ne?“ Beje, pietūs alkaniems parlamentarams tikrai rūpėjo – nors Seimo pirmininkas siūlė 20 minučių pertrauką, kiti pageidavo valandos, nes kitaip esą nespės pavalgyti.
Tą pačią dieną spalvingų frazių pažėrė ir Darbo partijos lyderis V. Uspaskichas. Kreipdamasis į ministrą pirmininką A. Butkevičių, jis šūktelėjo: „Premjere. Ei, premjere!“, o ramindamas opozicijos atstovus, kuriems veikiausiai pabodo klausytis jo kalbos, jis, tikriausiai kreipdamasis į Jurgį Razmą, pareiškė: „Jurgi, pasėdėk“.
Dešiniesiems, kurie esą yra ištroškę jo kraujo, V. Uspaskichas pasiūlė: „Jums ką, veną atidaryti ir duoti pačiulpti?“
Pokštavo V. Uspaskichas ir kalbėdamas su žurnalistais. Keliomis dienomis anksčiau paklaustas apie galimas jo sąsajas su Nacionaline kredito unija, DP pirmininkas pareiškė: „Davai, aš papasakosiu, kokios spalvos triusikus nešioju“.
E. Gentvilas regėjimu nesiskundžia. Dėl klausos – nežinia
Seimo narys liberalas Eugenijus Gentvilas teigia, kad vienas Liberalų sąjūdžio frakcijos narys iš DP partijos sulaukė pasiūlymo nebalsuoti už teisinės neliečiamybės iš trijų „darbiečių“, įtariamų vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje, atėmimą mainais į pažadą griauti dabartinę ir kurti naują centro dešinės valdančiąją koaliciją.
„Vienas mūsų įtakingas frakcijos asmuo sulaukė pasiūlymo nedalyvauti balsavime <...>, o už tai V. Uspaskichas pažadėjo griauti koaliciją su socialdemokratais ir tada siūlo konservatoriams, liberalams ir DP organizuoti“, – interviu vienai radijo stočiai sakė E. Gentvilas.
„Galiu patvirtinti, kad aš pats mačiau tą pokalbį, tačiau jo negirdėjau. Man paskui perpasakojo“, – pridūrė parlamentaras.
Biudžeto tvirtinimas – politinis turgus?
Tomis pačiomis dienomis, kaip ir trijų „darbiečių“ teisinės neliečiamybės klausimą, Seimas svarstė ir kitų metų valstybės biudžetą, todėl liberalų lyderis Eligijus Masiulis, įžvelgęs, kad „darbiečiai“ siekia savo partijos lyderio ir dar dviejų parlamentarų teisinę neliečiamybę „iškeisti“ į paramą biudžetui, pareiškė, kad, jo nuomone, „čia vyksta politinis turgus“.
A. Kubiliaus prognozės
Buvęs premjeras Andrius Kubilius vienoje televizijos laidoje diskutuodamas su naujuoju ministrų kabineto vadovu A. Butkevičiumi pareiškė nesiimąs spėlioti, kiek laiko išsilaikys šešioliktoji Vyriausybė, o didžiausia jos problema bus „ne ekonominiai ar finansiniai dalykai, o Viktoras Uspaskichas“ ir DP byla.
„Įsivaizduokite, Seimo pirmininkas ryte dalyvaus teismo posėdyje, o popiet pirmininkaus Seime“, – pridūrė A. Kubilius.
Apie naujosios Vyriausybės programą – eilėmis
Seimui svarstant šešioliktosios, socialdemokrato A. Butkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės programą, opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma, kalbėdamas apie frakcijos susitikimą su būsima Vyriausybe pareiškė, kad premjeras ir ministrai taip ir negebėjo atskleisti, ką reiškia „tie abstraktūs pareiškimai, surašyti į programą“. Esą atsakymas „sudarysim darbo grupę“ skambėjo taip dažnai, kad J. Razma sukūrė net eilėraštuką:
„Yra Lietuvoje problemų.
Ką darysim?
Darbo grupę sudarysim.“
Įpykęs A. Butkevičius ministrus pažadėjo deleguoti „iš savęs“
Naująją Vyriausybę suformuoti A. Butkevičiui buvo nelengva – prezidentei akivaizdžiai netiko keli „darbiečių“ siūlomi kandidatai į ministrus, o „darbiečiai“ pernelyg neskubėjo teikti tinkamesnių.
„Nebejuokinga, o darosi pikta", – į klausiamą, ar Vyriausybės formavimas jam neima priminti farso, atsakė A. Butkevičius.
„Jeigu reikės, mes iš savęs galėsim deleguot ne vieną", – pareiškė jis.
Trumpiausias interviu
Po Seimo rinkimų formuojant naująją Vyriausybę, vieni kandidatai į ministrus po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite buvo ne itin kalbūs, kiti kalbesni. Tačiau trumpiausio interviu konkursą neabejotinai laimėtų „darbietis“ Kęstutis Daukšys, siūlytas užimti kultūros ministro postą.
Po susitikimo su šalies vadove atėjęs į spaudos konferencijų salę žurnalistams jis tarė „Laba diena“. Tuomet kelias sekundes papozavo nuotraukoms, tačiau atsakyti į žurnalistų klausimus nepanoro – nepaisydamas prašymų palaukti, jis tarė „Viso gero“ ir išėjo.
Savo nuomonę sau pasilaikys tik „kol kas“
Viename iš pirmųjų interviu naujoji socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė teigė kol kas negalinti atsakyti, ar prezidento našlei Kristinai Brazauskienei turėtų būti skirta renta. „Dar sprendimas nepriimtas“, – sakė ji žurnalistams.
Paklausta, kokia yra jos nuomonė dėl rentos K. Brazauskienei skyrimo, A. Pabedinskienė atsakė: „Ar galėčiau pasilaikyti sau savo nuomonę kol kas?“
Ką augino konservatoriai?
Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas, apžvelgdamas prieš ketverius metus prie valdžios vairo stojusių konservatorių socialdemokratams priskirtas „negeroves“, pareiškė, kad jas neva paveldėjusi TS-LKD „regis, siekė ir pasiekė savo tikslą – „negeroves“ ne taisė, o „augino“.
„Dvyliktokė“ I. Šimonytė apie muitininkus ir žirafas
Praėjusiais metais pareiškusi, kad „gali turėti plačiausią pasaulyje krūtinę, bet niekada neuždengsi euro zonos problemų“, – dabar jau buvusi finansų ministrė 2012-iais vėl nudžiugino. Prieš užleisdama ministro kėdę Rimantui Šadžiui paklausta, kaip vertintų, jeigu naujoji Vyriausybė nuspręstų atšaukti reikalavimą smulkiesiems prekeiviams įsigyti kasos aparatus, I. Šimonytė pareiškė:
„Kaip sakė Vysockis, „žirafa didelė, jai geriau matyti.“
Ironizuodama ji pridūrė, kad galima būtų priimti ir daugiau panašių sprendimų. „Pavyzdžiui, nušalintus muitininkus į darbą sugrąžinti, kad eilės Medininkuose išnyktų“.
Paklausta, ką ketina veikti toliau, buvusi finansų ministrė leido suprasti kol kas nesprendžianti, kokios veiklos imsis ateityje, tačiau dabar esą jaučiasi taip, lyg būtų „dvyliktokės kailyje“.
„Dabar turiu kaip ir „dvyliktos klasės“ problemą, kurią paprastai turi abiturientai, bet aš dvyliktoje klasėje neturėjau, nes nuo dešimtos klasės žinojau, kad stosiu į ekonomiką, kad ir kas tai būtų – o tuo metu nelabai buvo aišku, kas tai yra“.