Darbą Gruzijoje ketvirtadienį pradeda vyriausiuoju Europos Sąjungos stebėsenos misijos Gruzijoje politiniu patarėju paskirtas Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pavaduotojas Darius Jurgelevičius.
VSD vadovas Povilas Malakauskas trečiadienį sakė, kad D.Jurgelevičius „praėjo ES atranką“ ir į misiją vyks, kaip Saugumo departamento atstovas.
Užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Violeta Gaižauskaitė ketvirtadienį sakė, kad ES misijos Gruzijoje trukmė yra vieneri metai, o atskirų pareigūnų tarnybos laikas nėra reglamentuotas.
Diplomatinį rangą turintis D.Jurgelevičius į VSD atėjo dirbti, kuomet buvo deleguotas iš Užsienio reikalų ministerijos (URM).
VSD vadovo P.Malakausko teigimu, D.Jurgelevičius komandiruojamas ilgalaikei komandiruotei, o grįžęs iš misijos - toliau eis VSD direktoriaus pavaduotojo pareigas.
„Išvykus vienam pavaduotojui turėsime tvarkytis su mažesniu pavaduotojų skaičiumi“, - ketvirtadienį sakė P.Malakauskas, paklaustas, ar gali būti ieškoma naujo kandidato į VSD vadovo pavaduotojo postą.
Šiuo metu yra 4 VSD direktoriaus pavaduotojai - Andrius Tekorius, Dainius Dabašinskas, Darius Jurgelevičius ir šių metų sausį paskirtas Alvydas Kunigėlis.
Generalinio direktoriaus pavaduotojus skiria ir atleidžia prezidentas VSD generalinio direktoriaus teikimu.
ES misijoje nuo spalio 1 dienos dirba 7 Lietuvos atstovai iš Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijų.
Misijos atstovai iš Lietuvos ir kitų ES šalių stebi, analizuoja ir informuoja apie esamą situaciją Gruzijoje, apie tai, kaip laikomasi ES pasiūlyto taikos plano, įskaitant Rusijos karinių pajėgų išvedimą iš Gruzijos.
Steigti šią ES misiją Gruzijoje buvo nutarta neeiliniame rugsėjo 1 dieną vykusiame Europos Vadovų tarybos susitikime, ji buvo įsteigta rugsėjo 15 dieną. Oficialiai misija veiklą pradėjo spalio 1 dieną. Misijoje dirba daugiau kaip 200 stebėtojų iš ES šalių.
Šiuo metu vykdomos devynios Europos saugumo ir gynybos politikos civilinės misijos bei viena Europos Komisijos misija. Jose tarnauja 27 Lietuvos piliečiai.
Gruzija ir Rusija jau daugiau nei dešimtmetį nesutaria dėl Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - kontrolės. Rusija taip pat priešinasi Gruzijos siekiui tapti NATO nare. Šis konfliktas kulminaciją pasiekė rugpjūčio pradžioje, kai Pietų Osetijoje prasidėjo kariniai veiksmai, kurie netrukus apėmė ir kitus Gruzijos regionus. Pietų Osetija ir Abchazija pasiskelbė nepriklausomomis, tačiau jų nepriklausomybę pripažino tik Rusija ir Nikaragva.
ES diplomatinėmis pastangomis rugpjūčio 12 dieną pasiektas šešių punktų taikos susitarimas išlieka situacijos Gruzijoje stabilizavimo pagrindu.