Lietuva taip pat išbandys ir naujovių, pavyzdžiui, vyks mobilizacijos pratybos, kurių vengimas rezervistams gali baigtis šimtus eurų siekiančia administracine bauda ar net baudžiamąja atsakomybe.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Lietuvos ir sąjungininkų kariai balandžio, gegužės ir birželio mėnesius praleis maždaug dvejose dešimtyse pratybų, kurių mastas, pasak Lietuvos kariuomenės vado, dėl grėsmių iš Rytų auga.
„Tos pratybos yra planuotos, tos pratybos adaptuotos į dabartinę saugumo situaciją, geopolitinę situaciją mastu, bet tai nėra kažkoks agresijos demonstravimas. Tai yra gynybinės, aiškiai, gynybinio pobūdžio pratybos“, – pasakoja Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
NATO planų praktinė realizacija
Vienas iš pagrindinių pratybų tikslų: išbandyti naujus NATO regioninius gynybos planus, užtikrinti greitą pajėgų perdislokavimą iš vienos valstybės į kitą ir pasiųsti aiškią atgrasymo žinią priešui apie tvirtą NATO narių ryžtą ir įsipareigojimą ginti viena kitą.
„Mes norime didesnio NATO pajėgų buvimo čia nuolatiniu pagrindu, mes norime nuolatinio NATO pajėgų buvimo rotaciniu pagrindu, kuomet daliniai rotuojasi ir, praktiškai, nėra pertraukų tarp tų rotacijų“, – sako Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
„Tai yra NATO naujų gynybos planų praktinė realizacija. Jūs žinote, kad mes pakeitėme konceptą ir tai yra nemažas Lietuvos nuopelnas, kai mes už atgrasymą per nubaudimo principą, kai yra agresija ir tada tu susirenki ir atkovoji, perėjom prie atgrasymo per paneigimą, turėti tokią galingą jėgą jau dabar čia, regione“, – teigia krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Pratybose Lietuva išbandys daug naujovių. Pavyzdžiui, gegužę amerikiečiai kartu su lietuviais vykdys kovinio šaudymo mokymus į Baltijos jūrą iš reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS.
Už prievolių nevykdymą – baudos
Lietuva taip pat planuoja pasitelkti savo karių rezervą. Iš viso šaukimus atlikti tarnybą gaus 10 tūkstančių aktyviojo kariuomenės rezervo karių. Apie du su puse tūkstančio bus pašaukta treniruotėms, 2 tūkstančiai bus iškviesti duomenų sutikrinimui.
Tie gyventojai, kurie ignoruos šaukimus, gali sulaukti atsakomybės.
„Gali sulaukti didesnių pasekmių. Tas pats, kas ir dėl privalomos karo tarnybos vengimo. Yra numatytos tiek administracinės nuobaudos, tiek baudžiamoji atsakomybė“, – komentuoja V. Rupšys.
Už karo prievolininko pareigų nevykdymą gresia bauda nuo 60 iki 210 eurų, už neatvykimą į privalomąją karo tarnybą bauda siekia nuo 280 iki 450 eurų, o už šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimą gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė: gali būti skiriama bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų.
Tačiau, anot kariuomenės vado, ne dėl bausmių skyrimo rengiamos pratybos.
„Tikrai motyvacija yra ta, kad reikia treniruotis, reikia ateiti. Tai nėra kažkokia nuobauda. Yra jau patikrinti sąrašai, ar tie žmonės yra, ar nėra. Tie, kurie šaukiami į mokymus, jau yra informuoti jie“, – pasakoja Lietuvos kariuomenės vadas.
Įvesta komendanto valanda
Naujovių yra ir daugiau. Pratybų metu treniruosis savivaldybėms paskirti komendantai, jiems bus formuojami komendantiniai vienetai ir vykdomos jų funkcijos, pavyzdžiui, tam tikrose Vilniaus ir Kauno vietose laikinai įvesta komendanto valanda.
Kariuomenė ir visuomenė, kuri leidžia kariuomenei veikti, vykdyti užduotis, sąveikauja labai glaudžiai, jų efektyvumas priklauso būtent nuo pratybų. Ir pratybų metu atsiskleidžia daug trūkumų“, – teigia atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis.
Pasak kariuomenės vado, pratybų metu šalies keliuose bus daug karinės technikos. Dėl to gali kilti nesklandumų keliuose. Olandija paskelbė, kad šią vasarą pratyboms Lietuvoje dislokuos ilgojo nuotolio oro gynybos sistemą „Patriot“.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.
Šlovė NATO,kad pačius vatnikas isvarys!!!