Šiaulių Savivaldybė ėmėsi gelbėti kaštonus: pažeisti lapai kraunami į maišus ir išvežami į sąvartyną. O toliau — nors tvanas, tiksliau keršakandžių antpuolis. Niekas nesuka galvos, kaip lapai su kenkėjais bus sunaikinti.
Rodo vieni į kitus
Dar vasarą mokslininkai ir gamtininkai perspėjo, kad kaštoninių keršakandžių pažeistus lapus būtina sugrėbti ir sudeginti, kitaip pavasarį iš lapuose esančių lėliukių išsiris drugeliai ir žymiai pasidauginę naikins kaštonus. Jeigu nebus imtasi priemonių ir lapai nebus tinkamai sunaikinami, kaštonai ateityje gali visai išnykti.
Siekdama išsaugoti kaštonus, Šiaulių miesto savivaldybė organizuoja lapų grėbimą, pasitelkdama netgi savanorių būrius.
Henritos Giedraitienės, Šiaulių miesto savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vyr. specialistės, atsakingos už bendrojo naudojimo viešųjų teritorijų švaros palaikymą, želdynų ir želdinių priežiūrą, teigimu, šį rudenį lapai Draugystės prospekte grėbti du kartus, išvalyti ir kai kurie kiemai.
„Lapai nugrėbti Ežero gatvėje, o šeštadienį savanorių būriai tvarkys Aido ir Dainų gatves,“ — „Šiaulių kraštui“ sakė vyr. specialistė.
Paklausta, kur išvežami pažeisti lapai ir kaip jie bus sunaikinti, atsakė, jog lapai kraunami į maišus ir vežami į Kairių sąvartyną. Ji teigė nežinanti, kaip lapai bus utilizuojami, esą tai sprendžia sąvartyno administracija.
„Jūs klauskite Šiaulių regiono aplinkos tvarkymo centre, negaliu aš visko žinoti“, — sakė specialistė.
Paaiškėjo, kad nieko daugiau nežino ir Andrius Androsovas, Infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas.
— Tikrai nieko nepasakysiu. Yra atsakinga specialistė, ji turėtų žinoti. Gal vežėjai suderina? Arba jūs kreipkitės į Aplinkos skyrių, — patarė pavaduotojas.
Aplinkos skyriuje pasakė: skambinkite į Infrastruktūros skyrių.
Sąvartyne nieko nežino
„Aš apie tai neturiu jokios informacijos. Reikėtų pasidomėti. Jūs mane labai gerai čia informavote...“, — atvirai nustebo Alvydas Putriūnas, Šiaulių regiono atlliekų tvarkymo centro tvarkymo centro direktoriaus pavaduotojas, paklaustas, kaip yra naikinami į Kairių sąvartyną vežami kaštonų lapai?
Po kelių minučių vadovas perskambino į redakciją.
„Čia, žinokit, viską tvarko Infrastruktūros skyrius, su Adomaičiu priešakyje. Ne mes. Jie turėjo suorganizuoti atskirą tų lapų vežimą, nes tai nėra rinkliavos objektas.
Tie sergantys lapai turi būti atskirai supilti. Bet gali būti, kad jie yra sumaišomi su kitais, jeigu išpila į mašiną... O mes — ką, atvažiavo, pasvėrė, išpylė... Čia dar reikia suderinti su aplinkosauga, kad tuos sergančius lapus galėtume sudeginti„ — toliau stebėjosi A. Putriūnas.
Reikalas yra rimtas
Selemono Paltanavičiaus, Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjo, teigimu, jeigu lapai bus išvežti į sąvartynus ir palikti, keršakandės išsiris ten ir toliau naikins kaštonus. Nukritusius kaštonų lapus būtina sudėti į atskirus maišus ir geriausia, bei pigiausia juos sudeginti.
„Galima kasti duobes, į jas versti užkrėstus lapus ir užversti duobes kalkėmis. Bet tai turi daryti visi — savivaldybės, seniūnijos, pavieniai žmonės, jeigu mes norime, kad Lietuvoje kaštonai išliktų, — “Šiaulių kraštui“ sakė S. Paltanavičius.
Sigita STONKIENĖ