„Europos Komisijos pasiūlytos išimtys yra svarbios šalims narėms – jos leis išlaikyti aukštą maisto gamybos lygį, kuriam iššūkių kelia gamtos kataklizmai ir įtampos dėl geopolitinės situacijos. Šias išimtis vertiname palankiai ir patvirtinome Europos Komisijai, kad jas taikysime. Ūkininkai atitinkamai gali planuoti sėją“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
EK šalims narėms pasiūlė 2023 paraiškų teikimo metais leisti netaikyti augalų kaitos reikalavimų (GAAB 7), kuomet privaloma užtikrinti, kad tas pats pasėlis nebus auginamas ilgiau nei vienus metus tame pačiame lauke, taip pat nereikalauti 4 proc. ariamos žemės skirti negamybinei veiklai, kaip numatyta GAAB 8 (bioįvairovės išsaugojimas). Išimtys galiotų vienus metus.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad GAAB 8 taikoma išimtis galioja tik pagrindiniam reikalavimui – pareiškėjui nebus privaloma skirti bent 4 proc. ariamos žemės negamybiniams objektams, tačiau esantys saugotini objektai (miškeliai, tvenkiniai ir kūdros) privalo būti išsaugomi. Išimtis galioja tik jei negamybiniai plotai ūkio lygmenyje iki šiol nebuvo įrengti. Jau įrengtų ir esamų negamybinių plotų bei kraštovaizdžio elementų naikinti neleidžiama – išimtis jiems netaikoma.
Taip pat svarbu paminėti, jog dalyvavimo kompleksinėje ekoschemoje „Veiklos ariamojoje žemėje“ sąlyga nesikeičia – pareiškėjai, savanoriškai dalyvausiantys šioje ekoschemoje, turės skirti bent 5 proc. ariamos žemės negamybiniams objektams jau nuo 2023 metų.
Atsižvelgdama į EK siūlymus dėl išimčių, Žemė ūkio ministerija taip pat metams atidėjo reikalavimą palikti ne mažesnes kaip 3 metrų pločio palaukes šalia ūkininkų laukuose esančių melioracijos griovių. Šį reikalavimą numatoma taikyti deklaruojant pasėlius 2024 metais.
Žemės ūkio ministerija šiemet taip pat atidėjo posėlio sėją ir kreipėsi į EK, kad dėl šalyje susidariusių išskirtinai nepalankių gamtinių sąlygų ši leistų šalies ūkininkams nukrypti nuo ES reglamentuose nustatyto posėlio išlaikymo termino. Prašoma leisti ūkininkams posėlį išlaikyti trumpiau nei 8 savaites, siekiant laiku pasėti žiemkenčius ir pasiruošti kitų metų derliui.
Ministerija taip pat prašo papildomo išaiškinimo, ar šiuo atveju taikant force majeure išimties taisyklę nebūtų pažeisti ES teisės aktai.