Keliomis dešimtimis, o kam ir keliais šimtais litų sumažintos pensijos jau taps praeitimi: sausį gavėjus pasieks tokios pensijos, kokios buvo mokamos prieš krizę, 2009-aisiais.
„Sodros“ Panevėžio skyriaus mokamas pensijas gauna kelios dešimtys tūkstančių miesto bei rajono gyventojų. Senatvės pensijos mokamos maždaug 28 tūkstančiams, netekto darbingumo (invalidumo) – 11 tūkstančių, našlių ir našlaičių – 12 tūkstančių gyventojų ir kt. Didžioji dalis šių žmonių porą metų veržė diržus – gaudavo gerokai apkarpytas išmokas: prasidėjus krizei, pensijos visiems buvo sumažintos.
O šių metų sausį viskas vėl grįžo į savo vietas – visiškai atkuriamos senatvės, netekto darbingumo (invalidumo), našlių ir našlaičių socialinio draudimo pensijos, taip pat ir maitintojo netekimo, ištarnauto laiko, kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas išmokos.
Pensijos atkuriamos tiek nedirbantiems, tiek dirbantiems senatvės pensininkams.
Išankstinių senatvės pensijų gavėjai ankstesniojo dydžio pensijas pradės gauti nuo vasario, kadangi išankstinės pensijos yra mokamos už praėjusį mėnesį.
Tik valstybinės nukentėjusių asmenų, mokslininkų pensijos lieka tokios kaip iki šiol – į prieškrizinį lygį jos neatkurtos.
Reforma baigta
Vakar surengtoje spaudos konferencijoje „Sodros“ Panevėžio skyriaus vadovai pristatė ir daugiau naujienų. Visų pirma, direktorė Gražina Ščerbickienė pranešė, jog pasibaigė nuo praėjusių metų liepos vykdyta „Sodros“ reforma.
Nuo šiol „Sodros“ Panevėžio skyrius yra vienas iš dešimties šalyje likusių skyrių. Anksčiau tokių skyrių buvo net 47, dabar dauguma jų prijungti prie didžiųjų. Taip prie Panevėžio prijungti Rokiškio, Kupiškio, Pasvalio ir Biržų skyriai.
Vykdant reformą atleisti 435 „Sodros“ darbuotojai, manoma, kad permainos valstybei padės sutaupyti daugiau kaip 10,5 milijono litų.
Be malonios naujienos apie pensijų atkūrimą, „Sodros“ Panevėžio skyriaus vadovai pažėrė dar keletą kitų.
Kaip teigia direktorės pavaduotoja pašalpoms ir nedarbingumo kontrolei Irena Lebiodienė, nuo šių metų atkurtas einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydis, jis vėl yra 1488 litai. Sunkmečiu ši suma buvo sumažinta iki 1170 litų.
Nuo draudžiamųjų pajamų priklauso daugelis socialinio draudimo išmokų. Jos naudojamos apskaičiuojant ligos ir profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpas, nustatant minimalius ir maksimalius jų dydžius.
Darbo biržos nebereikės
Šiemet pasikeitė ir išankstinių pensijų mokėjimo tvarka. Iki šių metų visi asmenys, pageidavę gauti išankstinę senatvės pensiją, privalėjo būti registruoti Darbo biržoje ne mažiau kaip vienus metus. Dabar to nebereikia. Pavyzdžiui, darbą praradęs priešpensinio amžiaus žmogus gali iš karto kreiptis į „Sodrą“ dėl išankstinės pensijos.
Norint gauti išankstinę senatvės pensiją išlieka svarbu turėti ne mažesnį kaip 30 metų darbo stažą, neturėti jokių pajamų, o iki senatvės pensijos amžiaus turi būti likę ne daugiau kaip 5 metai.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad nuo 2012 metų pradėtas didinti senatvės pensijos amžius, tad atitinkamai didėja ir amžius, kurio sulaukus galima kreiptis dėl išankstinės senatvės pensijos.
„Sodros“ Panevėžio skyrius moka apie 700 išankstinių pensijų, visoje šalyje yra apie 5–6 tūkstančiai šių pensijų gavėjų. Išankstinės senatvės pensijos dydis yra mažesnis nei apskaičiuota senatvės pensija.
Direktorės pavaduotoja Zita Kalvelienė spaudos konferencijoje pasakė dar vieną naujieną – šiemet birželį bus išmokėtos nepriemokos visiems 1995–2002 metais dirbusiems ir todėl mažesnes pensijas gaudavusiems pensininkams. Išmokas turėtų gauti maždaug 5 tūkstančiai panevėžiečių.
Be to, į „Sodrą“ gali kreiptis ir dirbusių, mažesnes pensijas gaudavusių, bet iki įstatymo įsigaliojimo (2008 metų sausio 1 dieną) mirusių pensininkų paveldėtojai. Pateikus reikiamus dokumentus, paveldėtojams nepriemokos bus sugrąžintos.
V. Janeliauskienė