Parlamentarai nenusiteikę pritarti Vyriausybės skeptiškai nuomonei dėl pistoletų ir revolverių prekybos liberalizavimo, nes artėjant Seimo rinkimų kampanijai tikisi gauti ginklais prekiaujančių bendrovių paramą, rašo „Kauno diena“.
Kova dėl milijonų
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį netikėtai pritarė vasaros šešių įvairioms frakcijoms priklausančių parlamentarų įregistruotoms Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisoms. Jomis, be kita ko, siekiama panaikinti dabar galiojantį Ginklų fondo monopolį prekiauti trumpaisiais šaunamaisiais ginklais – pistoletais ir revolveriais. Siūloma leisti ginklus importuoti ir jais prekiauti ginklų prekybos licencijas gavusioms bendrovėms, tarp jų – ir įvairioms ginklų parduotuvėms.
Tai gerokai sumažins valstybės biudžeto pajamas, tačiau padidins ginklų prekeivių pelnus. Skaičiuojama, kad per metus prekyba pistoletais ir revolveriais Ginklų fondui atneša iki 2 mln. litų pajamų.
Privatininkų pelnai dar labiau gali padidėti, jeigu policija ir kitos specialiosios tarnybos po tokių pataisų priėmimo sau reikalingus ginklus įsigys ne Ginklų fonde, bet privačiose bendrovėse.
Argumentus pavadino juokingais
NSGK pirmininkas Algimantas Matulevičius sakė anksčiau skeptiškai vertinęs pateiktus pasiūlymus liberalizuoti prekybą ginklais. Tačiau dabar jį esą įtikino argumentai, kad pistoletais bei revolveriais galima būtų prekiauti daugelyje ginklų parduotuvių, ne vien Vilniuje esančiame Ginklų fonde. Taip esą būtų patogiau pirkėjams.
Jam pritarė ir NSGK narys Alvydas Sadeckas, kuris anksčiau buvo prieš Ginklų fondo monopolio prekiauti pistoletais ir revolveriais panaikinimą. „Argumentai prieš pateiktus pasiūlymus yra šiek tiek juokingi. Valstybė privalo prižiūrėti ginklų prekybos sistemą ir ji tai daro. Ar paliksime tą sistemą tokią, kokia yra, ar joje ką nors keisime, valstybė vis tiek privalės kontroliuoti tą sistemą“, – pastebėjo politikas.
Anot A.Sadecko, pateikti pasiūlymai nereiškia „jokio prekybos ginklais liberalizavimo, tik prekybos vietų skaičiaus išplėtimą“.
Vyriausybė pasakė „ne“
Priimdamas sprendimą liberalizuoti ginklų prekybą NSGK nepaisė neigiamos Vyriausybės ir Ginklų fondo nuomonės šiuo klausimu.
„Seimo nariai dar galės apsispręsti, kurią poziciją palaikyti. Po svarstymo komitete šis klausimas pereina į viso parlamento posėdį. Tada Seimas ir apsispręs, ar pritarti pasiūlymui nustatyti kitokią pistoletų ir revolverių prekybos tvarką, ar palikti viską taip, kaip yra dabar, tai yra Ginklų fondo monopolį“, – sakė A.Matulevičius.
Neįžvelgia sąsajų
Politikai nepatvirtina neoficialių spėlionių, kad prieš kitų metų Seimo rinkimus ginklų prekiautojai dalinsis su jais numatomais pelnais už parduotus pistoletus ir revolverius, jeigu ginklų prekybos liberalizavimo pataisos bus priimtos.
NSGK narys Saulius Pečeliūnas irgi teigė neturėjęs ir neturįs jokių „finansinių sąsajų“ su ginklų prekeiviais. „Niekada neturėjau jokių kontaktų“, – atsakė jis į klausimą, ar ginklų prekybos firma „Oksalis“ praeityje finansiškai parėmė jo rinkimų kampaniją.
Patvirtina paremiantys
Ginklų pirklių asociacijos prezidentas Gytis Misiukevičius pripažino, kad kai kurie asociacijos nariai kartais remia partijas. „Bet aš nesiečiau tų dviejų klausimų – paramos politikams ir pasiūlytojo įstatymo svarstymo bei priėmimo proceso“, – teigė jis.
G.Misiukevičius griežtai paneigė, kad jis arba kiti Ginklų pirklių asociacijos atstovai leido suprasti Seimo nariams, jog bus paremtos jų rinkimų kampanijos, jeigu ginklų prekybos liberalizavimui bus pritarta.
Stasys Gudavičius