Šiaulių Lieporių pradinės mokyklos bendruomenė pakvietė Savivaldybės valdžios atstovus diskusijai. Pradinukus norima iškelti į Gegužių progimnaziją. Atėję valdininkai, kai kurie Tarybos nariai mieliau skaičiavo pinigus ir mokinius, nei klausėsi argumentų.
Pritrūko kelių mokinių
Mokytoja Virginija Miltinienė vardijo mokyklos privalumus: jauki, saugi, arti namų, dirba kvalifikuoti pedagogai. Klasėse – nauji suolai, kompiuteriai, kita šiuolaikinė technika. Mokinių dauguma – iš Lieporių mikrorajono. Mokinių skaičius nesiekia pradinėms nustatyto minimalaus mokinių skaičiaus – 220, bet mokykloje yra 209 pradinukai.
V. Miltinienė akcentavo, kad mokyklai užtenka mokinių krepšelio lėšų, trūksta pinigų šildymui, nes mažiau skyrė Savivaldybė.
Mokytojos Ligitos Norvilienės klausimas, kodėl pradinių mokyklų sąskaita norima gaivinti pakraščio progimnazijas, atsako nesulaukė.
Iš mikrorajono centro – į pakraštį
Lieporių gimnazijos direktorė Sigita Malinauskienė sakė, kad valdžia sunaikins pradinę mokyklą Lieporiuose, o šio mikrorajono vaikai bus priversti kirsti judrią Tilžės gatvę ir eiti į Dainų progimnaziją, o ne į toliau esančią Gegužių progimnaziją.
S. Malinauskienė valdžios atstovams siūlė išstudijuoti Lieporių mikrorajono žemėlapį. „Pamatysite, kad Lieporių pradinė yra mikrorajono centre, patogioje vietoje, ir tenkina gyventojų poreikius“,– sakė direktorė.
Ji siūlė palikti Lieporių pradinę ramybėje, o jeigu ją būtinai norima iškelti – tai į už kelių metrų esančią Lieporių gimnaziją.
Ar neteks gailėtis?
Miesto tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Angelė Kavaliauskienė pripažino, kad pernai prie „Rasos“ progimnazijos prijungta Aukštabalio pradinė jos savo mokiniais nepapildė. Buvę Aukštabalio mokyklos pradinukai išsilakstė į kitas mokyklas.
„Apgailestauju, kad uždarėme Aukštabalio pradinę“,– pripažino A. Kavaliauskienė.
„Ar neteks gailėtis ir dėl uždarytos Lieporių pradinės?"– klausė diskusijoje dalyvavusi Šiaulių universiteto dėstytoja Irena Ramaneckienė.
Ji nesutinka, kad mokykla būtų naikinama žiūrint tik į skaičius: „Ne žmogus – mokiniai ir jų tėvai rūpi, bet skaičiai. Šiandien vaikų trūksta, rytoj gal netrūks. Reikėtų daryti nuolaidų“.
R. Ramaneckienės nuomone, uždarius mokyklą prie namų, tėvai patirs nuostolių, nes vežios vaikus į toliau esančias mokyklas. Be to, tėvai turės atsiprašinėti iš darbo – „ne tokie laikai, kad septynmetis – aštuonmetis vaikas su rakteliu ant kaklo iki vėlumos vaikštinėtų gatvėje“.
Už pradinių mokyklų išsaugojimą
Diskusijoje dalyvavęs Šiaulių miesto tarybos narys Stasys Tumėnas prisipažino esąs subjektyvus – 1993 metais vadovavo Šiaulių universiteto Pedagogikos fakultetui ir buvo vienas iš Lieporių pradinės mokyklos steigimo iniciatorių.
Pradinė mokykla įkurta tam, kad vaikas būtų kuo arčiau namų. „Aš esu už tai, kad visos pradinės mokyklos Šiauliuose būtų išsaugotos“, – sakė S. Tumėnas.
Esą visame pasaulyje žmogiškiesiems ištekliams skiriamas didelis dėmesys, o mes mažiausiai kalbame apie vaikus.
„Valdžia turėtų tarnauti vaikams, tėvams, bendruomenei, bet padarys, kaip reikia jai. Naikiname bendruomeniškumą“, – apgailestavo S. Tumėnas.
Kvietė siūlyti „kažką“
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narė, socialdemokratė Nijolė Budrytė skaičiavo pradinės mokyklos mokinius ir jų krepšelio lėšas. „Aš viską žinau – vien šiemet iš jūsų mokyklos emigravo penki mokiniai, kitąmet jums neužteks krepšelio lėšų“, – skaičiavo politikė.
„Uždarykite mokyklą ir nupirkite bilietus į lėktuvą – tada emigruos visi“,– replikavo vienas iš tėvų.
Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius siūlė rinktis: mokyklą prijungti prie Gegužių progimnazijos, įkelti kaip atskirą juridinį vienetą ar sujungti tik administracijas, o Lieporių pradinę kol kas palikti tame pačiame pastate.
Esą Savivaldybė privalo optimizuoti mokyklų tinklą, nes vietoj 23 tūkstančių mokinių liko tik 13 tūkstančių, o mokyklų skaičius nepakitęs.
„Šiemet mokinių skaičius mažėja 700, apie 22 mokytojai neteks darbo“, – prognozavo V. Damulevičius. Jis neslėpė, kad būti atleisti labiausiai rizikuoja reorganizuojamų mokyklų pedagogai.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas Vaclovas Vingras kvietė Lieporių bendruomenę „patarti, siūlyti kažką“. Savivaldybės slenksčius jau mina pedagogai, norintys steigti privačias mokyklas. „Vilniuje privačių mokyklų labai daug“, – sakė V. Vingras. Jis apgailestavo, kad mokytojų bendruomenė Šiauliuose yra „kapitaliai susipriešinusi“ – kiekvienas kolektyvas nori, kad reorganizuojamas būtų kažkas kitas.
Ir V. Damulevičius, ir V. Vingras iš susitikimo išėjo dar jam nepasibaigus.
Irena BUDRIENĖ