Pasikliovę medikų patarimais, tautiečiai būdavo priversti gerokai patuštinti pinigines, nors, pasak auditorių, pacientai būtų puikiai apsiėję ir be įsiūlytų tyrimų ar gydymų.
Nenorintys lūkuriuoti ilgose eilėse valstybinėse gydymo įstaigose, tautiečiai vis dažniau renkasi alternatyvą, – kad ir mokamą. Ir nukulniuoja į privačias gydymo įstaigas, kuriose susimokėjus paslaugos prieinamos kone iš karto.
„Pas specialistus pakliūti yra didžiausia problema, kadangi eilės didžiausios, sako mėnesį, o čia gaunasi ir po penkis, ir keturis mėnesius, ir po pusę metų. O mokama, prašau. Rytoj, poryt, tą pačią dieną.
Aibė specialistų su kuriais teko bendrauti, kadangi aš ne jauna jau, privačiuose centruose, lenkiu galvą. Jokių nusiskundimų viskas tiesiog fantastiškai", – pasakojo vyras.
Tačiau už greitą aptarnavimą, atliktus tyrimus ir operatyvų gydymą tenka ir solidžiai susimokėti. Maža to, kad pacientai privačiose klinikose ir taip išleidžia krūvas pinigų, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba skelbia atlikusi kelerių metų privačių ir valstybinių gydymo įstaigų veiklos auditą. Ir jį atlikę auditoriai nustatė krūvą pažeidimų.
Nustatyta, kad privačios įstaigos, sulaukusios pacientų, siūlo jiems ir tokius mokamus tyrimus, kurie jiems iš tiesų nėra būtini.
„Realybėje jų nereikia, visiškai nėra indikacijų, o įstaigos privačios interesas būna tiesiog parduoti daugiau tyrimų. Tas veiksmas nėra, žinoma, adekvatus, nes paslaugos pacientams, ar tai būtų netgi tyrimai profilaktiniai, kada paaugliui paskiriami visi įmanomi vėžio markeriai ir pan. Tai apie rūpestį, žmogaus gerovę ir sveikatą negali būti kalbos", – kalbėjo akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.
Privačių gydymo įstaigų asociacija, anot Akreditavimo tarnybos, neneigia fiksuojamus pažeidimus. Tačiau gydymo įstaigų atstovai šiuos nusižengimus traktuoja kaip nesusikalbėjimą su pacientais ir atvejus vadina vienetiniais.
„Niekada nesiūlome pacientui atlikti tam tikrą tyrimą, ir niekada jų neverčiame, visą laiką stengiamės informuoti, ir kuo plačiau supažindinti su mūsų klinikoje teikiamomis paslaugomis", – tikino „Endemik“ atstovė Rūta Mačiuikaitė.
Apie tai, kad privačiose gydymo įstaigose galima sulaukti įvairių mokamų pasiūlymų, kurie nėra būtini gydymui, kalba ir tokių klinikų pacientai, patys išmanantys mediciną.
Atliekant patikrinimą, užfiksuota ir kitų pažeidimų. Pacientams neva buvo brukami kone stebuklus darantys gydymo prietaisai, nors iš jų reali nauda ligoniui – labai kukli ar jokia.
„SPA centrai, kurie teikia reabilitacijos paslaugas, šalia jų turėdavo taip vadinamų, detox vonelių, kurios neva per kojų padus šalindavo sunkiuosius metalus. Tai po mūsų patikrinimo šituos aparatus išėmė, sutikdami, kad tai negeras dalykas", – tęsė N. Ribokienė.
Beje, vienas bendras pažeidimas aptiktas tiek privačiose, tiek valstybinėse gydymo įstaigose: atliekant tikrinimus, nustatyta, kad gydymo įstaigų specialistai viršija savo įsigaliojimus ir suteikia paslaugas, kurių negali ir neturi teikti.
„Viešoji daugiau pažeidžia dėl to, kad ji tiesiog nesugeba prisitraukti to reikiamo specialisto, privačios gi, daugiau taupydamos savo vidines lėšas, bandydamos jau turimus specialistus panaudoti ir tose srityse, kur pagal normą tas specialistas neturėtų teikti paslaugų", – kalbėjo akreditavimo tarnybos direktorė.
Anot akreditavimo tarnybos, įstaigų siekiama finansinė nauda negali pažeisti pacientų interesų. Jei po užfiksuotų pažeidimų privačios gydymo įstaigos tokios praktikos nekeis, joms gali būti skiriamos baudos, stabdoma arba net naikinama licencija.