Premjeras teigia, kad įgyvendinus pramonininkų reikalavimus, brangtų šiluma gyventojams apie 1 centą už kilovatvalandę.
Andrius Kubilius teigia, kad pramonininkų siekiai sugrąžinti 2007-aisiais Gedimino Kirkilo Vyriausybės įvestą išimtį nemokėti VIAP (visuomenės interesus atitinkančių paslaugų) tarifo elektros energijai d
edamosios toms įmonėms, kurios gamina elektros energiją savo reikmėms, neatitinka visuomenės interesų.
Bronislovo Lubio vadovaujama Pramonininkų konfederacija viešais pareiškimais spaudžia Vyriausybę atkurti nuo šių metų pradžios panaikintą išimtį.
„Iki šiol už šią daliai gamintojų suteiktą lengvatą mokėjo visi kiti vartotojai. Jei būtų pasiduota pramonininkų spaudimui, elektros energija kitiems vartotojams brangtų apie 1 centą už kilovatvalandę. Vargu ar priimtina, kai B. Lubys naudojasi iš VIAP lėšų teikiamomis valstybės subsidijomis, kurias gauna jo jėgainės, gaminančios elektros energiją iš atsinaujinančių energijos šaltinių, ir tuo pat metu nenori prisidėti prie VIAP lėšų kaupimo kaip ir visi kiti Lietuvos vartotojai“, – sakė Premjeras.
Pažymėtina, kad VIAP tarifo dedamąją moka vartotojai, kurie yra prisijungę prie elektros perdavimo ar skirstymo tinklų. Jei pramoninkai nenori mokėti VIAP už jų suvartojamą elektros energiją, pagamintą jų pačių jėgainėse, jie gali tai padaryti atsijungdami savo elektrines nuo bendrų elektros tinklų, nes dalis VIAP skiriama būtent sistemos stabilumui, tiekimo patikimumui ir saugumui bei rezervavimui užtikrinti.
Didžiausią įtaką VIAP dydžiui šiuo metu lemia Lietuvos elektrinės bei kogeneracijos principu veikiančių termofikacinių jėgainių, kurios gamina ir šilumą, ir elektrą, subsidijavimas. Pavyzdžiui, 2009 metais VIAP buvo 6,39 ct/kWh, pernai – 4,73 ct/kWh, šiemet – 6,01 ct/kWh . Jei šiandien būtų atsisakyta remti termofikacines miestų jėgaines, šiluma miestiečiams būtų dar brangesnė, tad Premjeras abejoja, ar patys pramonininkai to norėtų.
Ministras Pirmininkas taip pat pabrėžė, kad Vyriausybė laikosi principinės nuostatos, jog Lietuvoje turėtų būti pereinama prie šilumos gamybos žymiai pigesnio biokuro pagrindu. Todėl palaipsniui bus mažinama bet kokia parama dujomis kūrenamoms šiluminėms jėgainėms. Vyriausybė pabrėžia nenumatanti kaip nors remti naujų dujinių elektrinių, išskyrus elektros sistemos patikimumui reikalingo bloko statybą Elektrėnuose.