Viešosios įstaigos Islamo kultūros ir švietimo centro direktorius Aleksandras Beganskas teigia, kad musulmonai Lietuvoje dažnai susiduria su diskriminacija ir taikomais dvigubais standartais, o tyrimų duomenimis beveik kas 2-as lietuvis nenorėtų gyventi kaimynystėje su musulmonu.
Socialiniame tinkle „Reddit“ išplito nuotrauka, kurioje matyti, kaip šalia automobilių aikštelės ant šalia esančios vietos žmonėms atsisėsti, pasitiesęs kilimėlį klūpo vyras.
Teigiama, kad vyras, tikriausiai dirbantis maisto kurjeriu, tą daro vidiniame biuro pastatų kiemelyje. Manoma, kad šioje vietoje vyras tikriausiai meldžiasi.
Tiesa, nors iš nuotraukos sunku pasakyti, kokią religiją išpažįsta vyras, dauguma komentatorių po nuotrauka pradėjo rašyti įžeidžius ir prieš islamo religiją nukreiptus komentarus.
„Atvyko ne į kažkokią islamišką valstybę. Jo darbas maistą vežt, o ne melstis vidury kelio“, – rašo vienas komentatorius.
„Meldžiasi kiaulienos palendricai“, – sako kitas.
Turi melstis 5 kartus per dieną
VŠĮ Islamo kultūros ir švietimo centro direktorius A. Beganskas aiškina, kad pagal islamo religiją, musulmonai privalo tam tikru laiku pasimelsti, nepaisant to, kokioje vietoje jie yra.
„Pagal mūsų tikėjimą, jeigu mes esame musulmonai, mums malda yra privaloma. Mes galime atlikti ją bet kur išskyrus tualetus ir tas vietas, kur yra nešvaru. <...> Mes turime atlikti 5 kartus per dieną maldą ir maldos grafikas yra pririštas prie saulės. Pavyzdžiui, vidurdienio maldą dabar mes privalome atlikti nuo 12 iki 14 valandos“, – sako A. Beganskas.
Komentuodamas neigiamus komentarus po nuotrauka, Islamo kultūros ir švietimo centro direktorius taip pat priduria, kad galbūt komentuojantys žmonės taip daro iš pavydo.
„Tie, kurie parašė tą neigiamą komentarą jie gal pavydi tiems žmonėms, kurie tikrai tikri ir juos toks pavydas ima, kodėl jie (komentatoriai – tv3.lt) – tikintys žmonės tik 2 arba 3 kartus per metus eina į bažnyčią“, – sako A. Beganskas.
„ <...> Tas žmogus ką, nuėjo ką nors vogti, plėšti, žudyti ar muštynes pradėjo? Tikrai ne. Jis nuėjo ir atliko maldą. <...> Šitas dalykas rodo, kiek jis tikintis žmogus. Ne tik savo žodžiais, kad mes krikščionys, musulmonai ar judėjai, o tas žmogus savo darbais, savo gyvenimu pagrindžia tą“, – prideda jis.
Trūksta vienodų standartų
Anot pašnekovo, tokio tipo neigiami komentarai prieš musulmonus ypač būdingi būdavo sovietmečiu ar dabartinėje Rusijoje.
„Tokius komentarus mes girdime ir iš Rusijos. Rusija irgi dabar labai pradėjo pulti kodėl (musulmonai – tv3.lt) meldžiasi lauke. Jis tik 3-4 minutes atliko maldą ir viskas, nuėjo. Jis juk niekam netrukdė, neatsistojo ant kelio arba kur žmonės vaikščioja“, – sako Islamo kultūros ir švietimo centro direktorius.
Visgi A. Beganskas pripažįsta, kad su panašiomis neapykantos apraiškomis musulmonai susiduria ir Lietuvoje. Pasak pašnekovo, neigiamas požiūris į musulmonus girdimas ir viešojoje erdvėje iš žiniasklaidos ir valdžios atstovų.
„Aš gyvenu Lietuvoje ir man pačiam gaila, kad laisvės principai, laisvės suvokimas pas mus toli nenuėjo – kaip buvo Tarybų laikais diktatūra, trėmimas, tai ant to lygmenio mes ir sustojom, deja“, – sako A. Beganskas.
„<...> Jeigu per Žalgirio mūšį į Lietuvą atvyko totoriai ginti Lietuvą, tai tada mes totoriai, ne musulmonai. O kai atvyko čia ekonominiai migrantai ar užsieniečiai iš vidurinės Azijos, tai tada visi sako – va čia atvyko musulmonai. Tai, kai reikia ginti Lietuvą – tada mes totoriai, kai ką nors blogai pasakyti – musulmonai“, – prideda jis.
A. Beganskas pažymi ir tai, kad dažnai Lietuvoje musulmonams taip pat yra taikomi dvigubi standartai – o tai, kas, atrodo, yra leidžiama vienos religijos atstovams – neleidžiama islamo išpažintojams.
„Reikia taikyti vienodus standartus visiems. Jeigu mes deklaruojame, kad mūsų šalis Lietuva ir aš esu Lietuvos pilietis, mokam mokesčius, giname Lietuvą. Jeigu mes esame čia Lietuvoje ir mes deklaruojame, kad pagal mūsų standartus žmonės laisvai gali išpažinti savo tikėjimą, tai reikia taikyti šitą standartą visiems“, – tvirtina Islamo kultūros ir švietimo centro direktorius.
Kas 2-as lietuvis nenorėtų gyventi prie musulmonų
Lietuvos socialinių mokslų centro (LSMC) Sociologijos instituto Etninių tyrimų skyrius ir nevyriausybinė organizacija „Diversity Development Group“ 2023 metų lapkritį atliko gyventojų apklausą, siekiant ištirti lietuvių nuostatas įvairių socialinių, etninių, religinių ir migrantų grupių atžvilgiu.
Pirmuoju klausimu lietuvių buvo klausiama su kokiais asmenimis jie nenorėtų gyventi kaimynystėje.
Anot LSMC tyrimų vadovės Monikos Frėjūtės-Rakauskienės, musulmonai pateko tarp keturių grupių, kurios yra „nepalankiausioje pozicijoje“:
Tyrimų duomenimis beveik kas 2-as lietuvis (46,5 proc.) nenorėtų gyventi šalia islamo religiją išpažįstančių asmenų. O apie 33 proc. lietuvių nepageidautų dirbti kartu su musulmonais.
Apklausą atliko Lietuvos – Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“. Tyrimo metu buvo apklausta 1018 Lietuvos gyventojų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!