Kai kurie vaistininkai sutinka, kad šią vasarą pastebimas neįprastai didelis poreikis vaistinių preparatų nuo peršalimo, gerklės skausmo, uždegimo.
„Šią vasarą jaučiame kiek didesnį sergamumą nei įprastai – klientai dažniausiai skundžiasi gerklės skausmu, ausų uždegimu, pūline angina, viduriavimu, šlapimo takų infekcija, sloga, sinusitu“, – tvirtina BENU vaistinės vedėja vaistininkė Laura Kairiūkštienė.
Ji priduria, kad vasarą sergamumas dažniausiai yra mažesnis nei žiemą, tačiau šiltuoju laikotarpiu vyrauja kiti virusai: jeigu šaltuoju laikotarpiu dominuoja peršalimas bei gripas, vasarą aktyviau reiškiasi rotavirusinės, enterovirusinės, šlapimo takų infekcijos.
„Pastebimas didesnis nei įprasta antibiotikų poreikis vaistinėse. Tuo tarpu peršalimui vasarą įtakos turi dideli temperatūrų skirtumai – namuose, automobiliuose ir biuruose veikia kondicionieriai, o lauke tvyro didelis karštis“, – sako vaistininkė.
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Evelina Zykienė sutinka, kad liepos mėnesį pastebimi vasaros sezonu neįprastai aktyvūs antibakterinių preparatų ir antibiotikų pardavimai.
„Peršalimo simptomus lengvinančių preparatų paklausa taip pat gana didelė“, – tvirtina E. Zykienė.
Alinantys karščiai sukelia daug sveikatos problemų
„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė teigia, kad dažniausiai gyventojai skundžiasi virškinimo problemomis, dehidratacija, raumenų spazmais.
„Kadangi karštame ore maistas greičiau genda, tai padidina bakterinių infekcijų, tokių kaip Salmonella ar E.coli riziką. Gali būti jaučiamas pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas.
Dehidratacija, vasaros metu organizmas praranda daugiau skysčių nei gauna, tuomet jaučiamas troškulys, silpnumas, galvos svaigimas ar skausmas, kai kuriais atvejais netgi sąmonės praradimas.
Šilumos smūgis, tai staigus kūno temperatūros pakilimas, kai organizmas negali jos reguliuoti. Jaučiamas silpnumas, padidėja širdies ritmas, dezorientacija, sąmonės praradimas“, – vardija vaistininkė.
Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė sutinka, kad dažnas pacientas skundžiasi bendru silpnumu.
„Sulaukiame daugiau žmonių, kurie skundžiasi tokiais perkaitimo simptomais bendras silpnumas, galvos skausmai, svaigulys, padažnėjęs pulsas“, – tvirtina M. Rutalė.
L. Vanagaitė priduria, kad pacientai skundžiasi ir odos problemomis, dėl ilgo buvimo saulėje atsiranda bėrimai, alergijos. Taip pat skundžiasi miego sutrikimais, nes esant karštam orui yra sunkiau užmigti, kvėpavimo problemomis bei širdies ir kraujagyslių ligomis.
L. Kairiūkštienė teigia, kad vasarą taip pat dažniau susiduriama su gausesniu prakaitavimu, kai su prakaitu iš organizmo pasišalina didesnis elektrolitų kiekis.
„Sulaukiame nusiskundimų dėl kojų traukimo, pasireiškia kiti magnio trūkumo simptomai. Atitinkamai jaučiame didesnį klientų susidomėjimą įvairiais elektrolitų pusiausvyrą atstatančiais preparatais.
Vasarą taip pat padažnėja spanguolių ir meškauogių preparatų pirkimas, pastebime, kad perkami ir homeopatiniai vaistai“, – teigia vaistininkė.
Itin rūpinasi apsauga nuo saulės spindulių
E. Zykienė teigia, kad esant karštiems oram pacientai itin rūpinasi apsauga nuo žalingų saulės spindulių – įsigyjamos tiek UVA ir/ar UVB apsaugą turinčios dulksnos, pieštukai, kremai, losjonai ir plaukų priemonės.
„Taip pat, kalbant apie kosmetiką, gerokai išaugusi ir veido kaukių paklausa, pirkinių krepšeliuose dažniau atsiduria drėkinančios priemonės, termovandenys, lengva kosmetika“, – priduria vaistininkė.
M. Rutalė pabrėža, kad vasaros sezonu daugelis žmonių daug laiko leidžia gamtoje, todėl vaistinėse dažniau ieško nereceptinių vaistinių preparatų nuo alergijų, repelentų nuo vabzdžių, apsaugos priemonių nuo saulės, taip pat ieško priemonių, skirtų vartoti po nudegimų saulėje.
„Tuo tarpu aktyviai laiką gamtoje leidžiantys žmonės dažniau savo vaistinėles papildo elektrolitų ir mineralų tirpalais, o mėgstantys grilio sezoną ieško vaistinių preparatų ir maisto papildų virškinimo sistemai palaikyti“, – tvirtina pašnekovas.