„Policija yra svarbi, matoma ir labai girdima visuomenės dalis. Praėjusiais metais vieni didžiausių buvo pandeminiai iššūkiai“, – sakė Lietuvos policijos generalinis komisaras R. Požėla.
Policijos vadas pridūrė, kad teko imtis nepopuliarių sprendimų, todėl per metus 2 proc. sumažėjęs pasitikėjimas policija yra logiškai paaiškinamas.
„Metų pradžioje prognozavome, kad gali išaugti tam tikrų nusikaltimų skaičiai. Tačiau pavyko situaciją suvaldyti. Nusikaltimų sumažėjo penktadaliu. Nerimą kelia tik paaugęs nužudymų skaičius. Šių metų pirmąjį ketvirtį situacija išlieka panaši“, – pabrėžė R. Požėla.
Kalbėdamas apie eismo saugumą, policijos vadas teigė, kad avaringumo duomenys gerėja. Jei ne metų pabaigoje įvykusios kelios tragiškos avarijos, tai, anot R. Požėlos, būtų pavykę pasiekti rekordiškai žemus avaringumo rodiklius.
Skiepai pareigūnams
Diskusijoje dalyvavusi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad 79 proc. šalies gyventojų jaučiasi saugūs savo aplinkoje:
„Noriu palinkėti bendruomenei, kad situacija tik gerėtų. Mes turime neįprastą laikotarpį – pandemiją. Noriu padėkoti pareigūnams už darbą siekiant suvaldyti situaciją. Pareigūnų dėka mes sėkmingai valdome ir tvarkomės su iššūkiais.“
Ministrė pakomentavo situaciją dėl to, kad policijos pareigūnai kol kas nėra skiepijami: „Gauname atitinkamą kiekį vakcinų. Todėl pirmiausia buvo skiepijami mūsų medikai, toliau eilėje atsidūrė vyresnio amžiaus žmonės. Policija buvo nustumta tame sąraše, bet tikimės, kad padaugėjus vakcinų kiekiams, bus greičiau pradėti skiepyti ir pareigūnai.“
Anot A. Bilotaitės, kol nebus įmanoma skiepyti pareigūnų, reikėtų daugiau dėmesio skirti policijos sistemos darbuotojų testavimui.
Dominavę nusikaltimai
2020 m. policija nustatė 800,6 tūkst. administracinių nusižengimų (2019 m. – 724,1 tūkst.), iš kurių 2020 m. sprendimai buvo priimti 612,1 tūkst. atvejų (76,5 proc.).
Apie 79 proc. nustatytų nusižengimų buvo susiję su transporto ir kelių ūkiu (2019 m. – 86,9 proc.), iš jų 62,8 proc. – su nustatyto greičio viršijimu (2019 m. – 29,9 proc.).
Apie 4 proc. nustatytų nusižengimų sudarė smulkios vagystės, sukčiavimai, turto pasisavinimai ar iššvaistymai.
O 0,8 proc. nustatytų nusižengimų buvo susiję su žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimais.
2020 m. bendrai šalyje dominavo vagystės, fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas, transporto priemonių vairavimas, kai vairuoja neblaivus asmuo, sukčiavimas bei neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.
Praėjusiais metais policija užregistravo 1847 sunkius ir labai sunkius nusikaltimus (2019 m. – 1 951) arba 64,9 proc. nuo šalyje užregistruotų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų.
Iš sunkių nusikaltimų praėjusiais metais dominavo neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu, sukčiavimas, kontrabanda, vagystės ir neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis.
Koronaviruso iššūkiai
2020 m. policijos registruojamų įvykių registre užregistruoti 48 976 pranešimai dėl galimų karantino ir saviizoliacijos taisyklių pažeidimų.
Atlikus gautų pranešimų patikrinimus pradėta 60 ikiteisminių tyrimų ir surinktos 63 medžiagos dėl koronavirusu sergančių asmenų padarytų pažeidimų.
2020 m. pradėtos 6509 administracinių nusižengimų teisenos dėl karantino pažeidimų.
Praėjusiais metais policija, vykdydama sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimą tikrinti asmenis izoliacijos laikotarpiu dėl izoliavimo reikalavimų laikymosi, atliko 35 243 patikrinimus, kurių metu buvo patikrinti 37 972 asmenys.
Eismo įvykiai
2020 m. įvyko 2 872 įskaitiniai eismo įvykiai. Juose 175 žmonės žuvo ir 3 271 buvo sužeisti. Net 240 įskaitinių eismo įvykių įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės (2019 m. – 190).
Praėjusiais metais žuvo 54 automobilių vairuotojai, 51 pėsčiasis, 36 keleiviai, 15 dviračių vairuotojų, 17 motociklų vairuotojų, 1 elektrinio paspirtuko vairuotojas ir 1 mopedo vairuotojas.
2020 m. pagrindine eismo įvykių, kuriuose žuvo žmonės, priežastimi buvo saugaus greičio nepasirinkimas ar leistino greičio viršijimas. Dėl šių pažeidimų įvyko 31 proc. tokių eismo įvykių (2019 m. – 35 proc.).
Praėjusiais metais eismo įvykiuose daugiausiai žuvo automobilių vairuotojų – 31 proc. nuo visų žuvusiųjų skaičiaus (2019 m. – 32 proc.), ir pėsčiųjų – 29 proc. nuo visų žuvusiųjų skaičiaus (2019 m. – 31 proc.).
Pasitikėjimas policija
2020 m. vidaus reikalų ministerijos užsakymu atliktos visuomenės nuomonės apklausos duomenimis, 73 proc. šalies gyventojų pasitikėjo policija.
Pasitikėjimas policija, palyginti su 2019 m., sumažėjo 2 procentiniais punktais. Siekiant suvaldyti koronaviruso infekcijos (Covid-19) situaciją, policijai teko taikyti nepopuliarias tarp gyventojų prevencijos ir kontrolės priemones, tačiau pasitikėjimas išliko aukštas.
2020 m. policijos pareigūnų vidutinis darbo užmokestis (atskaičius mokesčius) be papildomų išmokų dėl COVID-19 padidėjo 316 eurų arba 40,5 proc. (palyginti su 2016 m.).
2021 m. prognozuojamas policijos pareigūnų vidutinis darbo užmokestis (atskaičius mokesčius) sudarys – 1 143 Eur.
Nuveikti darbai
Taip pat pristatyta, kas nuveikta praėjusiais metais. Sukurta ir įdiegta stacionari transporto priemonių valstybinių registracijos numerių atpažinimo sistema pasienyje, padėsianti kontroliuoti tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją vykstančias transporto priemones.
Apskričių vyriausiuosiuose policijos komisariatuose sukurta 16 specializuotų darbo vietų, skirtų asmens atpažinimo žymėms ir biometriniams duomenims rinkti ir jiems teikti į Habitoskopinių duomenų registrą.
Regionuose padidintas policijos šunų ir jų trenerių skaičius, pakelta policijos kinologų kvalifikacija ir žinios, pagerintos policijos šunų ir kinologų techninės galimybės atnaujinant materialinę bazę.
Išplėsti keleivių duomenų įrašų sistemos funkcionalumai ir keleivio duomenų įrašo tvarkymo procesai.
Sustiprinti Lietuvos policijos tarptautiniai ryšiai su ES Rytų ir Pietų partnerystės bei Vakarų Balkanų ir Turkijos regiono šalių teisėsaugos institucijomis.
Vykdytos policijos institucijos veiklos administravimo tobulinimo veiklos, suteikta reikšminga praktinė parama tarptautiniams tyrimams užkardant sunkų ir organizuotą nusikalstamumą.