Šiaulių miesto politikai šiandien vyksiančiame Tarybos posėdyje spręs, kaip dar labiau suploninti gyventojų pinigines. Ketinama išplėsti mokamų aikštelių ir gatvių miesto centre sąrašą, bus didinama rinkliava už naminius gyvūnus, kuri diskriminuos kates ir šunis laikančius pensininkus. Su nerimu šiauliečiai laukia ir naujos gyvenamųjų pastatų techninės priežiūros išlaidų skaičiavimo tvarkos.
Apmokestins daugiau gatvių ir aikštelių
Iki šiol galiojantį mokamų stovėjimo vietų sąrašą ketinama papildyti naujomis gatvėmis bei aikštelėmis – atsiras daugiau mokamų vietų centrinėje miesto dalyje. Ketinama apmokestinti aikštelę Trakų gatvėje, prie 43-iuoju numeriu pažymėto pastato, Varpo gatvėje bus apmokestintas stovėjimas dešinėje gatvės pusėje nuo įvažiavimo į Juliaus Janonio gimnaziją iki Vilniaus gatvės, toje pačioje gatvėje nuo Vilniaus gatvės iki Aušros alėjos kainuos ir stovėjimas kairėje gatvės pusėje. Parkomatai išdygs ir Dvaro gatvės atkarpos nuo Aušros alėjos iki S. Lukauskio gatvės kairėje pusėje, reikės mokėti ir sustojus aikštelėje prie Dvaro gatvės 81 ir 83 numeriais pažymėtų pastatų.
Manoma, kad apmokestinus stovėjimą, gyventojai dažniau rinksis viešąjį transportą ir centre sumažės stovinčių automobilių. Kaip jau rašėme anksčiau, pagal sutartis su Savivaldybe privati bendrovė turėtų atnaujinti ir rinkliavą už stovėjimą imančius automatus. Tačiau kaip parodė specialistų atliktas tyrimas, dažnas vairuotojas Šiauliuose iš viso yra linkęs nemokėti už stovėjimą.
Pabrangs ir keturkojai
Politikai šiandien ketina gyventojams didinti ir rinkliavas už naminius gyvūnus. Numatomi mokesčiai bus didesni negu visoje šalyje ir daugelyje didžiųjų miestų. Iki šiol už keturkojus draugus nemokėję pensininkai taip pat turės pakrapštyti savo pinigines.
Siekiant sumažinti benamių gyvūnų populiaciją, katės ir šunys bus identifikuojami specialiomis mikroschemomis. Taip pažymėję savo gyvūnus gyventojai gaus kompensacijas – jiems nieko nekainuos vienkartinis registracijos mokestis, kuris sieks 20 litų ir įprastai bus dvigubai didesnis nei Klaipėdoje. Atskira kompensacija pensininkams nebus taikoma.
Pažymėtus gyvūnus auginantys pensininkai kas mėnesį gaus lengvatų, tačiau bus diskriminuojami šunis ir katinus auginantys šiauliečiai. Pavyzdžiui, pensininkas, auginantis pažymėtą šunį, bus atleidžiamas nuo mėnesinės rinkliavos, o katinėlių mylėtojai kas mėnesį turės mokėti po porą litų net ir tada, kai jo augintiniui po oda yra įsiūta mikroschema.
Kadangi daugumos pensininkų augintiniai nepažymėti, šeimininkai už šunį kas mėnesį turės mokėti po penkis, o už katiną – po 2 litus.
Eiliniam miestiečiui užregistruoti šunį arba katiną kainuos 20 litų, o kas mėnesį už šunį reikės mokėti po 10 litų, o už katiną – 5 litus. Šie mokesčiai didžiausi šalyje. Antai kauniečiai ir klaipėdiečiai už šunį per mėnesį moka tik 5 litus, o katino „abonentinis“ mokestis Vilniuje ir Klaipėdoje siekia 3 litus, o Kaune – tik porą litų.
Didžiausias mokestis visoje šalyje
Daugiausiai nei visoje šalyje teks sumokėti ir tiems šiauliečiams, kurie namuose laiko agresyvų šunį, nepriklausomai, ar jis yra pažymėtas, – beveik dvigubai didesnis nei Klaipėdoje bus vienkartinis tokio gyvūno registravimo mokestis (20 litų) ir šešis kartus didesnis nei kituose miestuose bus mėnesinis laikymo mokestis (30 litų).
Sutaupytus pinigus, kuriuos miesto Savivaldybė anksčiau skirdavo benamių gyvūnų gaudymui, projekto rengėjai siūlo išleisti gyvūnų globos bei priežiūros programoms, įrengti daugiau šunų vedžiojimo aikštelių.
Tačiau keistai aiškinamajame rašte atrodo tarp neigiamų pasekmių atsidūręs vertinimas, kad per metus gyventojų lengvatoms bus skiriami maždaug 26 tūkstančiai litų. Gyventojus vis didesniais mokesčiais siekiantiems užkrauti politikams lengvatos turbūt atrodo kaip neigiamas reiškinys.
Įves naują skaičiavimo metodiką
Jeigu politikai šiandien palaimins, nuo 2012 metų rugpjūčio 1 dienos įsigalios nauja daugiabučių gyvenamųjų namų techninės priežiūros tarifo apskaičiavimo metodika. Dabar galioja Tarybos 2003 metais birželio 26 dienos sprendimu patvirtinti maksimalūs bendrojo naudojimo pastatų techninės priežiūros tarifai konkretiems administratoriams.
Nors projekte neigiamų pasekmių nėra numatoma, tačiau šiauliečiai jau seniai žino tokias politikų formuluotes ir su nerimu laukia pagal naują tvarką išrašytų naujų sąskaitų. Naujoji skaičiavimo metodika remiasi sudėtingomis formulėmis, kurios eiliniam žmogui sunkiai „įkandamos“. Aiškėja tik tai, jog mokestis priklausys nuo to, prieš kiek metų pastatytas namas, ar jo stogas šlaitinis, ar namas mūrinis, ar blokinis ir t. t. Žmonės nerimauja, kad mokestį perskaičiavus pagal naująją metodiką, sąskaitos gali ženkliai padidėti.
Jeigu politikai palaimins, nuo rugpjūčio pirmos dienos už naminius gyvūnus mokėti teks daugiau
- vienkartinis registravimo mokestis už neidentifikuotą šunį ir katę visiems gyventojams: 20 litų;
- vienkartinis registravimo mokestis už agresyvų šunį, nepriklausomai ar jis identifikuotas, ar ne: 20 litų;
- mėnesinis laikymo mokestis už neidentifikuotus: šunį – 10 litų, katę – 5 litai;
- mėnesinis laikymo mokestis už identifikuotus: šunį – 5 litai, katę – 2 litai;
- pensininkams už neidentifikuotą šunį per mėnesį reikės mokėti 5 litus, už katiną – 2 litus;
- agresyvių šunų savininkai per mėnesį turės sumokėti 30 litų.
M. Laurinaitis