Pirkėjai turi būti atidesni pirkdami maisto produktų - atkreipti dėmesį į vartojimo terminą, laikymo sąlygas. Įmones kontroliuojanti Maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad pusėje patikrintų įmonių rasta pažeidimų.
Pažeidimai nustatomi pakartotinai
"Šiauliai plius" rašė, kad prieš Naujuosius metus šiaulietė nusipirko netinkamos vartoti šaldytos žuvies. Ši prekė "Norfos" tinklo parduotuvėje K. Korsako gatvėje nedingo ir po švenčių. Šaldytos lydekos galiojimo terminas buvo pasibaigęs prieš du mėnesius.
Parduotuvė buvo operatyviai patikrinta, rasta daugiau pažeidimų. Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus stebino, kad tokių maisto prekių yra didžiuosiuose prekybos centruose. "Norfai" už pakartotinius pažeidimus buvo skirta piniginė bauda.
Pasidomėjome, kiek iš viso pernai buvo patikrinta įmonių, kiek gauta vartotojų skundų ir kiek užfiksuota pažeidimų.
Šiaulių mieste ir rajone yra 621 prekybos įmonė, iš kurių didžioji dalis užsiima mažmenine prekyba. Praėjusiais metais Šiaulių apskrities maisto ir veterinarijos tarnyba parduotuves tikrino 537 kartus, kas antrą kartą rasta pažeidimų.
Maisto ir veterinarijos tarnyba tikrina planuotai ir reaguodama į gyventojų skundus. Pernai planuotai buvo patikrinta 388 kartus, nustatyta 214 pažeidimų. Šiauliečiai skundėsi 55 kartus, net 33 kartus pažeidimai pasitvirtino.
Šiemet - trys skundai
Jau šiemet Maisto ir veterinarijos tarnyba gavo tris skundus, kurie visi pasitvirtino. Du iš jų - dėl "Norfos" tinklo parduotuvių Vytauto ir K. Korsako gatvėse, vienas - dėl "Kužių agroįmonės". Vytauto gatvėje esančioje "Norfoje" rasta mandarinų su pašaliniu kvapu, "Norfoje" Korsako gavėje rasta 15 kg žuvies ir jūrų gėrybių, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, aptikti septyni kilogramai nekokybiškų vaisių. "Kužių agroįmonėje" mėsos gaminiai buvo sugedę, 15 kg mėsos gaminių jau buvo nebetinkami vartoti.
Pernai dėl rastų pažeidimų Šiaulių įmonėms iš viso skirta 26 980 litų bauda. Iš jų viešojo maitinimo įstaigoms - 7070, gamybos įmonėms - 1520, prekybos įmonėms - 18 390 litų ir 31 įspėjimas. Didžiausia bauda siekė 500 litų.
"Už pirmą kartą nustatytus pažeidimus bauda neskiriama - apsiribojama perspėjimu, mat pažeidimų gali atsirasti tiesog dėl laiko stokos. Jeigu įmonė, patikrinus dar kartą pažeidžia, keliamus reikalavimus vėl arba tai daro piktybiškai (nutrinama sena data, perklijuojama nauja etiketė ant senos), skiriama piniginė bauda. Tokia įmonė įtraukiama į padidintos rizikos grupę ir yra tikrinama dažniau", - paaiškina Šiaulių apskities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja, maisto produktų inspektorė Audronė Mikalauskienė.
Baudos nedrausmina
Anot vedėjos, įmonės veikla stabdoma, kai nustatomas ne vienas pažeidimas, dirbama antisanitarinėmis sąlygomis ir rizikuojama vartotojų sveikata. Iš viso pernai buvo sustabdyta aštuonių įmonių veikla. Tai penkios viešojo maitinimo įstaigos, viena gamybos įmonė ir dvi prekybos įmonės.
Kartais dėl pažeidimų uždaromas tik vienas parduotuvės skyrius arba vitrina. Iš dalies buvo sustabdyta 17 Šiaulių įmonių veikla. Kai pažeidimų nebelieka, įmonė vėl gali tęsti veiklą.
"Esu pastebėjusi, jog baudos situacijos nekeičia. Poveikis didesnis, kai įmonės veikla sustabdoma arba informacija yra paviešinama. Anglijoje net yra tinklalapis, kur skelbiami naujausi Maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimo rezultatai. Tėvai netgi turi galimybę sužinoti informacijos apie mokyklų ar lopšelių-darželių valgyklų būklę. Žinoma, ten ir baudos už pažeidimus skiriamos gerokai didesnės, - įsitikinusi A. Mikalauskienė. - Vartotojai turi teisę žinoti."
Vaisiuose ir daržovėse aptinkama pesticidų
Pernai surašius 77 sprendimus, iš viso į rinką buvo uždrausta tiekti 24 rūšių maisto produktų (18 422 kg): pusė tonos netinkamos mėsos, dešimt tonų nekokybiškų vaisių ir daržovių, dėl netinkamo ženklinimo - alkoholinių gėrimų, specialios paskirties produktų su dviem tinkamumo vartoti terminais ir kiti produktai.
Prekybos įmonėse buvo paimti 62 maisto mėginiai. Iš Olandijos atvežtuose baklažanuose rasta daug pesticidų, o UAB "Varėnos pienelio" gaminamame svieste "Baltas" rasta pašalinių riebalų.
"Kadangi parduotuvėse vis dažniau aptinkama vaisių ir daržovių su padidintu pesticidų kiekiu, griežtinant tvarką nuo šių metų sausio pirmosios į parduotuves nebus tiekiamos prekės tol, kol nebus patikrintos. Tikrinimo procedūra užtrunka iki trijų dienų", - sako Maisto skyriaus vedėja.
Ne visų parduotuvių darbuotojai laikosi nustatytų higienos reikalavimų, netinkamai laiko produktus, nesilaiko tinkamumo vartoti terminų, netinkamai ženklina prekes. Pastarasis pažeidimas, palyginti su 2008 metais, Šiaulių apskrityje pasitaiko dažniau.
Pažeidimas yra ir atvejis, kai po maisto prekių lentyna pabarstyta nuodų graužikams. Parduotuvės darbuotojai negali patys imtis priemonių naikinti kenkėjus. Tuo turi užsiimti profilaktinė dezinfekcija.
Mėsa laikoma šilumoje
Pernai UAB "Lupra" Varpo gatvėje 12 kg šaldytų mėsos pusgaminių rasta atšildytų, o "Kužių agroįmonėje" Tilžės gatvėje mėsa ir jos gaminiai vasarą buvo laikomi net +14 C temperatūroje. Prekybininkai teisinosi, kad vitrina sugedo.
Pasibaigusio galiojimo laiko produktų Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pernai aptiko "Norfoje" Žuvininkų gatvėje, UAB "Lupra" (prekybos centras "Kubas") Energetikų ir Pramonės gatvėse, UAB "Nabatėja" Kairiuose, A. Gedaminsko įmonėje Žarėnuose, UAB "Kužių agroįmonė" Kužiuose ir Aido gatvėje esančiose parduotuvėse.
Ženklinimo, bendrų higienos reikalavimų pernai neatitiko "Norfa" Žuvininkų gatvėje, "Lupra" Energetikų ir Pramonės gatvėse ir "Kužių agroįmonė" Aido gatvėje.
A. Mikalauskienė pataria vartotojams būti atidesniems ir tikrinti prekės galiojimo terminą. Maisto ir veterinarijos tarnyba sulaukia daug skundų, kai maisto prekės galiojimo terminas būna pasibaigęs prieš dieną. "Tokiu atveju skubėti pranešti tarnybai nederėtų, reikėtų iš pradžių kreiptis į prekybininką, kuris turėtų prekę pakeisti arba grąžinti pinigus. Be to, žmonės turėtų pirkti ne iš "patvorinių" įmonių", - įspėja specialistė.
Jolanta ŠIDLAUSKIENĖ