Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys ketvirtadienį pasirašė įsakymą, kuriuo atnaujino skiepijimo nuo koronaviruso prioritetus. Į juos buvo įtraukti švietimo darbuotojai, moksleiviai, merai ir kelios visuomenės grupės.
Kai kuriuose miestuose pareigūnai, ugniagesiai, likę nepaskiepyti pedagogai ir kiti gyventojai „AstraZeneca“ vakcina buvo pradėti skiepyti anksčiau, nei tai numatė prioritetinė vakcinavimo eilė.
Ministrui A. Dulkiui atnaujinus prioritetinę eilę, tam tikros gyventojų grupės atsidūrė žemiau ir teoriškai dar neturėtų būti skiepijamos. Pavyzdžiui, policijos pareigūnai atsidūrė toje grupėje, kuri yra paskutinė prieš pradedant visuotinę vakcinaciją. Miestai, kuriuose policijos pareigūnų skiepijimas buvo pradėtas prieš atnaujinant vakcinavimo prioritetus, sako tęsiantys pareigūnų vakcinavimą.
Savas iniciatyvas pakoreguoti skiepijimo tvarką šią savaitę parodė Šiaulių, Širvintų, Marijampolės ir kitų miestų savivaldybės.
Šiauliuose skiepijo policijos pareigūnus, pedagogus
Šiauliuose nuo kovo 24-osios „AstraZeneca“ vakcina buvo skiepijami miesto policijos pareigūnai ir dalis pedagogų. Sprendimą pasiūlyti vakciną pareigūnams ir mokytojams priėmė miesto meras Artūras Visockas. Meras sako, kad iš visų asmenų, kuriems „AstraZeneca“ vakcina prioritetine eile būna pasiūloma, skiepytis sutinka tik labai nedidelė dalis gyventojų. Todėl buvo nuspręsta vakcinos nekaupti ir ja skiepytis pasiūlyti dar skiepo negavusiems pedagogams ir policijos pareigūnams.
Sveikatos apsaugos ministrui pakeitus vakcinavimo prioritetus, Šiaulių miesto savivaldybė savo plano sako neatsisakysianti ir paskutines susikaupusias „AstraZeneca“ vakcinas pareigūnams suleisianti dar penktadienį.
„Staigus pakeitimas mūsų miestui įtakos nepadarė, nes mes turėjome savo planą. Tą planą mes kaip įvykdėme, taip ir įvykdysime – tai yra daroma mano asmeniniu nurodymu. Policija yra paskiepyta, dabar jie galės lengviau morališkai jaustis ir savo pareigą vykdyti labiau motyvuotai. Ką tik gavau viršininko padėką visos Šiaulių policijos vardu.
Tai buvo suderinta su generaliniu komisaru, taip pat informavau ministrę Agnę Bilotaitę, taip pat sveikatos ministrą, norėdamas parodyti poziciją, kad valstybė turi rūpintis žmonėmis, kurie tarnauja valstybei ir neturi pasirinkimo. Arba tie žmonės nebeturės motyvacijos, jeigu jau motyvacijos nebeturėtų policija, tai tada kaip reikėtų įvykdyti visus kitus reikalavimus, kuriuos nusprendžia Vyriausybė?“ – sprendimą tv3.lt komentuoja A. Visockas.
Šiauliuose, kaip sako meras, iš viso buvo susikaupę apie 1000 „AstraZeneca“ vakcinos dozių, per savaitę jų nebeliko. A. Visockas viliasi, kad taip bus įrodyta, jog „AstraZeneca“ vakcina yra norima, reikalinga ir nepavojinga.
„Labai tikiuosi, kitą savaitę, kuomet mes skambinsime senjorams ir rizikos grupėms, kaip jos yra išrykiuotos pagal teisės aktą, be jokios abejonės, vykdysime teisės aktą, tai jau nebebus taip, kad paskambinus 1500 skambučių, nes mes skambiname personaliai kiekvienam, su kiekvienu žmogum kalbamės, gausim atsakymą, kad ateis „AstraZeneca“ skiepytis 100 žmonių.
Tai įsivaizduokite, kokį beprasmį darbą darome ir kaip tuščiai sukasi malūno sparnai. Labai tikiuosi, kad po šios savaitės ir gautos pamokos, kai šita vakcina iš karto išnyko, kai kreipėmės į policijos pareigūnus ir mokytojus, kas yra išsilavinusi bendruomenės dalis“, – sako A. Visockas.
Marijampolė organizuos gyvą eilę
Skiepijanti policijos pareigūnus bei pedagogus šią savaitę paskelbė ir Marijampolės savivaldybė. Marijampolės miesto meras sako, kad net ir išgirdus apie pasikeitusius vakcinavimo prioritetus, policijos pareigūnai buvo vakcinuojami toliau.
„Jie tuos įsakymus rašinėja, aš suprantu, o gyvenimas yra gyvenimu. Sunku net ir suprasti jų logiką. Gali po valandos keisti, po dviejų vėl keisti – taip, popierius viską atlaikys, bet gyvenimas yra kitoks. Mes savaitės pradžioje suplanavome, antradienį buvo dalis paskiepyta policininkų ir antra dalis paskiepyta šiandien iš ryto“, – tv3.lt komentuoja P. Isoda.
Prioritetinėse grupėse esantys, vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys, kaip sako meras, „AstraZeneca“ vakcinos dažnai atsisako, tad vakcina kaupiasi ir stovi nenaudojama.
Savaitės pradžioje Marijampolė Iš viso turėjo 1200 „AstraZeneca“ vakcinos dozių. Penktadienį popiet meras pasakojo, kad jau yra išnaudota apie 1000 dozių, jomis skiepyti policijos pareigūnai, pedagogai, ugnegiasiai ir Marijampolės pataisos namų darbuotojai.
Yra likę apie 200 vakcinos dozių, jas išnaudoti planuojama savaitgalį – šeštadienį pagal prioritetinę eilę skiepo dar negavę gyventojai kviečiami į gyvą eilę.
„Kadangi buvo likučiai, kas kurią dieną negalėjo, buvo mintis padaryti gyvą eilę be registracijos, kadangi registruoti kai procesas dinamiškas… Rytojui liko 250 dozių, bijau, kad ten bus konfliktų dėl to, kad žmonės pagal tai, ką jaučiam, visi pareigūnai ir mokytojai pasitiki ta „AstraZeneca“ ir manau, kad rytoj bus bėda, nes jų trūks“, – sako P. Isoda.
Širvintų savivaldybė gyvos eilės planus atšaukė
Širvintų savivaldybėje kovo 23 d. vyresni nei 65-erių metų amžiaus ir norintys pasiskiepyti „AstraZeneca“ vakcina gyventojai taip pat buvo kviečiami stoti į gyvą eilę. Kaip anonsavo merė Živilė Pinskuvienė, taip buvo siekta išnaudoti besikaupiančią „AstraZeneca“ vakciną.
Planuota gyvas eiles organizuoti ir vėliau, skiepyti policijos pareigūnus, ugniagesius, parduotuvių kasininkus, vairuotojus tačiau ketvirtadienį, po A. Dulkio sprendimo pakeisti vakcinavimo prioritetus, Ž. Pinskuvienė paskelbė, kad gyvos eilės vis dėlto nebebus.
„Trumpai – kasininkams, pardavėjams, autobusų vairuotojams, vykdantiems labai svarbias visuomenei funkcijas, vakcinos nuo Covid-19 nematyti. Užtai į prioritetą netgi aukščiau nei vyriausio amžiaus gyventojai įrašyti seimūnai, merai, administracijų direktoriai. Va tai ačiū, tai dėkojam.
Tik tokie sprendimai artėjant velykiniam laikotarpiui, kai parduotuvėse, nori, nenori, bus srautai, kai epidemiologinė situacija kasdien prastėja, išmuša iš vėžių“, – socialiniuose tinkluose rašė Ž. Pinskuvienė.
Merė rašė, kad į sprendimus, pagal kuriuos pirmenybę skiepams turi vyresnio amžiaus ar sunkiomis ligomis sergantys asmenys, yra atsižvelgiama, tačiau teigė, kad kai kuriose prioritetinėse grupėse esantys asmenys skiepytis „AstraZeneca“ vakcina nesutinka ir Širvintose.
„Viešai kalbama apie galimybę pasirinkti. Tik ar dabar galima rinktis? Po šių sprendimų peršasi išvada, kad suskiepyti „Astrazeneca“ aukštesniais prioritetais įrašytus asmenis turėtume vos ne prievarta? Juk kitos vakcinos bent jau Širvintų rajone gaunam itin mažus kiekius. O leistis į žemesnius prioritetus, kol nesuskiepyti aukštesniuose įrašyti asmenys, negalime“, – rašė Ž. Pinskuvienė.
Gyva eilė Širvintose antrą kartą turėjo būti organizuojama šeštadienį.
Savivaldybių asociacija skatina laikytis tvarkos
Savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius sako, kad improvizuojama koreguojant vakcinavimo prioritetų eiles gali būti, tačiau savivaldybės neturėtų susikurti savo atskiros tvarkos. Visos jos turi laikytis Vyriausybės nurodyto vakcinacijos eiliškumo.
„Mano žinutė yra tokia, kad jeigu tos improvizacijos neišbalansuoja ministro įsakymo ir nustatytų prioritetinių grupių, tai galima techniškai organizuoti ir gyvą eilę, ir kitaip organizuoti skiepijimo procesą, ne tik vakcinavimo centre. Svarbu laikytis bendros tvarkos, kad nebūtų taip, kad viename rajone kažkas jau skiepija kažką, kas prioritetinėje eilėje nėra, bet vietos valdžia nusprendė.
Turime laikytis vienos logikos visoje šalyje, nes tada žmonės pasijus diskriminuojami pagal savo gyvenamą vietą, matys, kad Šiauliuose vienaip, o Širvintose ar Jonavoje kitaip“, – tv3.lt komentuoja M. Sinkevičius.
Savivaldybių asociacijos prezidentas sako suprantantis Šiaulių, Marijampolės ir Širvintų miestuose priimtus sprendimus, mat šiuo metu visuomenėje „AstraZeneca“ vakcinos vis dar yra prisibijoma.
„Galima judėti pagal prioritetinę eilę siūlant skiepytis vis jaunesniems, kitaip tariant, atsisako vyresni, siūlome jaunesniems, judame, kol „AstraZeneca“ kažkas sutinka skiepytis. Net ir toks procesas, skambinėjimas, klausinėjimas užtrunka ir laikas eina. Suprantu Širvintų merės logiką, kad laikantis prioritetų buvo pasakyta skiepyti vyresnius nei 65 m. amžiaus asmenis pagal prioritetinę eilę, bet kad negaištų laiko skambinėjnat visiems, kas virš 65-erių nori nenori, negaištant laiko registracijai, sudaroma tokia (eilė – aut. past.) gyvo atėjimo principu. <...>
Šiauliai, Marijampolė įvertino, kad kiekiai dideli, „AstraZeneca“ niekas nenori, tai tiesiog, matyt, pasistengė, kad ji nesisandėliuotų, būtų išvakcinuota, pasiūlyti žemiau prioritetinėje eilėje esantiems pareigūnams ir panašiai“, – komentuoja M. Sinkevičius.
M. Sinkevičius teigia manantis, kad Šiaulių, Širvintų ir Marijampolės pavyzdžiai didelio chaoso į vakcinacijos procesą šalyje neįnešė, o kaip tik parodė, kad darbą galima organizuoti kitaip, tačiau pabrėžė, kad savivaldybėms vis tiek vertėtų laikytis bendros tvarkos.
„Tikiuosi, kad jos nebus labai kritiškai vertintos ar baustinos už parodytą iniciatyvą“, – teigia M. Sinkevičius.
Nuomonės dėl merų vakcinacijos skiriasi
Į prioritetinę vakcinacijos eilę buvo įtraukti ir merai. Tačiau jų nuomonės apie tai išsiskiria. Pavyzdžiui, Marijampolės meras P. Isoda skiepytis planuoja jau netrukus.
„Taip, tikrai planuoju skiepytis. Kadangi pats esu sirgęs, man kaip tik kitą savaitę sueina tie trys mėnesiai. Norėjau išlaukti tą terminą, kad nebūtų per anksti, laikausi visų instrukcijų. Kitą savaitę planuoju pasiskiepyti“, – sako P. Isoda.
Tačiau Šiaulių meras vakcinuotis kol kas atsisako dėl to, kaip jis pats sako, „kad mero skiepijimas buvo susietas su skiepo reklama, o ne su noru apsaugoti merą“. A. Visockas teigia didžiąją dalį darbų darantis nuotoliniu būdu, tad ir skubėti vakcinuotis nemato prasmės.
Kad merų nuomonės šiuo klausimu nesutampa, liudija ir M. Sinkevičius. Savivaldybių asociacija atliko merų apklausą. Į ją atsiliepė 38 merai, iš jų maždaug du trečdaliai apklausoje sudalyvavo.
„80 proc. pasisako, kad jie sutiktų skiepytis „AstraZeneca“ vakcina. Yra dalis, kuri pasisakė, kad gal jau užtenka „AstraZeneca“ viešinimo ir reklamavimo per politikus, šalies vadovus. Kai kurie merai atsakė, kad jie sutinka, bet jie galvotų, kad reikia paskiepyti ir tarybos narius. <…> Kai kas pasakė, kad gal vis dėlto reikėtų susilaikyti ir nebūti išskirtiniais. Visokių nuomonių buvo, bet dominuojanti, kad sutinka ir sutinka būtent „AstraZeneca“, – rezultatus aptaria M. Sinkevičius.
Dulkys: tikiuosi, tai nesusipratimas
Penktadienį spaudos konferencijos metu A. Dulkio buvo paklausta, kaip jis reaguoja į sava iniciatyva tam tikras gyventojų grupes ėmusias skiepyti savivaldybes. Ministras sako, kad taip neturėtų būti ir pirmiausia vakcina turėtų būti pasiūlyta eiliškumo tvarka prioritetinėms grupėms.
„Kai su vakcinavimo centrais ir su visais vakcinavimo koordinatoriais, savivaldybėmis tarėmės dėl naujos tvarkos, tai jos esmė buvo tokia, kad mes sudarome galimybes lanksčiau judėti tarp prioritetinių grupių, bet sąlyga yra vis tiek, kad visų pirma turi būti pasiūlytas vakcinavimas būtent tom pagal eiliškumą prioritetinėms grupėms, sudarant galimybę pasirinkti vakciną, bet kadangi kiekvienas vakcinavimo centras turi skirtingų vakcinų ir kadangi nėra prievolės vakcinuotis tik „AstraZeneca“, o galima rinktis, tai tokiu atveju, jei žmogus atsisakė, greitai judama pagal prioritetinę grupę vis į kitą“, – komentavo A. Dulkys.
Ministras sako besiviliantis, kad skiepijimas ne pagal prioritetus tebuvo nesusipratimas ir daugiau nepasikartos.
„Bet tokie sprendimai, kad apeinant grupes ir nesudarant galimybės pasirinkti, taip neturėtų būti. Tikiuosi, kad čia galbūt yra arba nesusipratimai, arba mes tikrai šituos signalus patikrinsime ir dar kartą grįšime ir kviesime, kad jeigu mes pasitikime savivalda, mes suprantame, kad jie yra arčiau žmonių, jie tikrai geriau žino, kaip jiems geriau daryti, bet ne šitoje vietoje. Prioritetinių grupių vis tiek turi būti laikomasi ir turi būti sudaryta galimybė visų pirma pagal tą eiliškumą, pagal kurį susitarėme“, – žurnalistams kalbėjo minsitras.
Veryga: rizikas reikia vertinti adekvačiai
Pakeista vakcinacijos prioritetų eilė visuomenėje sukėlė nemenką atgarsį. Pasipiktino ne tik kai kurie merai, bet ir prioritetinės grupės. Policijos pareigūnai dar anksčiau sakė nesuprantantys, kodėl jie prioritetinėje eilėje yra žemiau nei Lietuvos atsotvai „Eurovizijoje“.
Paklaustas, ar normalu, kad „Eurovizijos“ dalyviai, kultūros žmonės skiepijami pirmiau nei policijos pareigūnai ar kitos visuomenei svarbias funkcijas atliekančios žmonių grupės, buvęs sveikatos apsaugos ministras, Sveikatos reikalų komiteto narys Aurelijus Veryga sako dėl to nematantis didelės problemos. Tačiau politikas pažymi, kad darbuotojų rizikos turi būti vertinamos adekvačiai.
„Vyriausybė dėl to apsisprendžia. Aišku, yra, matyt, dalykai, kurie užtikrina tam tikrą šalies prestižą. Juo labiau kad tai yra labai nedidelį grupė žmonių, tad gal jų labai pervertinti nereikia. Bet dėl pareigūnų, girdėjau policijos komisaro komentarą, tai jis yra absoliučiai teisus. Pareigūnai juk neturi pasirinkimo, jiems reikia patruliuoti, stabdyti automobilius, bendrauti su žmonėmis, stabdyti, jie tą daro nuolat ir intensyviai.
Jie susitinka su labai daug žmonių ir ta rizika didelė, tai kodėl jie buvo pamiršti, nes, manau logika ir turėtų būti ten, kur yra kritiškai svarbios institucijos – policija, priešgaisrinio gelbėjimo tarnyba, medicina, vėliau – jau švietimas. Tai kažkokia logika turėtų veikti tokiu būdu pirmiausia užtikrinant kritinių tarnybų saugumą ir darbą. Nes suskiepijus medicinos darbuotojus sustojo ligų plitimas ir susirgimai praktiškai baigėsi. Tai ir kitose institucijose turėjo būti kažkas panašaus“, – tv3.lt komentavo A. Veryga.
Į prioritetinę vakcinavimo eilę buvo įtraukti ir savivaldybių merai, administracijos direktoriai. A. Verygos nuomone, merai rodys pavyzdį savivaldybės gyventojams, o tam, kad merai būtų paskiepyti, nereikės sunaudoti daug vakcinų.
„Juk kiek tų merų yra – dešimtys. Taigi kalbame apie labai nedidelius skaičius, kurie kitų dalykų, pavyzdžio, pasitikėjimo vakcina parodymo yra svarbūs. Bet jei kalbėtume apie realią apsaugą nuo paties viruso, tai tada jau kitos grupės pasidaro aktualios“, – kalbėjo jis.
Tačiau ar merams ne per vėlu rodyti pavyzdį ir skiepytis „AstraZeneca“ vakcina? A. Veryga teigia, kad valdininkus skiepyti jis siūlė dar anksčiau, tačiau nebuvo susikalbėta.
„Tada ir nebūtų užsivedę tokie procesai savivaldybėse. Nes žmonės vieni kitus pastiprina, dalindamiesi žiniomis, baimėmis, juk ne kiekvienas turi laiko sekti žinias, gilintis. Bet Vyriausybė sprendžia pati. Aišku, geriau vėliau nei niekada, bet efektas jau nėra toks“, – sakė Seimo narys.
A. Veryga taip pat teigė, kad savivaldybėms galėtų būti laisviau leidžiama pačioms nusistatyti vakcinavimo prioritetus, mat jos geriau mato vietos specifiką.
Pakeista vakcinavimo tvarka
Pagal naująją tvarką, baigus skiepyti 65-erių ir vyresnius gyventojus, toliau turėtų būti skiepijami visi asmenys, dirbantys arba teikiantys paslaugas švietimo įstaigose. Į šią grupę patenka ir žmonės, vykstantys vykdyti lituanistinį švietimą užsienyje, laisvieji mokytojai, taip pat kiti švietimo įstaigų darbuotojai, turintys tiesioginį kontaktą su mokiniais ar studentais. Taip pat turėtų būti skiepijami treneriai, abiturientai, medicinos sričių studentai, atliekantys praktinę veiklą.
Paskiepijus šiuos asmenis, toliau buvo įtraukti vykstantys dirbti į diplomatines Lietuvos atstovybes asmenys, „Eurovizijos“, Venecijos architektūros bienalės delegacijos, aukšto meistriškumo sporto varžybų užsienyje dalyviai.
Tada bus skiepijami jaunesni nei 65-erių metų amžiaus žmonės, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, taip pat donoro transplantacijos laukiantys ir kiti asmenys.
Po to turėtų būti skiepijami asmenys, kuriems būtina nuolatinė priežiūra, turintys specialiųjų poreikių ir juos slaugantys šeimos nariai, priverstinai gydomi psichiatriniai ligoniai.
Paskutinė prioritetinė grupė, prieš pereinant prie visuotinės vakcinacijos yra asmenys, vykdantys gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas ir kontaktuojantys su kitais asmenimis. Į šią grupę patenka policininkai, ugniagesiai, pasieniečiai, viešojo saugumo ir bausmių sistemos pareigūnai, muitininkai, vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnai, taip pat Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai, užtikrinantys karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę, kariai ir šauktiniai bei juos aptarnaujantis personalas.
Trečiadienį pristatant šį klausimą Vyriausybės nariams, taip pat buvo siūlyta nauja prioritetinė grupė, į kurią siūlyta įtraukti „visus bet kokios srities darbuotojus, vykdančius darbo funkcijas ir kontaktuojančius su kitais asmenimis, kai funkcijų negalima vykdyti nuotoliniu būdu“.
Vis dėlto atnaujintoje tvarkoje tokia prioritetinė grupė nėra numatyta. Sveikatos apsaugos ministerija atkreipė dėmesį, kad būtų itin sudėtinga paskiepyti šią prioritetinę grupę ir nustatyti, kad asmenys tikrai negali funkcijų vykdyti nuotoliniu būdu.
Anksčiau numačius, jog prioriteto tvarka gali pasiskiepyti šalies vadovai, Vyriausybės ir Seimo nariai, prie šių prioritetų taip pat įtraukti merai, administracijų direktoriai ir Seimo kanceliarijos darbuotojai.
Pabaigus skiepyti prioritetines grupes, toliau numatoma vykdyti masinį gyventojų vakcinavimą. Prioritetų sąraše ministerija taip pat išskyrė grupes pagal amžių. Pirmiausia skiepo sulauktų 55-64 metų žmonės, tada būtų skiepijami 45-54 metų žmonės, po to – 35-44-erių. Paskutiniai būtų skiepijami visi, kurie yra jaunesni nei 34-erių. Masinę gyventojų vakcinaciją pradėti buvo planuojama gegužę, tačiau ministerijos atstovai teigė, jog koreguojantis vakcinos pristatymo terminams bei keičiant prioritetų sąrašą, ši data gali nusikelti.