Gladiolė daugeliui asocijuojasi su rugsėjo pirmosios švente, kuomet ne vieno mokinuko rankose ji šviečia nuo tolo. Tačiau šiemet šių ilgastiebių augintojai ypatinga kardelių gausa pasidžiaugti negali.
Prasti orai gerokai pakoregavo ir Panevėžyje septintą kartą organizuojamos kardelių parodos dalyvių planus.
Parodoje akis džiugina vos per 100 veislių kardeliai, išauginti Lietuvoje. Dėl šių gėlių stygiaus į parodą neatvyko visas būrys kitų šalių selekcininkų iš Latvijos, Čekijos, Baltarusijos. Nepalankus klimatas augintojams neleido užauginti tinkamo dydžio gėlių, trukdė formuoti žiedynus.
Gamtos iššūkių nepabūgo vos keli kardelininkai. Apgauti gamtą ir išvengti vėsaus bei sauso pavasario pinklių pavyko tik vienam parodos dalyviui. Panevėžietis Leonas Adomavičius prisipažino, išauginti tinkamo dydžio gladioles šiemet prireikė išmonės.
„Šaltos naktys buvo, agro plėvelė gelbėjo, o paskui laistymas“, - pasakoja kardelių augintojas Leonas Adomavičius.
Augintojas atviras margos, garbanotos, pilnavidurės gladiolės jį žavi nuo jaunų dienų, be to gladiolių liga serga ne tik jis, bet ir brolis, mama. Šiuo metu vyro kolekcijoje netoli šimto skirtingų kardelių veislių tarp kurių ir lietuviška žinomo Lietuvos selekcininko Jono Liutkevičiaus gladiolė pavadinta profesoriaus Vytauto Landsbergio vardu.
„Ji labai puošni gėlė, vyriška tokia. Na ir pats žodis jau Gladias – kardas nuo romėnų“, - priduria L. Adomavčiius.
Augintojai prognozuoja, kad toks prastas kardelių sezonas turėtų kilstelėti ir šių gėlių kainas. Nors šiemet parodoje kardelių stygius, populiarumo ji nepraranda.
Kardeliai selekcininkus žavi tuo, kad yra ilgais kotais, o vienu metu gali sukrauti iki 10 ir daugiau žiedų.