Šeimos gydytojų asociacijos vadovas Julius Kalibatas sako, kad ir pats sulaukia skambučių iš žmonių, kurie teigia nesuprantantys, kodėl patekti pas šeimos gydytojus gali ne iš anksto, bet po kelių savaičių, nors pagal sveikatos ministro nurodymus, jie turėtų patekti per savaitę.
„Aš bandau aiškinti, kad milžiniškas krūvis šeimos gydytojams, kad šeimos gydytojai stengiasi padaryti tai, kad nebuvo padaryta karantino metu – masė atidėtų konsultacijų, atidėtų tyrimų. Krūviai didžiuliai ir mes jaučiame tų šeimos gydytojų trūkumą. Mostelėjus burtų lazdele šeimos gydytojų skaičiaus tikrai nepadidinsime ir pacientų skaičiaus nesumažinsime. Problema padaryta jau labai seniai – gal prieš 20-25 metus, kai netiksliai buvo paskaičiuota, kiek mums reikės medikų ir buvo sumažintas priėmimas į aukštąsias mokyklas“, – Žinių radijo laidoje pasakojo J. Kalibatas.
Vienam gydytojui paruošti reikia 10-ies metų, todėl, anot jo, net dabar padidinus medicinos studentų priėmimą į aukštąsias mokyklas, situacija negerės dar ilgą laiką.
J. Kalibatas taip pat užsimena ir apie per mažas specialistų atlyginus: „Algos tikrai yra neatitinka darbo pobūdžio, sudėtingumo, todėl reikia finansinius klausimus spręsti kuo greičiau“.
Vitkūnienė: ministerija pastebi problemas
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos departamento direktorė Odetos Vitkūnienės teigimu, pacientai pastaruoju metu sveikatos sistemai kelia labai didelius lūkesčius ir tiek pas šeimos gydytojus, tiek pas kitus specialistus nori patekti „čia ir dabar“, tačiau susiduria su paslaugų prieinamumo problematika. Būtent pandemija atskleidė sveikatos sistemos problemas, pasakoja SAM atstovė.
„Tačiau yra atsiradusi nuotolinių paslaugų galimybė – ši sistema yra nuolat tobulinama“, – nurodė ji
Pasak SAM atstovės, ministerija šioms problemoms spręsti planuoja stiprinti pirminės sveikatos priežiūros pajėgumus: „Šiandien pirminė sveikatos priežiūra, tame tarpe, su šeimos gydytojais, yra savivaldybių savarankiška funkcija ir su jais vyksta susitikimai penkiuose regionuose, tiek su kiekviena savivaldybe atskirai.
Kalbame apie savivaldybių sveikatos rodiklius, kaip gyventojai vertina jų paslaugų kokybę ir prieinamumą ir kartu su savivaldybių administracijomis ir merai ieškome to geriausio sprendimo. <…> Kad gyventojas žinotų, kur jam kreiptis, kas yra atsakingas už jo sveikatą“, – kalbėjo O. Vitkūnienė.
Ji taip pat patvirtino, kad šeimos gydytojams planuojama leisti atlikti daugiau diagnostinių ir gydomųjų procedūrų: kraujo tyrimų ar tyrimų, kuriuos anksčiau atlikdavo kiti gydytojai-specialistai.
Veryga: Lietuvoje medicinos paslaugų poreikis yra didžiulis
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pastebi, kad per pandemiją keletą mėnesių žmonės visiškai neturėjo arba turėjo labai ribotas galimybes kreiptis į gydytojus, dėl ko jiems susikaupė visa eilė sveikatos problemų: „Net ir profilaktiniai patikrinimai buvo atidėti, jie susikaupė ir natūralu, kad tie žmonės bando patekti. Po kurio laiko turbūt išsilygins tas susikaupęs pacientų kiekis, bet problemos tai vis tiek neišspręs“.
Jo teigimu, Lietuva pasižymi kaip šalis, kurioje paslaugų ar konsultacijų poreikis yra labai didelis, esant nemažam gydytojų skaičiui jų vis tiek neužtenka: „Ir čia galime klausti, ar mes tiek konsultuojame, nes esame labai ligoti, ar be reikalo konsultuojame ir galėtume tų problemų išvengti keičiant gyvenseną ar darant kažką kito, medicinos neakcentuojant.
<…> Kaip problemą išspręsti, aš gero klausimo neturiu, Lietuva pasirinko Vakarinę sistemą, kurioje centrinį figūra – šeimos gydytojas, turintis išspręsti daug problemų, bet matyt, pačių šeimos gydytojų trūksta“, – pabrėžė A. Veryga.
Anot J. Kalibato, šeimos gydytojams dirbti trukdo ir tai, kad jiems norint išrašyti vaistus dažnu atveju reikia siųsti pacientą pas kitą specialistą, kuris galėtų tą vaistą paskirti.
„Kai kurių tyrimų taip pat šeimos gydytojai negali išrašyti. Šeimos gydytojas turėtų spręsti 80 proc. visų sveikatos apsaugos problemų. Vadinasi, antrinei, tretinei grandžiai liktų tik 20 proc. Deja, realybė kitokia, manyčiau, kad šeimos gydytojo darbas kai kur tikrai yra siaurinamas be reikalo“, – teigė šeimos gydytojų asociacijos vadovas.
Visą pokalbį galite klausyti Žinių radijo laidoje:
Gali kojas užverst ir tiesos nerasi.