Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Jaunasis karys sako iki šiol buvo drono rankose neturėjęs, o dabar atlieka jam patikėtą misiją.
„Civilinėje aplinkoje neteko valdyti drono. Šiame kurse aš pirmą kartą susidūriau su dronu“, – sakė karys Adrianas Kovalevski.
Mokytis teko su porininku.
„Mokymasis dirbti komandoje, tai yra operatorius ir navigatorius. Navigatorius atsakingas už žemėlapį ir tikslų operatoriaus maršrutą kur skristi, maršruto planavimą, vietovės išžvalgymą, darbą su žemėlapiu, nes nelygus reljefas“, – patirtimi dalijosi karys.
Vaikinas atvirauja – iššūkių buvo.
„Dažnai būdavo taip, kad dronai pamesdavo ryšį. Operatorius su dronu pamesdavo ryšį, ir tada vėl jį atgauti, susirasti, kad atkurtum vaizdą, kuris perduodamas į vadavietę, tas sudėtingiausia“, – pagrindinius sunkumus akcentavo A. Kovalevski.
Dronų svarba mūšio lauke
22 jaunuoliai – pirmasis karių kursas, Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykloje, besimokančių tapti Bepiločių orlaivių sistemų operatoriais. Kursas trunka 8 dienas, tikslas – išmokti profesionaliai valdyti rotorinio tipo droną.
„Tai yra žvalgybiniai dronai. Jų pagrindinis tikslas – užtikrinti pajėgų apsaugą 24/7, kad dronas keičia droną ir atlikti žvalgybinį skrydį, identifikuoti taikinį, aptikti ir pranešti į taktinių operacijų centrą. Tada jau priims sprendimą kaip jį naikinti“, – sakė Lietuvos kariuomenės mokyklos atstovas Osvaldas Staškūnas.
Šie dronai gali pernešti krovinį iki 2 kilogramų, pavyzdžiui sprogmenis. Juos tam naudojo ir ukrainiečiai karo pradžioje, dabar tokia misiją patikėtą FPV dronams.
„Jeigu draugas būtų sužeistas, tai vandens nuneštų ar medicinos priemones“, – dronų svarbą pabrėžė O. Staškūnas.
Planuojama parengti daugiau karių
Tokie kursai pradėti rengti atsižvelgus į karo Ukrainoje pavyzdžius, kai užduotis vis dažniau atlieka įvairių tipų dronai ir šios sistemos vis tobulėja.
„Jie padeda vadams matyti mūšio lauką geriau, suprasti aplinką, kaip mūšis rutuliojasi, jie gali koreguoti įvairių ugnies sistemų ugnį – artilerijos, minosvaidžių, ant priešo fortifikuotų vadaviečių, ką šiaip būtų sudėtinga pasiekti. Bet atskrenda dronas, pila padegamąjį užtaisą ir naikina tą vadavietę“, – kalbėjo Mokymo centro koordinatorius Mantas Valatkevičius.
Lietuvos kariuomenės mokykla vien šiemet ketina parengti apie 120 rotarinio tipo dronų operatorių.
„Bet kuris Lietuvos karys iš bet kurių pajėgų turi didelį šansą pakliūti čia ir būti apmokytas veikti su dronais“, – sakė Lietuvos kariuomenės mokyklos vadas Ričardas Dumbliauskas.
Kai ši programa jau veiks pilnu pajėgumu, planuojama per metus apmokyti 300–400 karių.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.