Per tą patį renginį, kurį transliavo televizija, pasiskiepijo M. Pence'o sutuoktinė Karen ir šalies vyriausiasis gydytojas Jerome'as Adamsas.
„Šiandien čia susirinkome tam, kad paskatintume pasitikėjimą vakcina“, – pareiškė M. Pencas po vakcinos injekcijos Baltuosiuose rūmuose ir šmaikštaudamas pridūrė: „Nieko nepajutau.“
JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija daug prisidėjo prie to, kad vakcinavimas prasidėtų net anksčiau nei manė esant įmanoma kai kurie administracijos nariai. Dar pavasarį Baltųjų rūmų rožių sodelyje su didžiulėmis fanfaromis buvo paleista vakcinos kūrimui ir platinimui skirta federalinės vyriausybės programa „Operation Warp Speed“.
Tačiau praėjus penkioms dienoms nuo didžiausios šalies istorijoje vakcinavimo programos pradžios D. Trumpas nesurengė jokių viešų renginių masinio vakcinavimo pradžiai pažymėti. Jis pats taip pat kol kas nesiskiepija. Socialiniame tinkle „Twitter“ apie skiepus D. Trumpas parašė tik du komentarus.
Tuo metu M. Pence'as užėmė vadovaujančią poziciją – šią savaitę jis apsilankė vakcinas gaminančioje įmonėje, o penktadienio rytą skiepijosi prieš televizijos kameras.
Dar daugiau reikšmės šiam renginiui suteikė JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) direktoriaus Roberto Redfieldo bei vyriausiojo šalies užkrečiamųjų ligų specialisto Anthony Fauci dalyvavimas.
D. Trumpo nedalyvavimas neliko nepastebėtas. Per visą krizės laikotarpį D. Trumpas siuntinėjo dviprasmiškas žinutes apie pandemijos rimtumą, nors šį mėnesį mirusiųjų nuo COVID-19 skaičius JAV perkopė 300 tūkstančių.
Tačiau prezidentas yra linkęs prisiimti nuopelnus už istoriškai greitą naujų vakcinų kūrimą. Penktadienio rytą tviteryje jis parašė, kad antrasis bendrovės „Moderna“ sukurtas preparatas „triuškinamai patvirtintas“ ir jo „platinimas prasidės nedelsiant“.
Šis pranešimas sukėlė sumaišties. Nors ketvirtadienį ekspertų grupė pateikė rekomendaciją išduoti leidimą naudoti „Moderna“ vakciną nuo COVID-19 ekstremalios padėties sąlygomis (EUA) Jungtinėse Valstijose, tačiau Maisto ir vaistų administracija (FDA) oficialaus leidimo dar neišdavė. Jis turėtų būti paskelbtas vėliau penktadienį.
Pats D. Trumpas aiškiai leido suprasti, kad neketina nedelsiant vakcinuotis, nes yra įsitikinęs, kad pasveikęs nuo trumpos, bet sunkios COVID-19 infekcijos jis turi imunitetą.
„Jis bus paskiepytas iškart, kai jo medikų komanda nuspręs, kad reikia. Tačiau jo prioritetas yra [kovos su pandemija] fronto darbuotojai, ilgalaikės globos įstaigų gyventojai“, – sakė Baltųjų rūmų atstovė spaudai Kayleigh McEnany.
Kova su dezinformacija
Tačiau D. Trumpo bandymas likti nuošalyje rodo, kad jis veikiausiai nenori įvaizdžio žmogaus, kuris skiepijasi.
Didžiąją pandemijos laiko dalį jis laikėsi nuomonės, kad COVID-19 pavojus yra perdedamas, taip siekiant sumažinti jo galimybes laimėti lapkričio mėnesio prezidento rinkimuose, kuriuos jis pralaimėjo, nors ir nenori pripažinti.
Tuo metu rinkimų nugalėtojas Joe Bidenas netrukus turėtų pasiskiepyti viešai.
JAV Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi ir Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas ketvirtadienį pažadėjo pasiskiepyti artimiausiomis dienomis.
Daug amerikiečių jungiasi prie vadinamojo antivakserių judėjimo ir nepritaria vakcinoms nuo COVID-19. Šias nuotaikas ypač kursto įtakingos dešiniųjų pažiūrų žiniasklaidos įžymybės.
„Tai atrodo netikra, nes per daug išblizginta“, – ketvirtadienį vakare sakė D. Trumpo mėgstamas „Fox News“ laidų vedėjas Tuckeris Carlsonas.
Nepasitikėjimas vakcina taip pat sklando tarp afroamerikiečių – grupės, į kurią juodaodis J. Adamsas kreipėsi po to, kai gavo savo vakcinos dozę.
Amerikiečiai neturi leisti, kad „dezinformacija ir nepasitikėjimas priverstų jus priimti jūsų sveikatai blogą sprendimą“, sakė jis.
A. Fauci, vienas didžiausią amerikiečių pasitikėjimą turinčių pareigūnų, pareiškė, kad M. Pence'o viešas pasiskiepijimas „yra tai, kas turi būti simboliška ir pasakyti likusiai šaliai: „atėjo laikas imtis atsakomybės“.