Dronus Gynybos resursų agentūra nupirko iš penkių Lietuvos kovinių dronų gamintojų. Įranga įsigyta su visais priedais, paleidimui ir valdymui reikalinga įranga bei mokymais.
„Džiaugiuosi, kad mūsų gamintojai, suvokdami Ukrainos poreikius, parodė savo potencialą, kad gali gaminti greitai. Jie tą ir padarė, ir šiandien pirmieji dronai yra čia, mūsų kariuomenės sandėliuose“, – penktadienį kariuomenės Depų tarnyboje Kaune kalbėjo krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
„Šiandien jau turime rezultatus, pirmasis tūkstantis FPV dronų jau atvažiavo. Jie dabar bus čia ir bus pirmiausia nukreipti į Ukrainą, iki metų galo bus įgyvendintas visas užsakymų paketas, jie bus nukreipti tiek į Ukrainą, tiek mūsų kariuomenės pajėgoms“, – pažymėjo ministras.
Anot jo, tūkstantis dronų, kurie bus perduoti Ukrainai per artimiausią mėnesį–pusantro sudaro apie penktadalį visų ukrainiečiams perduosimų dronų.
Visą 8 mln. eurų vertės Gynybos resursų agentūros pirkimą iš Lietuvos įmonių „Dangolakis“, „RSI Europe“, „Ltmiltech“, „Granta Autonomy“ ir „Unmanned Defense Systems“ sudaro per 7 tūkst. dronų.
Lietuvos kariuomenei iki metų pabaigos bus pristatyta daugiau kaip 2,3 tūkst. kovinių dronų už 3 mln. eurų, Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms – beveik 5 tūkst. tos pačios rūšies dronų už 5 mln. eurų.
L. Kasčiūnas pabrėžė, kad tai ne vienkartinė programa, lietuviškų dronų pirkimai bus tęsiami kitąmet.
„Mano sprendimu numatyta, kad kitų metų paramos Ukrainai pakete (...) tokia pati 10 mln. eurų suma lietuviškų dronų programai bus ir kitais metais“, – sakė krašto apsaugos ministras.
„Stiprėjame patys, nes pramonė gali užsikurti, formuojasi ekosistema, dronai testuojasi Ukrainoje, jie bus panaudoti mūšio lauke, mes žinosime, kas veikia, kas neveikia, tobulėsime. Tai labai naudinga bus mūsų pajėgoms, kurios galės atsinaujinti ir turės šalia gamybinį potencialą“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
Kaip skelbia kariuomenė, lietuviškų įmonių pagaminti koviniai dronai yra visiškai sukomplektuoti, dronų operatoriui lieka prijungti amuniciją. Kiekvienas iš penkių dronų gamintojų yra sukūrę unikalius sprendimus dėl elektrinių kovos priemonių poveikio sumažinimo.
Koviniai oro dronai skirti įsirėžti į taikinį ir susprogti. Prieš kurį laiką Krašto apsaugos ministerija, siekdama paremti Ukrainą ir praplėsti Lietuvos kariuomenės kovinius pajėgumus, kreipėsi į Lietuvos dronų gamintojus dėl tokių kovinių dronų gamybos.
Bendradarbiaujant su Ukrainos gynybos ministerija Ukrainos teritorijoje buvo atlikti lietuviškų kovinių dronų bandymai. Lietuvos gamintojų koviniai dronai bandyti fronto sąlygas atitinkančioje aplinkoje.
Po šių bandymų pasirašytos sutartys su penkiomis minėtomis Lietuvos įmonėmis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!