Naujienų portalui tv3.lt šalies vaistinių atstovai atvirauja, kad susidomėjimas kalio jodido tabletėmis atslūgo – kreipiasi tik pavieniai asmenys.
„Manome, kad didžioji dalis gyventojų kalio jodidu jau pasirūpino ir geriau supranta šio preparato vartojimo poreikį“, – komentuoja „Eurovaistinė internete“ atstovė Gintarė Bačinskaitė.
Kaip pasakoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė, kalio jodido gamybos procesas nėra sudėtingas, kadangi gamybinėse vaistinėse vaistai nuolat gaminami pagal individualius užsakymus, „tačiau didžiausias iššūkis buvo staiga užgriuvęs didžiulis šio preparato poreikis – teko perorganizuoti darbus ir suburti kolektyvą“.
Vis tik pačios vaistinės jau spėjo apsirūpinti šio preparatų atsargomis – kalio jodido tablečių galima įsigyti tiek elektroninėse, tiek fizinėse parduotuvėse.
Šio vaistinio preparato kaina vaistinėse svyruoja nuo 3,89 eurų eurų iki 7,67 eurų.
Kviečia nepasiduoti panikai
Pavasarį išaugo ne tik kalio jodido tablečių, bet ir kitų jodo turinčių preparatų bei maisto papildų paklausa, todėl vaistininkai turėjo ne kartą priminti gyventojams, kad kalio jodido tabletės nėra tas pats, kas kiti jodo preparatai.
Todėl „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė kviečia gyventojus nepasiduoti panikai – jokiais būdais nevartoti kalio jodido tablečių profilaktiškai, taip pat nepainioti jų su kitais jodo turinčiais preparatais, kurie visiškai nesaugo skydliaukės nuo radioaktyvaus jodo.
„Deja, gyventojai dažnai nežino, jog kalio jodidas ir mikroelementas jodas yra skirtingos medžiagos, turinčios skirtingą poveikį, jų negalima vartoti savarankiškai nepasitarus su vaistininku ar gydytoju. Branduolinės avarijos atveju skydliaukės nuo radioaktyvaus jodo nesaugo nei jodo purškalai, nei maisto papildai su jodu. O kalio jodido tabletes skydliaukės apsaugai galima vartoti tik aplinkoje pasklidus radioaktyviojo jodo dalelėms ir tik po oficialaus Sveikatos apsaugos ministerijos kreipimosi.
Šias tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Taip pat blokuoti skydliaukę kalio jodidu yra veiksminga ir praėjus 2 valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Neatsakingas vartojimas gali sukelti daug žalos organizmui – pavyzdžiui, sutrikdyti skydliaukės veiklą“, – I. Tėvelienei antrina G. Tautkevičienė.
Anot I. Tėvelienės, didžiausia kalio jodido tablečių paklausa fiksuojama buvo kovo-balandžio mėnesiais, „kai per savaitę pirkėjai įsigydavo maždaug 2,5 tūkstančio kalio jodido pakuočių – 3 kartus daugiau nei šiuo metu“.
„Atsižvelgdami į pacientų poreikius, balandį pradėjome kalio jodido tablečių gamybą savo gamybinėse vaistinėse, tad šiuo metu turime pakankamai šių preparatų pakuočių atsargų“, – patvirtina ji.
Vilniečiai atsiimti kalio jodido tablečių šioje vaistinėje laikinai negali
Šiuo metu Vilniaus mieste esančiose „Camelia“ vaistinėse vis dar yra kalio jodido tablečių, kurios yra skirtos sostinės gyventojams nemokamai dalinti Astravo atominės elektrinės nelaimės atveju. Tačiau, kaip teigia šios vaistinės komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė-Linkevičienė. šiuo metu jų atsiimti nėra galimybės, „nes kelis kartus pratęsti elektroniniai receptai vėl baigė galioti“.
„Vaistinėse kalio jodido tablečių gali atsiimti atstovai įstaigų, kurios poreikį kalio jodido tabletėms anksčiau buvo nurodžiusios Vilniaus miesto savivaldybei. Gyventojai, registruoti Vilniaus rajone, turėtų kreiptis į savo seniūniją“, – patikina ji.
Daugiausiai kalio jodido tablečių yra Vilniaus mieste esančiose vaistinėse, kadangi šio krašto registruotiems gyventojams tabletės galėtų būti dalinamos nemokamai.
Vilniečiai kalio jodido tabletėmis aprūpinti prieš paleidžiant Astravo atominę elektrinę – prevencinės priemonės skirtos iki 100 km atstumu nuo jos gyvenantiems žmonėms. Vilniaus rajone gyvenamąją vietą deklaravę gyventojai dėl kalio jodido tablečių atsiėmimo tvarkos turi kreiptis į Vilniaus rajono savivaldybę.
„Radiacinės saugos centras nuolat stebi radiacinį foną Lietuvoje. Pavojaus atveju jis nedelsiant informuos atsakingas institucijas ir gyventojus bei pateiks rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo, primena Sveikatos apsaugos ministerija.