Parlamentinių partijų lyderiai, vertindami paskutinį metinį prezidento Valdo Adamkaus pranešimą, gyrė jo pateiktą visuomenės ir politikų moralinių vertybių analizę, tačiau kai kurie pasigedo konkrečių sprendimų vertinimo.
Kubilius: Adamkus aukštai iškėlė kartelę
"Šis pranešimas yra išskirtinis, tai tam tikras politinis testamentas. Tas prezidentavimo dešimtmetis, kuris artėja prie pabaigos, be abejo, yra išskirtinis Lietuvos istorijoje. Pastarąjį Lietuvos dvidešimtmetį mes galime skirstyti iki prezidento V.Adamkaus, su prezidentu V.Adamkumi ir kelti klausimą, kaip atrodys mūsų valstybės gyvenimas po prezidento V.Adamkaus", - antradienį žurnalistams sakė Tėvynės sąjungas-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis premjeras Andrius Kubilius.
Anot jo, prezidentas V.Adamkus labai aukštai iškėlė kartelę būsimiems prezidentams, jiems esą bus "didelis iššūkis tokiame lygyje išlaikyti prezidento posto autoritetą".
Vyriausybės vadovas gyrė valstybės vadovo objektyviai padarytą analizę, kodėl į šią krizę Lietuva atėjo nepasirengusi.
A.Kubilius teigė, kad Seimas po rinkimų turėtų pagaliau spręsti rinkimų finansavimo skaidrumo užtikrinimo klausimą, kurį V.Adamkus kėlė ne kartą.
"Uždarius vienas landas tie patys nelabai skaidrūs pinigai labai greitai atranda kitas landas. Manau, kad prie jų ilgai nelaukę grįšime - kaip padaryti visą demokratijos proceso finansinį gyvenimą skaidresniu ir neleidžiančiu niekam įtarti, kad demokratija yra paperkama", - sakė premjeras.
Tautos prisikėlimo partijos lyderis, Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas pasidžiaugė, kad valstybės vadovas savo pranešime ne analizavo praeitį, o iškėlė uždavinius ateičiai. "Tikiuosi, kad mes juos sėkmingai spręsime", - sakė jis.
Pasak jo, parlamentas pirmiausiai turi priimti šių metų biudžeto perskirstymo projektą, apsispręsti dėl Teismų bei Mokslo ir studijų įstatymų projektų.
Masiulis: prezidentas dažniau buvo procesų vertintojas nei veikėjas
Liberalų sąjūdžio vadovo, susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio nuomone, paskutiniu savo pranešimu V.Adamkus įvertino visą savo dviejų kadencijų laikotarpį.
"Labai pritariu, tikrai taiklūs pastebėjimai, kad Lietuvoje nėra sukurtos tikrai laisvos rinkos ir normalios konkurencijos, kad daug protekcionizmo. Atsakomybė dėl to kliūva ir buvusioms, ir dabartinei Vyriausybei", - sakė liberalas.
Jis taip pat sutiko, kad įstatymais nėra sukurta mechanizmo, kaip atriboti politiką nuo verslo.
"Manau, kad prezidentas per tą dešimtmetį turėjo mažai galimybių realizuoti savo idėjas, nes valdžia daugiausia buvo kairiųjų rankose, ir prezidentas dažniau buvo procesų vertintojas nei konkretus veikėjas", - pareiškė E.Masiulis.
Zuokas: tai - atsisveikinimo kalba
Liberalcentristų lyderis Artūras Zuokas valstybės vadovo metinį pranešimą pavadino atsisveikinimo kalba.
"Man patiko, kaip prezidentas pabrėžė Baltijos kelio vienybės svarbą. Tai galėtų būti lemiamas pamatas ir siekiant valstybės ekonomikos atgimimo", - tvirtino jis.
Politikas teigė pritariąs valstybės vadovo išsakytai pozicijai, kad socialdemokrato Gedimino Kirkilo vadovauta mažumos Vyriausybė valstybei kainavo brangiai. Pasak V.Adamkaus, ji labiau stengėsi išlikti nei priimti reikalingus sprendimus.
"Tikiuosi, kad ir šis Seimas išgirs prezidento paraginimą turėti užtektinai politinės valios ir Seimui, ir prezidentui skelbti pirmalaikius rinkimus", - sakė A.Zuokas.
Kita vertus, liberalcentristas pasigedo valstybės vadovo požiūrio į nacionalinį investuotoją "Leo LT".
Butkevičius: prezidentas pats galėjo būti moralės įtvirtinimo garantu
Didžiausios opozicinės Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius sakė, kad jam didžiausią įspūdį paliko prezidento kalbos dalis apie būtinybę įtvirtinti moralines vertybes visose gyvenimo srityse.
"Bet manau, kad moralės įtvirtinimo garantu galėjo būti prezidentas, jo aplinka. Manau, tai turėjo būti viena iš prezidento funkcijų. Apie tai jis galėjo pradėti kalbėti daug anksčiau", - svarstė socialdemokratas.
Jis taip pat nepritarė V.Adamkaus pozicijai dėl laisvos rinkos kūrimo. Pasak A.Butkevičiaus, per didelis liberalizmas padarė daug žalos pasauliui. "Manau, kad čia kaip tik reikia reformos. Būtinas daug didesnis valstybės reguliavimas, to pasigedau jo kalboje", - tvirtino parlamentaras.
Jis sakė tik iš dalies galįs pritarti prezidento nuomonei dėl per glaudaus verslo ir politikų ryšio.
"Kaip Seime esantis nuo 1996 metų, galiu pasakyti, kad dauguma politikų tikrai neturi jokių ryšių su verslininkais. Tai priklauso nuo politikų asmeninių savybių", - tikino A.Butkevičius.
Uspaskichas: Adamkus turėjo atsiprašyti už klaidas
Tuo metu Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas negailėjo kritikos V.Adamkaus pranešimui.
"Beveik dešimt metų prezidentas kartoja tą patį pranešimą. 90 proc. galėjau pažodžiui pasakyti, kas bus", - BNS sakė "darbietis".
Jis tvirtino, kad jį nuliūdino tai, jog V.Adamkus nepasinaudojo proga atsiprašyti tautos už savo klaidas.
"Galvojau, paskutinis pranešimas, gal prezidentas išnaudos progą atsiprašyti tautos už padarytas klaidas. Jų buvo labai daug. Kai kur net ne klaidos, o sąmoningi veiksmai, - pareiškė V.Uspaskichas. - Per dešimt metų, gerbiamieji, padovanota "Mažeikių nafta" su jo parašu, padovanotos "Lietuvos dujos", Vakarų skirstomieji tinklai. Apie dešimt milijardų jau minusas. Sukurta monopolija Lietuvoje, oligarchinis valdymas. Visi, kurie tai darė, šiandien apdovanoti ordinais. Galėjo atsiprašyti: "Aš prisidėjau prie to".
***
Antroji prezidento V.Adamkaus penkerių metų kadencija, prasidėjusi 2004 metų liepos 12 dieną, baigiasi šiemet liepą.
V.Adamkus pirmą kartą šalies vadovu buvo išrinktas 1997 metų gruodį, pirmoji kadencija truko nuo 1998 metų vasario 26 iki 2003 metų vasario 25 dienos.
Prezidento rinkimų pirmasis turas vyks gegužės 17 dieną. Antrasis turas, jei prireiks, planuojamas kartu su Europos Parlamento (EP) rinkimais birželio 7 dieną.