A. Paukštys prabyla ir apie jo įmonei gresiančius šimtamilijoninius nuostolius dėl nuo sausio įsigaliojusio sprendimo apriboti dvigubos paskirties gaminių eksportą į trečiąsias šalis ir įtaria, kad toks draudimas atsirado ne be priežasties.
Aukštųjų technologijų įmonės „Teltonika“ savininkas Arvydas Paukštys sulaukė kaltinimų, kad jo produkcijos galima įsigyti Rusijoje ir kad ji gali būti naudojama Rusijos karo mašinoje. Verslininką ėmė atakuoti taip vadinami „valstybininkai“ – žmonės, kurie neturi jokių postų, bet turi įtaką Lietuvos politiniame gyvenime ir svarbiuose procesuose.
Vienas jų – Albinas Januška, kuris viešai, savo socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė, kad Baltarusijos įmonės „Gurtam“ sukurta GPS sekimo ir daiktų interneto platforma „Wialon“ iki 2024-ųjų rugsėjo dirbo kartu su „Teltonikos“ sekimo įrenginiais, taip vadinamais „trackeriais“, ir, kaip teigia Januška, stebėjo, ar padėjo organizuoti beveik pusę visų Rusijos logistinių pervežimų, tai yra, galimai padėjo Rusijai kare prieš Ukrainą.
„Mes visada laikėmės sankcijų, visi klientai pasirašydavo sutartyse, kad nepardavinės ir neeksportuos prekių į Rusiją ir mes esame pagal privalomas taisykles įvedę baudas tiems klientams“, – teigia A. Paukštys.
Paukštys teisinasi, kad prieš jį vykdomas puolimas, o Januškos teiginiai – pramanai: „Kai mus dabar šmeižia ir kaltina, kad mes sąmoningai apeidinėjame sankcijas – tai yra šmeižtas“.
Ryšiai su Rusija
Tačiau verslininkas dar 2021 m. įsteigė „Teltonikos“ atstovybę Rusijoje.
„Mes su Rusija dirbame nuo 2006 metų, tik tiek, kad mes dirbome per distributorius, tie dirstributoriai ir prekiavo. Bet jie po to pradėjo kelt sąlygas, kad arba duokit jiems geras kainas, arba mes nedirbsim, tai mes tada atsidarėme savo ofisus visose tose šalyse, ir Ukrainoje“, – sako A. Paukštys.
„Teltonikos“ savininko teigimu, jam kaišomi pagaliai ir bandoma pakenkti aukščiausiu lygmeniu. Pavyzdžiui, kai jis praėjusių metų rudenį prabilo apie kliūtis „Teltonikos“ projektui Liepkalnyje, staiga atsirado buvusios Vyriausybės sprendimas apriboti prekių eksportą į trečiąsias šalis. O tai Paukščiui reiškia 130 milijonų eurų nuostolį per metus.
„Jeigu trečdalio eksporto nebus, tai reiškia, nebus ir tų pinigų, tai reiškia, nebus ir tų pinigų toms investicijom“, – sako Teltonikos“ savininkas.
Buvęs Ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis tikina, kad draudimas atsirado dėl to, kad Lietuvos gamintojų prekės per trečiąsias šalis neatsirastų Rusijoje, o įvesti draudimą sugalvojo visai ne Gabrielius Landsbergis ar Ingrida Šimonytė.
„Gali atrodyti iš šono, kad tie dalykai gali būti susiję, aš galiu drąsiai kalbėti už Ekonomikos ir inovacijų ministeriją – mes absoliučiai vadovavomės tais duomenimis ir ta informacija, kurią gauname iš tarnybų“, – teigia K. Žemaitis.
Susitikimas su verslininkais
Tačiau Paukštys mano, kad už visko stovi buvusi valdžia. Esą dar prieš porą metų su juo susisiekė buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Povilas Malakauskas ir pasiūlė susitikti su žmonėmis, kurie gali padėti jam verslo santykiuose su Taivanu.
„Povilas Malakauskas pasakė, kad jeigu yra problemų su Taivanu, tai yra žmonės, kurie dalyvauja tame procese ir galėtų pakonsultuoti arba kažkaip patarti, kokia čia yra situacija su tuo Taivanu ir tiek“, – pasakoja A. Paukštys.
Atėjęs į susitikimą jis ten išvydo tuometį Seimo narį Raimondą Lopatą, Žygimantą Pavilionį ir tą patį Albiną Janušką.
„Tai žmonės susitinka kavinėse, kalbasi ir tada, ir dabar, niekas gyvenime nepasikeitė“, – teigia A. Januška.
„Toks susitikimas buvo, aš jį pirmą kartą gyvenime pamačiau, jis pasiskundė, kaip jam sunku, jis papasakojo savo istoriją ir paprašė vieno: kur gali, minėk „Teltoniką“ užsienyje“, – susitikimą prisimena Ž. Pavilionis.
Po to sekė dar vienas „Teltonikos“ vadovą nustebinęs įvykis – jam nei iš šio, nei iš to paskambino Kauno termofikacinės elektrinės vadovas, turtingas verslininkas Rimandas Stonys, kuris pasiūlė pirkti elektrinę, su visa aplink ją esančia 30 hektarų žeme.
„Tai man paskambino ir pasiūlė nupirkti, mes nesusitarėme dėl kainos, o pačiu paskutiniu momentu pakėlė kainą“, – sako A. Paukštys.
Stonys – buvęs įmonės „Dujotekana“ prezidentas, kuri ilgus metus buvo Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ tarpininkė. „Dujotekana“, parduodama „Gazprom“ dujas Lietuvai, gaudavo didžiulius pelnus. „Dujotekana“ saugumo pažymose buvo įvardinta kaip grėsmė valstybei.
Taip pat saugumo pažymose buvo įvardijama, kad Albinas Januška palaiko glaudžius ryšius su Rimandu Stoniu, padėdavo jam spręsti jo verslo problemas, darydamas įtaką aukštiems valdininkams.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Karinei paskirčiai viską galima pritaikyti aišku, bet tai ne priežastis nieko niekur pasauly negaminti, net veržliarakčių, nes juk galima juo tanko varžtus sukioti.
Sunku gyventi su prisiūta ir sučipuota galva žodžiu.