Net ir keliasdešimt tūkstančių litų, grąžintų į Klaipėdos miesto savivaldybės biudžetą, būtų šiokia tokia parama sunkmečio laikais, tačiau rinkėjų pasitikėjimą gavę miesto Tarybos nariai mano kitaip.
Politikai iki šio mėnesio pabaigos Klaipėdos apylinkės prokuratūrai turi pateikti pažymas iš darboviečių apie gautas pajamas, kad vėliau būtų galima išsiaiškinti, ar Tarybos nariai negaudavo dvigubos algos: ir iš darboviečių, ir iš savivaldybės biudžeto.
Mat kontrolieriai yra nustatę, kad apie 50 kelių kadencijų Tarybos narių nuo 2003 iki 2008 metų rugpjūčio buvo sumokėta apie 160 tūkst. litų ir dalis jų - galimai neteisėtai.
Neša pažymas
Jau ne pirmą kartą paaiškėja atvejai, kai Klaipėdos miesto taryba apie įstatymų pakeitimus „sužino“ tik po kurio laiko.
Dar 2003-iaisiais įsigaliojo teisės aktų pakeitimai, pagal kuriuos Tarybos nariai privalėjo iš pagrindinių darboviečių pateikti pažymas, kad tą dieną, kai jie dirbo Tarybos, jos komitetų, komisijų ar Kolegijos posėdžiuose, negavo pinigų iš darboviečių. Tačiau atitinkamo Tarybos sprendimo nebuvo iki pat pernai metų vasaros pabaigos.
Nėra Tarybos sprendimo - nereikia ir pažymų. Bent jau taip teigia politikai bei savivaldybės administracijos buhalterijos atstovai, kurie ir vadovavosi senąja Tarybos tvarka. Visgi atlikus tyrimą paaiškėjo, kad dokumentų reikėjo, tad dabar politikai iš darboviečių prokurorams neša pažymas apie pajamas. Tik jų neužtenka, nes reikia išsiaiškinti, kiek išties pinigų sumokėta neteisėtai ir kam.
Laukia teismai
Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros Civilinių bylų skyriaus prokurorė Irina Valadkienė „Vakarų ekspresui“ teigė, kad pažymos iš įmonių plaukia, tačiau aiškėja, kad nė vienas politikas savo pagrindinėse darbovietėse per tuos 5 metus pažymų apie negautas pajamas dėl politinės veiklos nereikalavo.
„Teisinamasi, kad nebuvo žinoma, kad niekas nereikalavo dokumentų, tačiau mokėjimai vis viena buvo atlikti iš savivaldybės biudžeto. Didžiausia tikimybė, kad bus kreipiamasi į teismą dėl galimai neteisėtai išmokėtų pinigų grąžinimo. Gal teismo ir nereikėtų, tačiau juk kalbame apie 50 Tarybos narių, tad su kiekvienu nesusisieksi ir nepaprašysi geranoriškai grąžinti pinigus“, - sakė prokurorė.
Kita vertus, Tarybos nariai patys galėtų kreiptis į atitinkamas institucijas ir paprašyti, kad jos paskaičiuotų, kiek pinigų buvo sumokėta neteisėtai bei grąžinti juos į biudžetą.
„Su manimi niekas nesistengė susisiekti, jie kalbasi tarpusavyje ir laukia, kas bus toliau. Mums svarbiausia apginti viešąjį interesą dėl įstatymų nesilaikymo. O kas kaltas: politikai ar buhalteriai, galimai neteisėtai išmokėję algas, spręs teismai. Tai, kas pažeidžiant tvarką buvo paimta iš biudžeto, turi būti į jį grąžinta“, - tvirtino I. Valadkienė.
Sumos gali būti ir labai nedidelės, nes mėnesinė Tarybos nario alga siekė tik apie 30-40 litų.
Savivaldybės kontrolierė Rimutė Judita Drazdauskienė mūsų dienraščiui teigė, jog situaciją komplikuoja ir tai, kad buvo mokami mokesčiai „Sodrai“, tad kaip išieškoti neteisėtai išmokėtas sumas iš šios valstybinės institucijos?
Vyriausioji savivaldybės administracijos buhalterė Daiva Trečiokienė mūsų dienraščiui patvirtino, kad nė vienas Tarybos narys jokių pinigų į biudžetą dar negrąžino.
„Trintukų“ dilema
Savivaldybės kontrolieriai šiuo metu laukia medžiagos iš administracijos ir dar dėl vieno epizodo, kai pinigai kai kuriems Tarybos nariams galėjo būti išmokami neteisėtai - tai kompensacijos už vadinamąsias kanceliarines išlaidas.
Pagal pernai spalio mėnesį įsigaliojusius teisės aktus, tos išmokų dalies „trintukams“, už kurią ir taip sumokėjo administracija, negali gauti mero pavaduotojai, patarėjai ir sekretoriai.
Žinia, liepą Taryba sau pasididino kanceliarinių išmokų „krepšelį“ trigubai - iki 1-1,2 tūkst. litų per mėnesį.
Miesto vicemeras Benas Šimkus kompensacijos iškart atsisakė. Vėliau tai padarė ir jo kolegė Judita Simonavičiūtė: ji už sausio mėnesį išmokos nebegaus, tačiau už spalį, lapkritį ir gruodį politikė gavo 100 proc. sumos: po 1,2 tūkst. litų.
Tad jei bus nustatyta, kad per mėnesį administracija jai kompensavo išlaidas už, sakykime, 500 litų, šiuos pinigus ji turėtų grąžinti į biudžetą.
Mero patarėja Audra Daujotienė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad išmokų neketina atsisakyti, nes pagal Vietos savivaldos įstatymo pataisų nuostatas pinigai priklauso tuomet, kai savivaldybės administracija nepadengia minėtas pareigas užimantiems politikams su Tarybos nario veikla susijusių išlaidų.
„Man nepadengia. Aš daug kur vykstu ne kaip mero patarėja, o kaip Tarybos narė. Tačiau Tarybos veiklos reglamento pakeitimuose bus nuostata, kad tos sumos būtų mažesnės“, - sakė ji.
Išmokų iš pradžių atsisakė, o vėliau vėl jas pradėjo imti ir Tarybos sekretorius Vidmantas Plečkaitis.
Denisas Nikitenka