Patikrinimo metu netrūko netiklsios ženklinimo informacijos. Taip pat nustatyta atvejų, kuomet prekybininkai nesilaikė tinkamos higienos ar žuvų produktų laikymo sąlygų. Užfiksuoti keli atvejai, kai buvo prekiaujama produktais, kurių tinkamumo vartoti terminai buvo pasibaigę arba pažeistos gamintojų pakuotės.
„Patikrinimų metu buvo atrenkami ir mėginiai laboratoriniams tyrimams. Iš 62 mėginių, nustatyta, kad reikalavimų neatitiko 2 mėginiai – sušaldytose argentininėse jūrų lydekose iš Ispanijos, 26 tonos ir atšildytose didžiųjų jūrinių ešerių filė 5,7 tonos iš Norvegijos aptikta negyvų parazitų lervų. Šiuos produktus uždrausta realizuoti,” – teigė VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė Janina Kondrotienė.
Kaip išsirinkite geriausią žuvį
Švenčių stalas neįsivaizduojamas be žuvų ir silkių. Renkantis šiuos produktus, reikėtų atkreipti dėmesį į jų išvaizdą bei laikymo sąlygas. Gyvos žuvys turi laisvai plaukioti švariame, deguonies prisotintame vandenyje.
„Šviežių žuvų, parduodamų ne iš akvariumų, oda turi būti blizganti ir stangri, gleivės skaidrios, pelekai ir uodegos neapdžiūvę, nesusiklijavę, žiaunos – rausvos, akys neapsiblaususios. Šviežią žuvį paspaudus pirštu, duobutė tuojau pat turi išsilyginti, jei žuvis sena – paspaudimo vieta ilgai išlieka matoma. Nešviežios, pradedančios gesti žuvys skleidžia puvimo kvapą, jų oda paprastai būna matinė, žvynai pilkšvi, žiaunos raudonai rudos ar net murzinai žalios spalvos, akys įdubusios,” - poralui tv3.lt teigė J. Kondrotienė.
Sušaldytos žuvys dažniausiai užšaldomos dar jūroje, o šaldymo metu glazūruojamos – padengiamos apsauginiu ledo sluoksniu. Jei žuvys prieš sušaldymą buvo kokybiškos ir laikytos ne aukštesnėje kaip – 18 °C temperatūroje, jų kokybė atšildžius beveik nesiskirs nuo šviežių.
„Pasirenkant šaldytą žuvį, reikėtų atkreipti dėmesį, ar neperpildyti šaldymo įrenginiai, ar pakuotės nepažeistos, jose nėra sniego, ar nesutrūkinėjusi glazūra. Žuvis turi būti kieta, natūralios spalvos, blizgėti. Apdžiūvę krašteliai, išblukusi ar pageltusi šaldytos žuvies spalva rodo, kad žuvis nešviežia,” - pasakojo J. Kondrotienė.
Renkantis silkes, reikėtų atkreipti dėmesį į jų spalvą – kad jos būtų nepageltusios, nepatamsėjusios, taip pat patikrinti, ar kietos. Pradedančių gesti silkių paviršius būna pasidengęs pilkomis ar gelsvomis apnašomis, oda lengvai plyšta, neskrostų silkių dažnai būna suplyšę pilvai. Dūmo skonio sūdytos silkės nuo tradicinių skiriasi tuo, kad jų gamybai naudojamos kvapiosios medžiagos, suteikiančios produktui dūmų aromatą.
Gaminant svarbiausia higiena ir švara
Ruošiant šventinius patiekalus, reikėtų nepamiršti laikytis higienos ir švaros. Įrankius, lenteles ir stalų paviršius, ant kurių dorojama žalia mėsa paukštiena ar žuvis, kruopščiai nuplauti tekančiu vandeniu, nusausinti. Nepamirškite dažnai plautis rankas.
Paruoštą maistą rekomenduojama laikyti šaldytuve taip, kad jis nesiliestų su žaliais produktais. Virto, kepto, troškinto maisto nerekomenduojama palikti kambario temperatūroje ilgiau kaip 2 valandoms. Tortus su kremais, kitus greitai gendančius saldumynus taip pat būtina laikyti šaldytuve.
Įvairias silkių užkandas (su daržovėmis, vaisiais, grybais, įvairiais prieskoniais, užpiltas marinatu, aliejumi, padažais) rekomenduojama suvartoti kuo greičiau, nes žuvų riebalai greitai oksiduojasi, gali pakisti šių patiekalų spalva, kvapas ir skonis. Sušaldytą žuvį atšildyti rekomenduojama šaldytuve +1 °C – +4 °C temperatūroje. Lėtai atšildyta žuvis bus skanesnė, sultingesnė.