Birželio 29 d., pareigūnų profesinės sąjungos surengė įspėjamuosius piketus prie Policijos departamento ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato. Anot pareigūnų, policijos vadovybė savo sukurto „žaidimo“ taisykles siekia primesti visiems – nori vienašališkai pakeisti tyrėjų darbo organizavimą.
Planuojama, kad nuo liepos 1 d. policijoje dirbantys tyrėjai pradės dirbti pagal suminę darbo laiko apskaitą. Tai reiškia, kad tyrėjai per savaitę galės dirbti iki 48 val., įskaitant savaitgalius, už kuriuos papildomai apmokėti departamentas nesiruošia.
Policijos tyrėjus siekiama paversti patruliais
Roma Katinienė, Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė, teigia, kad policijos tyrėjus iš esmės norima paversti patruliais. Apie nusikaltimų tyrimų kokybę, tiesa, niekas nekalba.
„Pradėkime nuo to, kad vykdant reformas policijoje buvo atleisti šimtai profesionalių ir patyrusių pareigūnų. Tiesa, atliekamų funkcijų policininkams niekas nesumažino. Artėja masiniai renginiai, tokie kaip dainų šventė, popiežiaus atvykimas, o pareigūnų trūksta. Policijos vadovybė užsimojo tyrėjus priversti dirbti tada, kada reikia. O tai reiškia, kad dabar dirbantys nuo pirmadienio iki penktadienio tyrėjai turės dirbti ir savaitgaliais, šventinėmis dienomis.
Nusikaltimų tyrimui, tikėtina, laiko liks vis mažiau, todėl tyrimai bus atliekami formaliai. Jau ir dabar prokuratūra skundžiasi dėl tyrimų kokybės ir terminų nesilaikymo. Vilniuje jau esame turėję atvejų, kai tyrėja dėl nežmoniško darbo krūvio privalėjo dirbti 19 dienų iš eilės. Man net sunku įsivaizduoti, kas laukia pakeitus darbo organizavimą“, - svarsto R. Katinienė.
Lėšų trūksta, tačiau ir turimos panaudojamos netinkamai
Anot profsąjungų atstovų, policijos departamento vadovybė ir toliau ignoruoja socialinį dialogą, nesitaria su profesinėmis sąjungomis ir siekia priimti sau palankius sprendimus.
„Šią profesiją pasirinkome ne šiaip sau. Žinojome, kur einame, ir esame visada pasiruošę ginti, saugoti ir padėti. Tačiau ir tyrėjai turi šeimas, vaikus, laisvalaikį, kitus įsipareigojimus. Masinių renginių metu, prireikus, policija gali pasitelkti ir kitas tarnybas.
Be to, turime kalbėti ir apie tai, kad Vyriausybė neskiria visuomenės saugumo užtikrinimui pakankamai lėšų, o policijos departamentas galimai nėra pajėgus gautas lėšas panaudoti tinkamai“, - teigia Vitalijus Jagminas, Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas.
Pareigūnų profesinės sąjungos policijos departamento reikalauja atsisakyti suminės darbo laiko apskaitos įvedimo policijos veiklos padaliniuose. Jei per dvi savaites nebus priimti reikiami sprendimai, pareigūnai pasirengę imtis masinių protesto veiksmų.
Pareigūnai: svarbu ne tik Vidaus tarnybos statuto pataisos, bet ir jų įgyvendinimas
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS), didžiausios statutinių pareigūnų interesus ginančios organizacijos Lietuvoje, atstovai sveikina Seimą pagaliau priėmus Vidaus tarnybos statuto pataisas, koreguosiančios pareigūnų darbo užmokesčio sistemą. Visgi kartu pareigūnai pabrėžia, kad šios Statuto pataisos kol kas neišbandytos statutinių pareigūnų kasdienybėje ir efektyvumas labai priklausys nuo teisėsaugos sistemos finansavimo.
„Seimas šiandien žengė svarbų žingsnį teisėsaugos pokyčių, pradėtų 2015 metais, kelyje. Tuo pačiu noriu pasveikinti ir pareigūnų bendruomenę, kuriai pavyko susitelkti ir proceso eigoje pakovoti už visiems pareigūnams svarbius pakeitimus. Galiu atvirai pasakyti, kad praktiškai paskutinę akimirką Policijos departamento vadovybė, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės rankomis, siekė keisti Statuto pataisas taip, kaip naudinga tik jiems, o ne eiliniam pareigūnui. Man labai keista, jog tai buvo daroma be jokių diskusijų su eiliniais pareigūnais ar jų atstovais. Džiaugiuosi, kad, įsikišus profesinėms sąjungoms, Vyriausybės kanceliarijai ir Vidaus reikalų ministerijai, Statuto pataisos ženkliai pakito”, - sako NPPSS vadovas Vladimir Banel.
Svarbiausi principai, kuriuos profesinių sąjungų atstovams pavyko įtraukti į Statutą, yra susiję su pareigūnų tarnybinės veiklos vertinimu ir jo susiejimu su darbo užmokesčiu, taip pat jų darbo ir poilsio laiko apskaita.
„Naujasis Statutas paspartins „Programos 1000“ įgyvendinimą. Įstatymas apibrėžia aiškias pareigūnų darbo užmokesčio didėjimo taisykles. Taip pat gerėja kasmetinių atostogų sąlygos, kasmet po 1 proc. didės priedas pareigūnams už tarnybos stažą. Turiu paminėti, kad Statutas sudarys tvirtesnes prielaidas socialiniam eilinių pareigūnų ir vadovybės dialogui“, - aiškina S. Džiautas, Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos lyderis.
Kita vertus, V. Banel pastebi, kad šios pataisos yra tik tarpinis žingsnis teisėsaugos reformos kelyje.
„Tai, kad mums pavyko apginti pareigūnų bendruomenės interesus, yra gerai. Tačiau Statute tikrai liko dalykų, kuriuos reikia tobulinti arba kurių įgyvendinimą reikia apibrėžti poįstatyminiais aktais. Pavyzdžiui, Vidaus reikalų ministerija kuo skubiau turi reglamentuoti saugiklius, apibrėžiančius minimalaus būtino pareigūnų poilsio laiko trukmę. Be to, net ir pats geriausias Statutas bus tik lapas popieriaus, jei jo įgyvendinimui nebus skirtos lėšos. Todėl mes toliau aktyviai stebėsime Statuto nuostatų įgyvendinamą tikrame gyvenime padalinių lygyje, žiūrėsime, ar atskiros institucijos nepiktnaudžiauja pasikeitusiomis taisyklėmis. Turime karčios patirties ir žinome, kad pokyčių įgyvendinimas labai dažnai stringa būtent čia”, - teigia V. Banel.