Partijų Panevėžio skyriuose prasidėjęs naujų lyderių rinkimų vajus grasina sprogimu prie miesto valdžios vairo stovinčių „tvarkiečių“ stovykloje.
Vado neišsirenka
Antrą kartą kvorumo nesugebėję sukviesti partijos „Tvarka ir teisingumas“ Panevėžio lyderiai dėl neišrinkto pirmininko kaltina Aukštaitijos sostinę į užsienį iškeitusius emigrantus ir grasina stabdyti jų narystę, bet lieka tolerantiški korupcija įtariamai bendražygei Kristinai Vareikienei. Chaosas „tvarkiečių“ stovykloje skyriui gresia susinaikinimu. Per vieną dieną net penkiolika jo narių pareiškė paliekantys partiją.
Skyrius pasyvus
Panevėžio valdančiosios daugumos atstovai „tvarkiečiai“ nesugeba susitvarkyti net savo kieme.
Į rinkimų susirinkimą trečiadienio vakarą atėjusių maždaug 70-iesžmonių neužteko kvorumui ir lyderis negalėjo būti renkamas. Tam reikėjo, kad susirinkime dalyvautų mažiausiai 150 skyriaus narių.
Tai jau antras kartas, kai „tvarkiečių“ pirmininko rinkimai patiria fiasko.
Prieš keletą savaičių skyriaus vairą jie buvo patikėję miesto Tarybos nariui Mindaugui Liutkui, tačiau užprotestavus ilgamečiam pirmininkui Sigitui Čingai partijos valdyba nesutiko patvirtinti naujo vado. Tokį sprendimą motyvavo tuo, kad rinkimams neužteko kvorumo – juose tąkart dalyvavo 80 skyriaus narių.
Už skyriaus pakrikimą, kai niekaip neišrenkamas vadovas, M. Liutkaus nuomone, atsakomybę turėtų prisiimti susirinkimų nesugebantis suorganizuoti S. Činga.
„Apie susirinkimą nebuvau gavęs jokio pranešimo, net žinutės telefonu, nors anksčiau taip būdavo daroma. Daugybę žmonių ta informacija pasiekė tą pačią dieną, aš pats irgi sužinojau tik iš gandų. S. Činga į susirinkimą kvietėsi tik jam palankius narius“, – „Sekundei“ teigė M. Liutkus.
Jis įsitikinęs, kad iš 280 skyriaus narių įmanoma sukviesti į susirinkimą 150.
Veržiasi iš partijos
Panevėžio „tvarkiečiams“ su pertraukomis maždaug šešerius metus vadovauja S. Činga. Keletą metų prie skyriaus vairo yra stovėjęs dabar už galimus korupcinius nusikaltimus teisiamas buvęs Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Karčinskas.
M. Liutkus mano, kad S. Čingos vadovavimas skyrių veda į susinaikinimą. Trečiadienį net penkiolika narių pareiškė apie pasitraukimą iš partijos. „Prašymus pasiėmiau aš, pasisiūliau juos pasaugoti, kad žmonės nepadarytų karštakošiškų sprendimų.
Skyriaus nariai pavargo nuo tokio chaoso. Ir tai tik aisbergo viršūnė. Už įmonės prastus rezultatus atsakomybę prisiima vadovas, skyriuje tą turėtų padaryti pirmininkas, bet S. Činga nesusipras“, – teigė M. Liutkus.
Anot jo, kitą savaitę Panevėžio skyriuje susiklosčiusią situaciją rengiasi įvertinti partijos valdyba. M. Liutkus teigė esąs kviečiamas į jos posėdį.
Kalčiausi emigrantai
Akivaizdžiai pakrikusio skyriaus nesugebantis suvaldyti S. Činga demonstruoja olimpinę ramybę. Jis tikina nieko nežinąs apie Panevėžio reikalais susirūpinusios partijos valdybos rengiamą posėdį ir mano, kad jos įsikišimas nereikalingas.
Dėl to, kad jau antrą kartą rinkti lyderio ateina itin mažai narių, S. Činga kaltina ne save, o emigrantus. Pasak jo, svetur išvažiavę maždaug šimtas skyriaus narių.
„Emigracija – normalus dalykas Lietuvoje. Nei mes pirmi, nei paskutiniai. Sustabdysim išvykusiųjų narystę partijoje ir vėl šauksim susirinkimą“, – išeitį mato S. Činga.
Emigrantams skelbti nuosprendį pasirengusi skyriaus vadovybė tolerantiška prokurorų įtariamai korupciniais nusikaltimais Savivaldybės administracijos direktorei Kristinai Vareikienei.
Jos narystė partijoje ne tik nesustabdyta, bet ir patikėtos skyriaus pirmininko pirmosios pavaduotojos pareigos.
„Partijos prezidiumas svarstė šį klausimą ir priėmė sprendimą, kad nereikia stabdyti K. Vareikienės narystės“, – kaip įtariamoji išsaugojo statusą partijoje, aiškino S. Činga.
Ambicijos – triumfuoti rinkimuose
Taip pat trečiadienio vakarą pirmininką rinkę Panevėžio socialdemokratai skyriaus vairą dvejiems metams patikėjo Autobusų parko direktoriui Rimantui Petukauskui.
Po poros metų savivaldos rinkimuose Panevėžyje triumfuos daugiausia vietų Taryboje gavę socialdemokratai, o iki tol sustos augusios miesto skolos, o gatvėse sumažės duobių – tokius tikslus sau kelia naujasis kairiųjų vedlys.
Socialdemokratų Panevėžio skyriaus pirmininko rinkimuose R. Petukauskas nugalėjo tik dviem balsais aplenkęs antrą likusią miesto poliklinikos vyriausiąją slaugos administratorę Danutę Stanevičienę.
Dėl pirmininko posto varžėsi penki kandidatai. Keturiolika metų Panevėžio socialdemokratams vadovavusio buvusio mero Povilo Vadopolo tarp jų nebuvo.
Sulaukė demokratijos
„Pagaliau po daugelio metų skyriaus pirmininkas išrinktas ne iš vieno kandidato“, – teigė R. Petukauskas.
Nors į miesto valdančiąją daugumą įeinančių socialdemokratų naujasis lyderis nusiteikęs per jam patikėtus porą metų pakoreguoti į skolas lendančio Panevėžio padėtį, vis dėlto pripažįsta tam didelių galimybių neturėsiantis.
„Bijau, kad per šią kadenciją nieko ypatingo nepadarysiu. Miesto Taryboje nėra ryškios valdančiosios daugumos, o socialdemokratai nėra joje dominuojantys“, – teigė naujasis pirmininkas.
R. Petukauskas ir P. Vadopolas pastaruosius keletą metų buvo laikomi didžiausiais konkurentais skyriuje. 2011-ųjų pavasarį abu kėlė kandidatūras į pirmininko postą, tačiau socialdemokratai lyderiu tąkart išsirinko Senvagės pagrindinės mokyklos direktorių Kazimierą Armonavičių. Šis, kairiesiems vadovavęs mažiau nei metus, pasitraukė iš partijos. „Skyriui vadovavau septynias kadencijas – keturiolika metų, o po manęs per pastaruosius porą metų jau net keturi pirmininkai pasikeitė“, – suskaičiavo P. Vadopolas.
Įžvelgia šeimyninę rangą
P. Vadopolo nuomone, R. Petukauskui šį kartą laimėti neturėjo būti sudėtinga. Ilgametis pirmininkas įsitikinęs, kad buvusį jo rimčiausią konkurentą rinkimuose palaikė pavaldiniai ir partiją daugiau nei prieš metus palikusios žmonos, miesto Tarybos narės Kristinos Petukauskienės bičiuliai.
„R. Petukauskas skyriuje turi Autobusų parko grupę, sudarytą iš jam įmonėje pavaldžių žmonių. Jie visi draugiškai atėjo į pirmininko rinkimus. Jį turbūt palaikė ir R. Petukauskienės surinkta grupė. Pačios K. Petukauskienės partijoje nebėra, bet jos grupė liko. Skyriuje yra šeimyninės rangos požymių, bet niekas nedraudžia ir kitiems nariams suburti grupes“, – mano P. Vadopolas.
Vis dėlto, jo teigimu, K. Petukauskas nėra pats blogiausias pirmininkas iš norėjusiųjų užimti šį postą. „Kad ir kokios būtų ankstesnės nuoskaudos, man R. Petukauskas yra stipriausia figūra, galinti vadovauti skyriui“, – patikino ilgametis pirmininkas.
Socialdemokratų Panevėžio skyriui priklauso 416 narių. Išrinkti naują vadą buvo deleguoti apie 130.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ