• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Balsas.lt savaitėje“ žurnalistų tyrimas apie tai, kad turto prievartavimas – nėra naujiena gangsteriams, tačiau Trakuose, pasirodo, tuo užsiima ne tiktai mafijos veikėjai, bet ir vietos valdžia.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaruoju metu teisėsaugos tarnybos susidomėjo žiniasklaidoje pateiktais faktais, neva buvusiai Trakų rajono valdžiai galėjo daryti įtaką šešėlinių struktūrų atstovai. Esama konkrečių žinių, kad kriminalinio pasaulio lyderiai palaiko ryšius su įvairaus rango Trakų valdininkais.

REKLAMA

Gundo valdžios kvapas

Mafijos pasaulio veikėjai seniai suprato keletą elementarių tiesų. Viena jų skelbia, kad geriausi rezultatai pasiekiami, kai pavyksta viską supinti į vieną kamuolį: legalų ir nelegalų verslą, o svarbiausia – politiką. Tikslas – pačiam tapti politikos veikėju. Tai pavyksta ne kiekvienam ir ne iš karto. Jeigu kuriam nors pavyko, panaudojamos visos galimybės, kad galingųjų kabinetų durys būtų atvertos ir kitiems.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbus yra faktas, kad vienas ar kitas veikėjas spaudė ranką kurios nors politinės partijos vadovui ar ministrui, kartu pietavo. Tai reklama, atverianti daugybę žemesnio rango valstybės veikėjų durų.

Įtarimai dėl reketo

Trakų kriminalinio pasaulio garsenybė Stanislovas Narkevičius, geriau žinomas Narkušos pravarde, vėl sulaukė nemalonumų: Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) neseniai jam pareiškė įtarimus dėl turto prievartavimo. Jo bendrininkai galėjo būti buvę garsūs Trakų rajono politikai: šio miestelio eksmeras 41 metų Vytautas Petkevičius ir buvęs savivaldybės administracijos direktorius 51 metų Leonardas Karnila. Trijulė įtariama, kad iš vietos verslininko reikalavo 100 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Petkevičius ir L. Karnila su vicemeru 48-erių Sauliumi Raščiausku įtariamaisiais tapo dar praėjusių metų vasarį, kai žiniasklaida plačiai nušvietė STT agentų surengtą operaciją.

Pirmasis teisėsaugininkams įkliuvo L. Karnila. Jis buvo sulaikytas savo darbo kabinete pernai vasario 12-ąją, kai tarpininkė jam perdavė 10 tūkst. litų. Vėliau šie pinigai rasti valdininko palto kišenėje.

REKLAMA

Kyšis buvo skirtas už tai, kad Trakų savivaldybė sutiktų parduoti Kudrionių kaime esančią poilsio bazę už 2,5 mln. litų. Šie pastatai seniai buvo parduodami, tačiau esą niekaip nepavykdavo rasti pirkėjo. Pastatus nusprendusios įsigyti bendrovės atstovams per tarpininkus buvo pasakyta, kad reikia sumokėti 200 tūkst. litų kyšį, kad nebūtų padidinta šios poilsio bazės pardavimo kaina.

REKLAMA

Po kelių dienų įtarimai pareikšti ir Trakų merui bei vicemerui: paaiškėjo, kad jie už palankius sprendimus reikalaudavo pinigų ir politinėms partijoms. Kaip kyšis už palankumą Naujajai sąjungai (socialliberalams – buvusio prokuroro Artūro Paulausko partijos kolegoms), kurios narys buvo V. Petkevičius, 2007 metų pabaigoje buvo pervesta 20 tūkst. litų suma. Liberalų ir centro sąjungai, kuriai priklausė L. Karnila ir S. Raščiauskas, pervesta 10 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskui beveik metams triukšmas dėl šių trijų politikų aprimo.



Derybos su Narkuša   

Neseniai L. Karnilai ir V. Petkevičiui STT tyrėjai priminė dar vieną istoriją − Naujosios sąjungos Trakų skyriaus būstinės remontą. Tuometinis šio skyriaus pirmininkas ir miestelio meras V. Petkevičius nusprendė, kad viena statybos bendrovė už darbus paprašė per didelės pinigų sumos.

REKLAMA

Buvo sutarta, kad remontas partijos būstinei kainuos 180 tūkst. litų. Jau atlikus visus darbus, socialliberalas pradėjo įkalbinėti statybos bendrovės vadovą, kad būtų sumažinta kaina.

Tačiau bendrovės direktorius su tokiais politiko reikalavimais nesutiko.

Tuomet, 2007-ųjų lapkritį, L. Karnilos darbo kabinete įvyko statybos bendrovės vadovo, mero V. Petkevičiaus ir savivaldybės administracijos direktoriaus pokalbis. Į jį atvyko ir kriminalinio pasaulio šulas S. Narkevičius.

REKLAMA

Narkuša pakeltu tonu mėgino verslininką įtikinti, kad visi gyvena mažame miestelyje, turėtų nesipykti, sutarti draugiškai, ir siūlė paklusti Trakų mero prašymams sumažinti atliktų darbų kainą. Iš bendrovės vadovo buvo reikalaujama, kad kaina būtų nuleista 100 tūkst. litų. Tačiau šis Trakų kriminalinio pasaulio įžymybės spaudimui nepasidavė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi pokalbiai įrašyti   

Tuomet Trakų valdininkai net neįtarė, kad specialiosios tarnybos jų darbo vietose seniai yra sumontavusios slapto klausymosi įrangą. STT agentai slapta įrašė ir S. Narkevičiaus bei L. Karnilos pokalbius vienoje atokioje kavinėje Trakų rajone.

Prieš tai šią pobūvių salę vienam vakarui buvo išsinuomoję ir STT techniniai darbuotojai. Būtent tada jie čia sumontavo klausymosi aparatūrą.

REKLAMA

Net daug mačiusius STT pareigūnus pribloškė S. Narkevičiaus ir L. Karnilos pokalbiai.

Prie vaišių stalo S. Narkevičius nurodinėjo tuomečiam Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriui L. Karnilai, ką priimti į darbą, kokias patalpas išnuomoti, koki turtą leisti privatizuoti.

Kaip vėliau paaiškėjo, beveik visi pakeltu tonu duoti Narkušos įsakymai buvo įvykdyti. Iš pradžių STT agentai ketino S. Narkevičiui pareikšti įtarimus ir dėl valdininkų sukurstymo padaryti nusikaltimus, tačiau, išanalizavę visų pokalbių išklotines, šios idėjos atsisakė.

REKLAMA

Seni geri mokyklos draugai

Narkuša – jau daugiau kaip penkiolika metų žinomas Trakų mafijos autoritetas, garsėjantis nežabojamu elgesiu, anksčiau koja atidarinėdavęs Trakų policijos komisariato duris, tačiau toks jo įžūlumas buvo netikėtas.

Pastaraisiais metais S. Narkevičius vertėsi labai pelningu žemės privatizavimo verslu Trakų ežerų apylinkėse. Užpernai Narkuša ir „Vilniaus brigados“ lyderis Igoris Tiomkinas, pravarde Timocha, „Trakų dvarkiemio“ restorane buvę pastebėti prie vieno stalo besišnekučiuojantys su vienu tuometiniu Seimo nariu.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar jau buvęs Trakų savivaldybės administracijos direktorius L. Karnila mėgdavo atvirai bendrauti su S. Narkevičiumi. Politikas su kitais kriminalinio pasaulio veteranais iš didžiųjų šalies miestų netgi dalyvavo Narkušos gimtadienio puotoje.

Tada L. Karnila aiškino, kad su S. Narkevičiumi mokėsi vienoje mokykloje, tad niekas negali uždrausti bendrauti kaip seniems pažįstamiems.

Pinigus stengiamasi legalizuoti

Teisėsaugininkai deda pastangas, kad Narkuša negalėtų legalizuoti nusikalstamu būdu įgytų pinigų.

Paprastai, išplovę nešvariai gautus pinigus ir tapę legaliai veikiančiais verslininkais, mafijos bosai tiesiogiai ar per kitus asmenis, jų įmones investuoja į patinkančius politikos veikėjus.

Kai Narkušos tikslas tapo beveik ranka pasiekiamas, STT užtrenkė jam duris.

TIK FAKTAI

S. Narkevičius teisėsaugininkų akiratyje yra nuo 1993 metų. Tuomet buvo įtarta, kad jis reketuoja Trakų, Vievio, Lentvario ir Grigiškių verslininkus.

Jis buvo įtariamas vieno Seimo nario dukters išžaginimu, o jo sulaikymo operacija priminė trilerio siužetą. Visas triukšmas greitai nuslopo – nukentėjusioji pareiškimą atsiėmė.

1997-ųjų spalį S. Narkevičius pripažintas kaltu dėl savivaldžiavimo, jam skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė.

REKLAMA

1999 metų vasarą kateryje, kuriuo S. Narkevičius plaukiojo ežere, nugriaudėjo sprogimas. Nusikaltėlių šulas buvo sunkiai sužalotas.

2006-aisiais į teisėsaugininkus pagalbos kreipėsi vienas tuometinio Seimo nario padėjėjas ir pranešė, kad tiek jam, tiek seimūnui pradėjo grasinti Narkušos bendrai. Vėliau nukentėjusieji pareiškė nebeturintys jokių pretenzijų.

2007-ųjų birželį Narkuša vėl buvo sulaikytas. Šį sykį jis užkliuvo, kai kabinėjosi prie Trakų prokuroro padėjėjos. Už šį smulkų nusižengimą S. Narkevičiui skirta piniginė bauda.

2008-ųjų vasarą Vyriausiasis administracinis teismas priėmė galutinį sprendimą panaikinti Trakų valdžios S. Narkevičiui išduotus leidimus statyboms.

Aurimas Kučius, Dailius Dargis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų