Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris akcentavo, kad skirtingos šalys savo statistiką skaičiuoja skirtingai, todėl, jo teigimu, būtų neetiška skaičiuoti, koks miestas kaip išsiskiria.
„2019 m. turėjome 97 nužudymus Lietuvoje. Tai yra mažiausias skaičius nuo 1980 metų. Per tokį laikotarpį tokio mažo Lietuvoje dar niekada nėra buvę. Kuo Lietuva išsiskiria, tai absoliuti dauguma nužudymų – virš 90 proc. – yra buitiniai. Tai reiškia, kad ne viešoje vietoje, o buityje sugėrovai vienas kitą nužudo“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį žurnalistams sakė E. Šileris.
Jis patikino, kad absoliučiai visoje Lietuvos teritorijoje yra saugu ir „reikėtų pavydėti to, kaip saugiai gyvena lietuviai“. Paklaustas, ko reikėtų, kad nužudymų statistika būtų dar mažesnė, E. Šileris sakė: „Mažiau gerti“.
„1994 m. buvo 953 nužudymai, pernai – 97. Tendenciją matome raminančią“, – kalbėjo policijos atstovas.
Jis spaudos konferencijoje teigė, kad sostinėje 2018 metais įvykdyti devyni nužudymai, Kaune – 13, Klaipėdoje – septyni, du iš jų neišaiškinti.
Tuo metu 2019 metais Vilniuje užfiksuota 18 nužudymų, Kaune – 13, Klaipėdoje – šeši, iš kurių du nebuvo išaiškinti.
Tai, kad per porą dešimtmečių ženkliai krito nužudymų skaičius šalyje, E. Šileris priskiria gerėjančiam gyvenimo lygiui Lietuvoje.
„Turime mažiau smurto artimoje aplinkoje. Kriminologai pastebi, kad yra tiesioginė koreliacija tarp nusikalstamumo ir finansinės padėties“, – sakė E. Šileris.
Klaidinanti informacija
Šią savaitę JAV televizijos „Fox News“ portale pasirodė publikacija, kurioje teigiama, kad trys Lietuvos miestai – Kaunas, Vilnius ir Klaipėda – yra pirmi pagal nužudymų skaičių miestai Europoje.
Reaguodama į išplatintą informaciją, ketvirtadienį Vyriausybės atstovai susisiekė su „Fox News“ žurnaliste dėl klaidinančios informacijos tekste. Lietuvos įvaizdžio grupės vadovas Marius Gurskas BNS sakė, kad valstybės institucijos turėtų svarstyti, kaip Lietuvos statistika pateikiama Jungtinėms Tautoms.
„Fox News“ straipsnyje skelbiamas dešimtukas kruviniausių Europos miestų, teigiama, kad remiamasi Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro šiemet paskelbta ataskaita apie žmogžudysčių reitingus.
„Metodika truputį yra įdomi. Remiamasi vieno iš Jungtinių Tautų biuro ataskaita, bet jeigu panagrinėjus paties raporto duomenis, tai ten irgi yra iš 103 miestų, kurie ten turėtų būt, kažkodėl yra tik 66 miestai, taip pat ten duomenys pateikti vienų miestų – už 2010 metus, kitų – 2013, 2016 metų, tai duomenys seni ir ne visas paveikslas Europos mastu yra“, – teigė Vyriausybės atstovas.