Praeitų metų pabaigoje vykusius rinkimus į Seimą Socialdemokratų partija stengėsi laimėti bet kokia kaina. Net ir ta, kuri ateityje būtų reiškusi visišką skurdą pensininkams, neįgaliesiems ir kitoms socialiai remtinoms grupėms.
Tokią nuomonę žiniasklaidai ir visuomenei nori įbrukti dabartinė valdančioji dauguma, jos socialinės apsaugos ir darbo ministras konservatorius Rimantas Jonas Dagys bei tos pačios partijos narys premjeras Andrius Kubilius, rašo „Respublika“.
Pastarasis skambiai pavedė savo pavaldiniui ministrui ištirti informaciją, kad ankstesnės valdžios nurodymu buvo iššvaistytas avansu pensijoms ir pašalpoms skirtas išmokėti „Sodros“ rezervo fondas, kurio dydis 2007 m. sausio 1-ąją siekė apie 1,3 milijardo litų. Girdi, dėl to dabartinė Vyriausybė buvo priversta skolintis iš užsienio bankų 600 milijonų litų, kad galėtų išmokėti sausio ir kitų mėnesių pensijas. Valdantieji įtaria, kad „Sodros“ rezervo fondas socialdemokratų buvo švaistomas specialiai – prieš rinkimus norint įsiteikti valstybės remiamai vienai gausiausių rinkėjų grupių.
Dažnai sunku partijų ginčuose atskirti, kas teisus ir kas ne, tačiau „Respublikos“ atliktas žurnalistinis tyrimas rodo, kad šįkart teisiųjų vietoje greičiausiai atsidurs R. J. Dagys su A. Kubiliumi.
Populiarumo kaina – milijardas
Dar visai neseniai šlovės spinduliuose maudėsi ir Valstybinis socialinio draudimo fondas, ir jį kuruojančios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos buvusi vadovė Vilija Blinkevičiūtė. Tarkim, praėjusį gruodį atliktos apklausos rodė, kad pagal žmonių pasitikėjimą įvairiomis institucijomis „Sodra“ yra trečioje vietoje - po bažnyčios ir Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos.
Viršūnes pasiekė ir buvusios ministrės reitingai - apklausos moterį įvardijo kaip antrą tarp tų politikų, kurie yra realiausi kandidatai per kitais metais vyksiančius prezidento rinkimus. Dabar aiškėja, iš kokios balos buvo trauktas svaiginantis politikės populiarumas.
Socialdemokratės V. Blinkevičiūtės vadovaujama ministerija teikė Seimui ir Vyriausybei pasiūlymus, kaip pagerinti vargstančių šalies piliečių socialinę padėtį. Seimas ir Vyriausybė, kurių pagrindinė vairininkė irgi buvo Socialdemokratų partija, V. Blinkevičiūtės institucijos pasiūlymams pritarė.
Lietuvos pensininkai ir kiti remtini žmonės su džiaugsmu sutiko Seimo priimtus įstatymų pakeitimus ir Vyriausybės nutarimus nuo 2008-ųjų sausio 1 d. vidutiniškai 110 litų ir nuo rugpjūčio 1 d. dar 75 litais padidinti senatvės pensijas, praėjusių metų liepą ir rugpjūtį išmokėti priemokas nedirbusiems pensininkams, nuo praėjusių metų pradžios mokėti padidintas ligos ir motinystės pašalpas didesniam jų prašiusiųjų būriui.
Tuometė valdžia kruopščiai įvykdė pažadus - 2008 m. pensininkams papildomai buvo išmokėta 463 mln. litų. Pensininkai, kuriems priklausė nepriemokos, gavo dar 221 mln. litų. Tiems, kuriems buvo padidintos tėvystės ir motinystės pašalpos, atseikėjo 341 mln. litų. 64 mln. litų teko pagausėjusiam ligos dienų skaičiui 1 darbuotojui apmokėti ir spartesnio, negu buvo planuota, darbo užmokesčio augimui kompensuoti. Pamalonino ir Lietuvos darbo biržą - jos prašymu numetė 4,3 mln. litų, kad ateinančių, t.y. šių, metų sąskaita 2008-ųjų bedarbių pašalpas išmokėtų. Iš viso susidarė apvali sumelė - 1 mlrd. 093 mln. litų.
Gal čia nebūtų ir nieko bloga, jei ne vienas dalykas: anuometė valdžia slapta pinigus sėmė iš „Sodros“ rezervo fondo, iš kurio įstatymų numatyta lėšas naudoti tik ypatingais atvejais. Pavyzdžiui, užgriuvus finansų krizei. Ir tai ne padidintoms pensijoms ar pašalpoms, o paprasčiausiai avansu pensijoms ir pašalpoms išmokėti. Iki 2008-ųjų rugsėjo daugumai lietuvių sunkmetis dar tebuvo tolimas miražas, tačiau „Sodros“ rezervo fondas jau buvo beveik ištuštintas.
Buvusi ministrė: „Nesijaučiu kalta“
Socialinės ir darbo apsaugos ministras R. J. Dagys per savo atstovą Gediminą Stanišauską dienraščiui „Respublika“ tvirtino, kad griežtas ir aistras keliantis valstybės biudžetas buvo priimtas ir todėl, jog Lietuva galėtų pasiskolinti pinigų iš užsienio bankų pensijoms išmokėti. Esą nesant griežtos valstybės fiskalinės politikos užsieniečiai nebūtų skolinę.
„Bjauriausia, - tvirtino R. J. Dagys, - kad už tuos šešis šimtus milijonų šaliai teks nemažą procentą už palūkanas mokėti, o juk galėjome apsieiti ir be to“. Ministro nuomone, ankstesnė valdžia nepagrįstai lepino žmones tam, kad per rinkimus šie balsuotų už socialdemokratus.
Buvusi ministerijos vadovė V. Blinkevičiūtė dėl milijardo, išgaravusio iš „Sodros“ rezervo fondo, galvos sau nesuka. „Visai atsakingai pareiškiu, kad nesijaučiu kalta, - mes tik norėjome padėti žmonėms. Sakykite, argi tai, kad didinome pensijas, kėlėme pašalpas, galima vadinti iššvaistymu? Ar švaistymas yra tai, kad mes padėjome neįgaliesiems?“ – retoriškai „Respublikos“ žurnalisto klausė politikė.
Anot jos, 2008-ųjų pradžioje buvo didelė infliacija, smarkiai kilo kainos, todėl socialiai pažeidžiamiems žmonėms pinigų reikėjo kaip oro. „Naujoji koalicija nemoka dirbti ir savo nemokšiškumą bando dangstyti skandalais“, - teigė V. Blinkevičiūtė. Beje, lyg tarp kitko ji dar paklausė, ar straipsnis kartais nėra užsakytas.
Tuo tarpu valstybinio socialinio fondo valdybos „Sodra“ generalinis direktorius, artimas socialdemokratams Mindaugas Mikaila, kaip jau įprasta pastaruoju metu, nuo žurnalisto klausimų išsisuko. Nors „Sodros“ atstovas iš vietos Komunikacijos skyriaus vakar tvirtino, kad „atsiradus laisvai minutei tarp posėdžių“ jo viršininkas paskambins, iki vakar vakaro skambučio nebuvo sulaukta.
Vidmantas Užusienis